Apple

Nowe urządzenia Apple mogą zdetronizować Androida. Globalna sprzedaż iPhonów zaskakuje

2 minuty czytania
Komentarze

Od lat dzielimy smartfony głównie na urządzenia Apple, czyli iPhone’y, oraz „resztę świata”, czyli wszystkie produkty z Androidem na pokładzie. Nie oszukujmy się, firma z Cuppertino ma kolosalny wpływ na rynek telefonów i zabiera jego znaczną większość, ale dotychczas trudno było o szansę na wyprzedzenie liderów korzystających z systemu z zielonym robotem w logo. Dotychczas, bo w tym roku może się to zmienić.

Apple może podbić rynek smartfonów. Po raz pierwszy w historii

apple
Fot. Zhiyue/Unsplash

Chociaż ogólna sytuacja na rynku smartfonów jest w tym roku raczej negatywna (spadek o 6% względem 2022), to Apple mimo wszystko może spodziewać się korony. Będzie to pierwszy raz w historii, kiedy smartfony firmy z nadgryzionym jabłkiem wybiją się ponad konkurencję.

Dokładne badania przeprowadziła firma badawcza Counterpoint. Research dowodzi, że duży wpływ na spadek sprzedaży ma rynek amerykański, na którym to użytkownicy wyjątkowo stronią od aktualizacji urządzenia na nowsze. Przewidywania na drugą połowę roku są jednak dość ciekawe, szczególnie za sprawą nadchodzącej premiery iPhone 15. Chociaż kolejny raz prawdopodobnie nie zobaczymy Siri po polsku, my mamy pewne sposoby, aby korzystać z asystenta głosowego w rodzimym języku.

Najnowszy smartfon Apple, według Counterpoint, ma się przyczynić do wymiany starych smartfonów (między innymi przez użytkowników iPhone 12 i starszych) na nowe. Wpływ na to może mieć po raz pierwszy widoczna zmiana względem poprzedników. To jeszcze nic. Jeff Fieldhack, dyrektor ds. badań w Counterpoint uważa, że iPhone 15 może podbić serca także miłośników konkurencyjnych firm.

[…] Z zainteresowaniem obserwujemy czwarty kwartał, ponieważ premiera iPhone’a 15 to dla operatorów okno na kradzież cennych klientów. Akcje promocyjne i reklamowe mogą być agresywne, pozostawiając Apple w dobrym miejscu.

Jeff Fieldhack

Firma podaje też, ze głównym czynnikiem mającym wpływ na sytuację na rynku będą problemy związane z produkcją, takie same, jak miały miejsce rok temu.

Przypomnijmy, że Apple nigdy dotychczas nie miało szans na przejęcie pałeczki lidera na rynku telefonów. W roku premiery (2009), pozycję lidera dalej utrzymywała Nokia (z wynikiem 38,6%), następnie Blackberry (19,9%) i dopiero na trzecim miejscu było Apple (16,1%). Zauważalna zmiana nastąpiła w 2011 roku, kiedy na tron wstąpił Samsung z modelem Galaxy SII. Koreański producent pozostawał na miejscu lidera do dziś. Dlatego potencjalna szansa na wyprzedzenie go przez Apple jest swojego rodzaju przełomem.

Motyw