Aplikacja Messenger na wyświetlaczu smartfona z widocznymi ikonami innych aplikacji w tle.

Rozmowa na Facebooku dowodem w sprawie nielegalnej aborcji. Meta wydała oświadczenie

3 minuty czytania
Komentarze

W ubiegłym roku kobieta z Nebraski, USA przyznała się do pomocy swojej córce w aborcji farmakologicznej. Postępowanie sądowe przeciwko niej obejmowało ujęcie jako dowodu w sprawie wiadomości z jej 17-letnią córką, z którą na Facebook Messengerze omawiały plany przerwania ciąży. Firma Meta udostępniła treści wpisów zgodnie z nakazem.

Matka z córką omawiały plany przerwania ciąży na Facebooku

Kobieta z Nebraski przyznała się do podania w zeszłym roku swojej 17-letniej córce tabletek na nielegalną aborcję oraz pomocy w spaleniu i pochowaniu płodu. Matka została oskarżona m.in. o pomoc w przerwaniu ciąży. Z dokumentów sądu okręgowego wynika, że ​​zamówiła pigułki aborcyjne przez internet. Za pośrednictwem Messengera matka i córka dyskutowały o przerwaniu ciąży. Wiadomości zostały włączone do dokumentacji sądowej jako dowód w sprawie.

Dokument dostarczony przez oficera śledczego do firmy Meta nakazywał ujawnienie niezaszyfrowanych sesji czatu. Facebook, na mocy postanowienia sądu, dostarczył policji dowody, które wzmocniły zarzuty prokuratora.

Wiem z wcześniejszego szkolenia i doświadczenia oraz z rozmów z innymi doświadczonymi śledczymi, że osoby zaangażowane w działalność przestępczą często rozmawiają o niej za pośrednictwem różnych portali społecznościowych, np. Facebooka

– poinformował Ben McBride, policyjny detektyw, we wniosku o wydanie nakazu.

Jak podaje NBC News, zgodnie z prawem Nebraski, aborcja jest nielegalna 20 tygodni po zapłodnieniu komórki jajowej. Według oświadczenia detektywa McBride’a z jednostki dochodzeniowej policji w Norfolk, dziewczyna poroniła, gdy była w około 28 tygodniu ciąży, wkrótce po zażyciu tabletek aborcyjnych.

Stanowisko firmy Meta

Nakazy dotyczyły zarzutów związanych z dochodzeniem karnym, a dokumenty sądowe wskazują, że policja prowadziła wówczas śledztwo w sprawie spalenia i pochowania martwego dziecka, a nie decyzji o aborcji. Obu tym nakazom pierwotnie towarzyszyły nakazy nieujawniania, co uniemożliwiło nam udostępnianie jakichkolwiek informacji na ich temat. Nakazy zostały teraz zniesione.

oświadczenie firmy Meta

Bezpieczeństwo rozmów na Facebooku

Facebook co prawda oferuje szyfrowanie wiadomości, jednak trzeba tę funkcję aktywować. Ze względu na to, że nie jest to ustawienie domyślne, nieświadomi użytkownicy mogą nie zdawać sobie sprawy, że mogą je włączyć. Inna sprawa, że komunikator Messenger do dziś nie obsługuje szyfrowania typu end-to-end (E2EE), jak inne programy, takie jak Signal, WhatsApp lub iMessage firmy Apple.

Jak włączyć szyfrowanie wiadomości na Facebooku?

  1. Otwórz aplikację Messenger.
  2. Kliknij w prawym górnym rogu opcję rozpoczęcia nowej wiadomości.
  3. Po otwarciu nowego okna, w którym możesz wybrać użytkownika konwersacji, znajdź i zaznacz symbol kłódki, znajdujący się w prawym górnym rogu.
  4. Po zaznaczeniu symbolu, pod nagłówkiem Nowa wiadomość, powinna znajdować się informacja Pełne szyfrowanie.
  5. Wybierz użytkownika do rozmowy i rozpocznij czat.

Źródło: NBC News

Motyw