One UI 6 interfejs

One UI 6.0 Beta 1 wygląda obłędnie. Zobacz, jak Samsung zadbał o detale

5 minut czytania
Komentarze

Wkrótce oficjalnie zadebiutuje najnowsza wersja systemu Android — na razie mogą ją testować posiadacze smartfonów z linii Pixel oraz wybranych smartfonów współpracujących z Google producentami. Samsung niezależnie pracuje nad własną nakładką One UI 6.0, która bazować ma na systemie Android 14. I ostatnio zaprezentował ją wreszcie światu w wersji beta. Docelowo One UI 6.0 otrzyma naprawdę sporo modeli — i to nie tylko tych z najwyższej półki.

Obecnie One UI 6.0 beta można zainstalować wyłącznie na wybranych modelach smartfonów w zaledwie trzech krajach. Co może się wkrótce zmienić — według informacji na stronie projektu One UI Beta Program, Samsung ma być dostępny dla użytkowników nie tylko w Stanach Zjednoczonych, Korei i w Niemczech, ale też dla innych państw — w tym dla Polski.

One UI 6 w praktyce

Co nie przeszkodziło użytkownikom dzielić się swoimi wrażeniami. Niewątpliwie nowy interfejs One UI 6.0 prezentuje się świetnie, co tylko potwierdzają opublikowane niedawno nagrania:

Jeśli nie macie czasu oglądać całości, przygotowaliśmy dla was szybkie omówienie najważniejszych zmian, które czekają posiadaczy smartfonów Samsunga.

Ekran blokady i ekran główny

Po pierwsze personalizacja — zmiany zadziały się już na ekranie blokady. Użytkownik może na przykład zmienić pozycję zegara. Domyślnie jest on umieszczony w centralnej, górnej części ekranu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przesunąć go w inne miejsce (w obrębie górnej połowy), a także zmienić jego rozmiar.

Źródło: Samsung Community

Na ekranie głównym Samsung ograniczył podpisy pod ikonami do jednej linii — dlatego przemianował też swoje aplikacje, np. Galaxy Store na Store, Samsung Pass na Pass, Samsung Wallet na Wallet. Zmieniono też systemową czcionkę. Nowości pojawiły się też w szybkim wyszukiwaniu — przytrzymanie palca na ikonie aplikacji otworzy menu z dodatkowymi funkcjami.

Widgety i aplikacja aparatu

Pojawiły się nowe widgety — na przykład aparatu. W tym przypadku można ustawić kilka widgetów z zapamiętanymi ustawieniami dla wybranego aparatu i trybu. W ten sposób można szybko uruchomić aparat i od razu zrobić zdjęcie np. aparatem frontowym w trybie portretowym albo aparatem głównym w trybie nocnym — bez grzebania w samej aplikacji.

Sama aplikacja też zyskała nowe funkcje — można bez problemu wybrać, w którym obszarze zdjęcia umieszczony zostanie znak wodny, a zmiana rozdzielczości zdjęcia czy nagrania jest jeszcze szybsza. Umożliwiono też wybranie docelowej jakości zdjęć — w najlepszej, w której wykorzystywana jest optymalizacja sceny, zdjęcia zapisywane są dłużej, dlatego można wybrać jakość średnią lub minimalną, aby ten czas skrócić (rezygnując z optymalizacji). Z kolei w trybie wideo aparat pozwala automatycznie wybrać liczbę klatek na sekundę — w zależności od warunków

Zmieniono też menu wysuwane z górnego paska (Quick Settings). Przyciski do włączania Wi-Fi i Bluetooth dostały własne pola, a ich dotknięcie pozwoli nie tylko aktywować dany moduł, ale też od razu wybrać określoną sieć do połączenia albo urządzenie BT. Wcześniej w tym celu trzeba było opuścić menu Quick Settings. W podobny sposób rozbudowano pasek z ustawieniem jasności, a okno z dodatkowymi ustawieniami wyskoczy, gdy dłużej przytrzymacie palec na danej ikonie.

Pojawiło się tu też coś, co jest znane posiadaczom iPhone’ów. Można ustawić, by przeciągnięciem palca z lewej strony ekranu pojawiało się menu powiadomień, a z prawej — menu Quick Settings.

Fajnie dopracowano widget z odtwarzaczem muzyki, którego kolor dostosowuje się do koloru okładki odtwarzanego albumu. Powiadomienia są grupowane według aplikacji, a w ustawieniach można wybrać, czy najwyżej mają pojawiać się te najnowsze czy te, które system uznał za ważniejsze.

Aplikacja Galeria

W przypadku przeglądania zrobionych zdjęć warto zwrócić uwagę na skróty do wybranych efektów, które można zastosować od razu z poziomu oglądanego zdjęcia. Co więcej, zmieniają się one w zależności od tego, co lub kto został sfotografowany. Zdjęcia można grupować w albumach po prostu przeciągając je palcem, łatwiej też stworzyć naklejki.

Źródło: Samsung Community

Koreański producent pogrzebał też przy menu do edycji zdjęć, inaczej grupując i aranżując ikony, czy pozwalając na pojedyncze cofanie wprowadzanych na zdjęciach zmian.

Inne zmiany systemowe

Co jeszcze nowego pojawiło się w One UI 6.0? Klawiatura Samsung zyskała ładniejsze emotikony, a podczas udostępniania plików widać ich podgląd (np. hiperłącze lub grafika). Nowe opcje, związane np. z personalizacją ekranów, pojawiły się w odniesieniu do zakładki Modes and Routines. Można w niej ustawić szereg konkretnych działań tak, aby dostosować ustawienia telefonu do tego, co akurat robimy. 

Tryb samolotowy stał się mądrzejszy, a w ustawieniach pojawiły się nowe funkcje związane z bezpieczeństwem. Nowy wygląd i funkcje zyskała aplikacja i widget pogody. W nowej wersji softu łatwiej będzie przeciągać teksty czy grafiki między aplikacjami, a także nie pozwalać aplikacjom na wyświetlanie powiadomień na pełnym ekranie.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw