Zdjęcie czy obraz wygenerowany przez AI? Oto aplikacja i wtyczka do Chrome, która pokazuje prawdę

2 minuty czytania
Komentarze

AI or Not to aplikacja, która obiecuje, że rozpozna, czy zdjęcie jest prawdziwe lub czy zostało wygenerowane przez AI. Potrafi wykryć „dzieła” takich generatorów jak Stable Diffusion, MidJourney, DALL-E i GAN. Generuje wynik w ciągu sekundy i podobno ma rację w 95% przypadków. Przygotowano nawet wtyczkę do Chrome (w wersji beta), która pozwoli na natychmiastowe zweryfikowanie zdjęcia, zanim użytkownik pobierze je na dysk.

Jak działa AI or Not?

Według dewelopera, Optic, AI or Not wykorzystuje zaawansowane algorytmy i techniki uczenia maszynowego do analizy obrazów i wykrywania oznak generowania sztucznej inteligencji. To usługa, w której porównuje się obraz wejściowy ze znanymi wzorcami, artefaktami i cechami różnych modeli sztucznej inteligencji oraz obrazami stworzonymi przez człowieka, aby określić pochodzenie treści.

Producent obiecuje, że wgrane zdjęcia i URL nie są przechowywane w bazach dłużej, niż wymaga to analiza obrazów. Obsługuje pliki z rozszerzeniami JPG i PNG. Aplikacja jest darmowa, jeśli chcecie analizować pojedyncze obrazy, z kolei masowa analiza czy zastosowania komercyjne wymagają usługi premium. Oczywiście wczytanie się w Politykę prywatności pokazuje, że aplikacja zbiera o nas sporo informacji i dzieli się nimi z różnymi podmiotami — ale taka jest cena bezpłatnych usług.

Czy tego typu aplikacja jest nam potrzebna? Zdecydowanie tak, o ile bowiem początkowo generowanie obrazów było traktowane jako zabawa, to szybko zaczęto tę technologię wykorzystywać w zupełnie innych celach (fake news, porno i in.). Niewątpliwie jest to narzędzie, którego powstanie było kwestią czasu, jest odpowiedzią na realne potrzeby społeczeństwa.

Źródło: DIY Photography

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw