logo Open AI z napisem "OpenAI" umieszczone na szklanej ścianie w której odbijają się chmury

Tego w ChatGPT zdecydowanie brakowało. Narzędzie udało się częściowo wyleczyć z amnezji

3 minuty czytania
Komentarze

ChatGPT nie pamięta poprzednich rozmów. Za każdym razem, kiedy się od niego czegoś oczekuje, to należy docierać się z nim na nowo i umieścić w promptcie wszystkie wymagania i szczegóły. Nowa funkcja, która jest określana jako niestandardowe instrukcje ma to jednak zmienić – co oczywiście może nieść za sobą nie tylko zalety, ale i wady. 

ChatGPT zapamięta to, kim jesteś

ChatGPT
fot. Depositphotos/photo_pw

Oczywiście to nie tak, że ChatGPT będzie pamiętał wszystko i odnosił się do poprzednich rozmów: z tego wynikłoby więcej bałaganu, niż korzyści. Każdy, kto korzysta regularnie z ChatGPT wie, że dobrą praktyką jest nowy wątek przy każdej zmianie tematu, bo inaczej AI może notorycznie wracać do tego, co uważamy już za wyjaśnione

Niestandardowe instrukcje polegają na czymś zgoła innym: jest to specjalne miejsce, w którym zapisujemy najważniejsze informacje o sobie i swoich oczekiwaniach. Te mają być uwzględniane w każdym naszym przyszłym pytaniu, niezależnie od wątku, dzięki czemu nie będziemy musieli za każdym razem pisać rozbudowanego promptu. 

Brzmi skomplikowanie? Joanne Jang, pracująca nad modelami zachowań i produktami w OpenAI postanowiła to nieco rozjaśnić. Na przykład, nauczyciel może wpisać tam frazę: Uczę w trzeciej klasie. To natomiast sprawi, że odpowiedzi udzielane przez ChatGPT będą dostosowane do trzecioklasistów. Kolejnym przykładem jest gotowanie: jeśli poinformujemy ChatGPT dla ilu osób gotujemy, to ten będzie zawsze podawał nam przepisy uwzględniające odpowiednią liczbę porcji. 

ChatGPT zapamięta to, kim jesteś i to może być problem

Brzmi to jak świetna funkcja prawda? No cóż, sami twórcy ChatGPT mają co do niej pewne wątpliwości. Tak naprawdę to tylko zwiększa złożoność zapytania. I chociaż teoretycznie im prompt jest dokładniejszy, tym lepszy wynik dostajemy, to w praktyce zbyt złożone zapytanie zwiększa szanse na generowanie błędnych odpowiedzi, ignorowanie części zapytania lub halucynowanie

Kolejnym problemem jest to, że informacje te mogą być zwyczajnie zbędne i szkodliwe. Dobrym przykładem jest tutaj to, co miało miejsce podczas demonstracji nowej funkcji. Otóż Jang wprowadziła do swoich niestandardowych instrukcji informację, że jest programistką pracującą w języku Golang. Kiedy potem poprosiła o przepis na ciastka z czekoladą, ChatGPT odpowiedział przepisem sformatowanym jak kod Golang.

Należy się więc liczyć z tym, że niestandardowa instrukcja stanie się elementem każdego promptu, co już może stanowić problem w przypadku innych pytań, niż te z myślą, o których powstała. Osobiście uważam, że problem ten mógłby rozwiązać osobny przycisk, który w edytorze pozwala na włączenie i wyłączenie niestandardowych instrukcji, tak jak ma to miejsce w przypadku przełączenia się z GPT-3.5 na GPT-4. 

ChatGPT Cię zapamięta, ale jeszcze nie teraz

Nowa funkcja już jest dostępna dla użytkowników ChatGPT Plus, czyli płatnej subskrypcji. Rzecz w tym, że z pewnymi ograniczeniami regionalnymi. Tak się niestety składa, że dotyczą one Wielkiej Brytanii, oraz Unii Europejskiej. Tym samym jak na razie wciąż nie możemy z niej skorzystać. Mimo to OpenAI deklaruje, że postara się ją wkrótce wprowadzić we wszystkich regionach. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i jak na razie pozostaje nam własnoręczne pisanie wszystkiego, co chcemy zawrzeć w promptcie i to za każdym razem. 

Źródło: TheVerge, YouTube

Motyw