JakDojade
LINKI AFILIACYJNE

Aplikacja JakDojade ma kilka przydatnych funkcji, z których zapewne nie korzystasz. Oto jak je włączyć

5 minut czytania
Komentarze

Jeżeli mieszkacie w największych polskich miastach, aplikacja JakDojade z pewnością stanowi podstawowe wyposażenie Waszego smartfona. Trudno, żeby tak nie było. Dzięki niej, sprawdzicie obowiązujące rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, a wiele miast pozwala nawet na proste kupowanie elektronicznych biletów, za pośrednictwem doładowań z karty płatniczej. Sprawdźmy więc jak wykorzystać pełny potencjał tego programu, skoro i tak mamy już go na naszych urządzeniach.

Tryb lekki w JakDojade — do czego służy i jak go włączyć?

JakDojade jest na tyle uniwersalną aplikacją, że z pewnością wiele osób korzysta z niej na kilkuletnich smartfonach. Dlatego też powstał tryb lekki — funkcja, której zadaniem jest wyłączenie automatycznego ładowania map oraz animacji, celem przyspieszenia działania programu.

Jak go włączyć? Wystarczy, że na głównym ekranie stukniemy w ludzika na prawym górnym rogu ekranu, a dalej przejdziemy do panelu Dostosuj ustawienia. Tam odhaczamy tryb lekki i cofamy się do głównego ekranu. Zauważycie, że aplikacja przestanie automatycznie wysuwać mapę i załaduje ją, dopiero gdy sami rozwiniemy ją palcem.

Dostosowanie wyszukiwania połączeń w JakDojade do własnych preferencji

Najczęściej używamy JakDojade tak, że odpalamy panel Trasa, wpisujemy miejsce, do którego chcemy się dostać i sprawdzamy interesujące nas autobusy, pociągi lub tramwaje. Często musimy się jednak przebić połączenia z przesiadkami i trasy, jakimi pojedziemy dłużej, niż mamy na to czas. Na szczęście, aplikacja pozwala na pełną personalizację wyszukiwań.

Aby rozpocząć filtrowanie, w panelu Trasa szukamy przycisku Opcje. Tam możemy ustawić na początek jeden z trzech profili, określających nasze preferencje jako pasażera:

  • wygodne — użytkownik ma dużo czasu i unika przesiadek. Gdy są konieczne, program wybierze te niewymagające pośpiechu
  • optymalne — najlepsze trasy, które łączą szybkość i wygodę podróży
  • szybkie — najważniejsze jest tempo. Aplikacja uwzględnia ryzykowne przesiadki, liczy się czas dotarcia na miejsce

Oprócz tego, użytkownik może z wyszukiwania całkowicie wykluczyć przejazdy z przesiadkami, a także określić środki transportu, jakie mają być brane pod uwagę. Nie ma też problemu, aby użytkownik wyłączył z wyszukiwania konkretnych przewoźników, a także linie autobusowe i tramwajowe.

Miłym dodatkiem jest też możliwość ustawienia preferencji na pojazdy nisko podłogowe, jeśli ktoś ma problem z wchodzeniem po schodach. Poniżej możecie przejrzeć wszystkie opcje, jakie JakDojade udostępnia w ramach preferencji wyszukiwania.

Wyszukiwanie połączeń w PKP dzięki JakDojade

JakDojade się rozwija, czego dowodem jest kolejna funkcja aplikacji — wyszukiwanie połączeń w PKP. W obecnej chwili nie można jeszcze kupować biletów, ale przynajmniej nie musimy już korzystać z oficjalnych stron PKP lub innych aplikacji.

Wystarczy, że w głównym panelu Trasa przestawimy pstryczek z ustawionego miasta (u mnie to jest Gdańsk) na PKP. Wyszukujemy interesujące nas połączenie i otrzymamy pełną listę. Klikając jedno z nich, dostaniemy pełne informacje o godzinie odjazdu, stacji, przesiadkach oraz godzinie przyjazdu do miejsca docelowego.

Kupowanie biletów w JakDojade — funkcja, z której warto nauczyć się korzystać

Wiele miast dostępnych w JakDojade pozwala też na kupowanie biletów do środków komunikacji miejskiej, które mogą zostać sprawdzone przez kontrolerów. To niezwykle wygodne rozwiązanie — nie musimy szukać biletomatu, kupować biletu u kierowcy czy też chodzić po sklepach z nadzieją, że któryś sprzedaje bilety.

Jak kupić bilet za pomocą JakDojade? Należy najpierw doładować konto, za pośrednictwem karty płatniczej, Google Pay lub przez BLIK. W tym celu klikamy na stan konta, zamieszczony w prawym górnym rogu ekranu. To przeniesie nas do zakładki Doładuj Portfel. Należy pamiętać, że minimalna kwota doładowania wynosi 5 złotych.

Mając już środki na koncie, przechodzimy do sekcji Bilety. Tam wybieramy interesujący nas dokument, a następnie go kupujemy. Proces kasowania odbywa się automatycznie, dlatego warto mieć konto doładowane wcześniej, a sam bilet zakupić w momencie gdy wsiadamy do tramwaju, autobusu lub pociągu.

To są najważniejsze funkcje JakDojade, o jakich powinniście pamiętać podczas korzystania z aplikacji. Miejcie jednak na uwadze, że w zależności od miasta, zasady kupowania biletów mogą się nieco różnić.

W Warszawie na przykład, możemy najpierw kupić bilet tramwajowy, choć będzie on wymagał dodatkowego skasowania przez kod QR znajdujący się w tramwaju. Warto więc wgryźć się w drobne detale, aby głupim sposobem nie zarobić mandatu, często kosztującego więcej niż 100 złotych.

zdjęcie główne: biuro prasowe JakDojade

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw