Jaki tani projektor wybrać? Doradzamy najlepsze opcje

Zaktualizowano

Acer C202i

Niewielka waga i funkcja przesuwania pikseli


Tani projektor – czy to w ogóle możliwe?

Nie chcesz mieć telewizora, więc myślisz, żeby kupić tani projektor? Ten ranking wskaże najciekawsze modele w budżecie od 500 do 2500 złotych, a dodatkowo powiemy czego unikać i na co zwracać uwagę. W końcu nie każdy tani projektor musi być słaby, znajdziemy tu bowiem bardzo ciekawe opcje.

Tani projektor — czego unikać?

Pierwszym podstawowym problemem, jest często zakłamywana jasność i rozdzielczość. Producenci już w najtańszych modelach zaczną informować o niesamowicie wysokiej czytelności obrazu, możliwości stworzenia własnego słońca i niezwykłej ostrości. Oczywiście, większość z tego zazwyczaj jest kłamstwem. Jako rozdzielczość producenci nie podają tego, co projektor może wyświetlić, a to, jak wyświetli się w systemie, czyli jaki sygnał przyjmie. Ostateczna ilość pikseli może być kilkukrotnie mniejsza niż to, co widzieliśmy w ogłoszeniu. 

Drugim problemem jest jasność, gdzie sprzedawcy lubią podawać liczby pokroju 3000 lumenów, mimo że faktycznie uzyskamy zaledwie dziesięć procent tego wyniku, co nie pozwoli nam na komfortowe oglądanie wielkiego ekranu i będziemy musieli zdecydować się na okolice 50-60 cali zamiast ponad stu. Tani projektor często może też oferować zbyt niebieski obraz, co ponownie będzie podbijało wrażenie wyższej jasności. Nasz wzrok może się do tego szybko przyzwyczaić, a dodatkowo na delikatnie żółtych ścianach da to wrażenie białej bieli. 

W przypadku, gdy znaleziony tani projektor, jest wyposażony w matrycę DLP, może wystąpić efekt tęczy. W tym przypadku po specyfikacji nie dowiemy się, czy on na pewno wystąpi, bo jest to zależne od tempa odświeżania klatek oraz naszego wzroku. Znam osoby, które nie będą w stanie oglądać żadnego projektora z matrycą DLP, ale są też takie, które zobaczą to jedynie przy niektórych, czy nawet żadnych projektorach. Co ciekawe, to właśnie ta ostatnia opcja jest najczęstsza, a w razie czego zawsze przysługuje nam czternastodniowy zwrot. 

Jaki tani projektor wybrać? Acer (Aopen) QH11

Fot. Komputronik

Szukając niedrogiego projektora, warto zwrócić uwagę na model Acer (Aopen) QH11. Oferuje on rozdzielczość 720p, a wyświetlany obraz może mieć 80 cali. Urządzenie charakteryzuje się jasnością na poziomie 200 ANSI lumenów. W konstrukcji nie zabrakło korekcji zniekształceń trapezowych, a mobilni użytkownicy docenią miejsce na telefon. Miłym dodatkiem jest fakt, że jest to stosunkowo nieduży tani projektor, do tego ma bardzo bogaty komplet wejść i wyjść, więc bezproblemowo podepniemy do niego komplet urządzeń. 

Jaki tani projektor wybrać? Acer C202i

Acer C202i to wciąż tani projektor, ale jest już droższy niż poprzednia propozycja. I w teorii jest on aż dziesięć razy ciemniejszy z maksymalną jasnością około 300 lumenów, ma niższą rozdzielczość wyświetlania, bo 854 na 480 pikseli, a do tego wyposażony jest w matrycę DLP. Posiada ona jednak funkcję przesuwania pikseli tak jak znacznie droższy Acer Predator GD711. Dzięki temu obraz jest wyświetlany w rozdzielczości 1600 na 1200. Wielkimi zaletami są jednak waga i wbudowany akumulator. 

Acer C202i to tani projektor, który waży zaledwie 350 gramów, a posiada baterię, która wystarczy na aż pięć godzin oglądania filmów. Miłym dodatkiem jest funkcja Miracast, która pozwoli nam na udostępnianie obrazu z telefonu. Obraz, jaki możemy wyświetlić z pomocą tego projektora, to od 29 do 100 cali. 

Jaki tani projektor wybrać? Wanbo Youpin T2 Max

Wanbo Youpin T2 Max to kolejny tani projektor, na który warto spojrzeć. Ma on matrycę DLP o rozdzielczości 854 na 480 pikseli, ale przyjmuje obraz FullHD. Jest on bardzo niewielkim sprzętem, który bez problemu weźmiemy, gdzie tylko chcemy. Jasność maksymalna jest bardzo niewielka, bo wynosi ona 150 lumenów, warto więc rzucać bardzo niewielki obraz, by dało się dojrzeć wszystkie szczegóły. Waży on zaledwie 900 gramów, a przekątna ekranu może wynosić od 40 do 120 cali. Producent zapewnił w nim również rozsądne głośniki, ale, tak czy siak, warto zaopatrzyć się w zewnętrzny głośnik. 

Jaki tani projektor wybrać? Epson CO-W01

Jaki tani projektor? Epson CO-W01

Jeśli nie chcemy ryzykować z używanym sprzętem, a potrzebujemy jasnego projektora, to warto spojrzeć na Epsona CO-W01. Jest on jedną z droższych propozycji, ale najtańszą pośród nowych z tak jasnym obrazem, bo mowa tutaj aż o trzech tysiącach lumenów. Do nich dostajemy matrycę 3LCD o wysokim współczynniku kontrastu i rozdzielczości 1280 na 800 pikseli. Możemy z jego pomocą uzyskać obraz od 25 do 378 cali, a lampa w trybie ekonomicznym pozwoli nam na dwanaście tysięcy godzin oglądania filmów. Jest on jednak jedną z większych opcji, która waży około 2,5 kilograma, więc nie zabierzemy go już tak łatwo do znajomych. 

Jaki tani projektor wybrać? Anker Nebula Apollo

Jaki tani projektor? Anker Nebula Apollo

Anker Nebula Apollo to kolejny nie aż taki tani projektor, ale pierwszy wyposażony w system operacyjny z aplikacjami streamingowymi. Z pomocą tego mini projektora bezproblemowo obejrzymy filmy na wielu platformach streamingowych, mimo że w Androidzie 7.1 nie znajdziemy usług Google. Jasność maksymalna wynosi 200 lumenów, jest on wyposażony w matrycę DLP o rozdzielczości 854 na 480 pikseli, a w kwestii rozmiaru obrazu, to możemy uzyskać przekątne od 20 do 100 cali. Przy niskiej jasności sugerowałbym jednak pozostać przy mniejszym ekranie.

Co istotne, projektor posiada głośnik o mocy sześciu watów, a do tego ma wbudowany akumulator, który pozwoli na czterogodzinny seans. Jest on też po prostu malutki. Bez najmniejszych problemów zmieścimy go w plecaku, czy torebce, gdy wybieramy się do znajomych.

Jaki projektor wybrać? Samsung The Freestyle

Samsung The Freestyle jest zdecydowanie najdroższym elementem tego zestawienia, nie napisałem też więc, że jest to tani projektor. Jest jednak na tyle ciekawą opcją i jego cena tak zmalała, że po prostu nie mogłem się powstrzymać, by go tu nie umieścić. Pierwszą kwestią jest fakt, że jest to w pełni automatyczny projektor — sam ustawi ostrość i wyrówna obraz. Kolejną jest świetne Smart TV, które jest oparte o autorski system Tizen, który spotkamy również w telewizorach Samsunga. Maksymalna jasność wynosi 550 lumenów, ale projektor oferuje nam rozdzielczość FullHD, czyli 1920 na 1080 pikseli, które możemy wyświetlić maksymalnie na 100 calach. Wyposażony jest on w uchwyt, który pozwala dowolnie obracać projektor, dzięki czemu możemy rzucić obraz nawet na suficie. 

W kwestii dźwięku, to projektor wyposażony jest w poprawny głośnik o mocy pięciu watów, którego możemy używać nawet bez wyświetlania obrazu z pomocą Bluetooth. Jeśli chcemy używać go przenośnie i bez kabli, to wystarczy podłączyć powerbank, który obsługuje ładowanie Power Delivery o mocy 50 watów. Samsung oferuje nam dedykowany model do niniejszego projektora. 

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Motyw