LOKOWANIE PRODUKTU: HUAWEI

Z tym laptopem będziesz gotowy na wszystko i nie oderwiesz od niego wzroku

7 minut czytania
Komentarze

Laptop do pracy to urządzenie, z którego korzystać będziemy służbowo, ale dobrze dobrane urządzenie sprawdzi się także w prywatnych zastosowaniach. Najnowszy HUAWEI MateBook 16s posiada wszystko, czego użytkownik oczekiwać może od mobilnego laptopa i jest jeszcze lepszy od poprzednika.

Ogromny ekran — świetny w biurze, jeszcze lepszy poza nim

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

HUAWEI MateBook 16s to przede wszystkim świetnej jakości ekran o przekątnej 16 cali pracujący w wysokiej rozdzielczości 2520 × 1680 pikseli. Oznacza to, że wyświetlany obraz będzie ostry. W mojej ocenie ogromnym atutem jest dotykowa matryca, której korzyści i minusy opisywałem niedawno w artykule. Po przyzwyczajeniu się do dotyku ciężko wrócić do tradycyjnych ekranów.

Są to jednak cechy, które zobaczyć można w zeszłorocznym MateBooku. Genialną nowością i realnym usprawnieniem jest wyższy poziom jasności maksymalnej. Mamy tu aż 400 nitów, co jest wzrostem o 100 nitów względem poprzedniego modelu — to widać gołym okiem. Widoczność w jasnych pomieszczeniach jest jeszcze lepsza, a jest to bardzo istotne w przypadku błyszczącej matrycy. Dodano także tryb eBook, który ułatwia czytanie artykułów lub dokumentów. Jeśli dużo pracujesz na zewnątrz, lub po prostu chcesz lepszego wyświetlacza, warto wybrać najnowszy model.

Osobiście często pracuje w edytorze tekstu i w programie do obróbki wideo. Zaletą, którą często się pomija, są proporcje ekranu 3:2. Przekłada się to na większą ilość tekstu w pionie. Dużo łatwiej obsługuje się też program do montowania filmów Adobe Premiere Pro. Do pracy kreatywnej przydaje się kalibracja kolorów i 100% pokrycie sRGB. Osoby spędzające przed komputerem dużo czasu ucieszy podwójna ochrona wzroku — Low Blue Light oraz DC dimming.

Jeszcze większe wrażenie robi fakt, że 16-calowy ekran zmieszczono do tak smukłej i kompaktowej obudowy. Została ona wykonana z wytrzymałego stopu aluminium. Ramki otaczające wyświetlacz od góry i boków mają jedynie 5.2 mm. Dolna krawędź jest niewiele większa, mierzy 7.3 mm. Laptop bez żadnych problemów mieści mi się do plecaka, a z MateBookiem 16s poprzedniej generacji latałem samolotem i pracowałem z fotelu pasażera, jadąc autem. W przenośnym zastosowaniu komputera pomagają też pojemny akumulator i energooszczędne podzespoły. Wisienką na torcie w kategorii konstrukcji urządzenia są oferowane porty. W HUAWEI MateBook 16s znalazły się Thunderbolt 4, USB C (z obsługą DisplayPort), 2 x USB A, pełnowymiarowe HDMI i audio jack.

Zdumiewająca wydajność HUAWEI MateBook 16s

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

W poprzedniej generacji urządzenia za moc obliczeniową odpowiadał Intel Core i7 12700H. Procesor, w jaki producent wyposażył najnowszego MateBooka 16s to jeden z najmocniejszych mobilnych chipów. Jest nim Intel Core i9 13900H. Nowszy i wyższej klasy procesor charakteryzuje się sześcioma wydajnymi i ośmioma energooszczędnymi rdzeniami. Pod obciążeniem działają jednocześnie, a w trybie wydajności TDP wynosi 60 W. Mocy względem zeszłorocznego urządzenia jest dużo więcej. Ulepszona jest także funkcja Super Turbo. Teraz jeszcze lepiej identyfikuje scenariusze i skuteczniej poprawia optymalizację. Więcej o CPU powie ranking procesorów.

Na obudowie urządzenia dostrzec można naklejkę z certyfikatem Intel EVO. Trafia ona wyłącznie na urządzenia, które przeszły rygorystyczne procedury testowe. Takie urządzenia zapewniają sprawne działanie (szybki procesor i dysk SSD), bezkompromisową łączność, szybkie ładowanie i długi czas pracy (co najmniej 9 godzin).

W klimatyzowanym pomieszczeniu włączyłem popularny benchmark Cinebench R23 i uzyskałem wynik 16389 punktów przy obciążeniu wszystkich rdzeni. Według bazy programu HUAWEI MateBook 16s przebił rezultat stacjonarnego szesnastordzeniowego Threadrippera 1950X. Wydajność będzie wystarczająca do pracy na danych, dużych prezentacji czy nawet montowania wideo.

Podczas mało intensywnej pracy chłodzenie działa pasywnie, dzięki czemu komputer jest bezgłośny. Mimo niewielkiej grubości z potężnym procesorem nieźle radzi sobie zastosowany układ chłodzenia. Pod pełnym obciążeniem w trybie wydajności szum jest dość głośny, ale taktowanie wszystkich rdzeni przekracza wartość 3 GHz. Procesor współdziała z szybką pamięcią RAM (16 GB LPDDR5 4800 MHz) i dyskiem SSD PCIe o pojemności 1TB.

Akumulator na cały dzień pracy

HUAWEI MateBook 16s jest idealny w podróż nie tylko ze względu na wymiary i wytrzymałą obudowę. Akumulator o pojemności 84 Wh jest w stanie zapewnić nawet 13,5 godziny odtwarzania filmów 1080p przy jasności 150 nitów. W praktyce liczyć można na około 8 godzin tworzenia i edycji tekstu w przeglądarce. Ponadto energia uzupełniana jest przez USB C, dzięki czemu energię uzupełnić można powerbankiem z Power Delivery.

Fot. Materiały promocyjne HUAWEI

Intel Core i9 pod obciążeniem jest łasy na energię. Tu na ratunek przychodzi dołączona do zestawu mocna ładowarka 135 W SuperCharge. Ładowanie jest szybkie, a długi przewód pozwala oddalić się z laptopem od gniazdka. Poprzednia generacja ze względu na niższej klasy procesor przychodziła z 90-watową ładowarką. Jeśli zależy ci na szybkości ładowania, potrzeby lepiej spełni nowa generacja 16s.

Przydatne dodatki

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Producent zadbał także o dodatkowe funkcje. Przydatną szczególnie w czasach wideokonferencji jest Personal Voice Enhancement, czyli redukcja szumów, która od najnowszego modelu obsługuje także słuchawki bezprzewodowe. Dźwięk w laptopie rejestrują dwa dobrej jakości mikrofony, a w wąskiej górnej ramce znalazła się niezłej jakości kamera. Na pochwałę zasługują też donośne i czysto grające głośniki, ogromny i precyzyjny touchpad i wygodna klawiatura.

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Producent wyposażył laptopa w HUAWEI Metaline Antenna, która odpowiada za jeszcze lepszy zasięg niż w MateBooku 16s poprzedniej generacji. Posiadając poprzednika poprawę zasięgu widać gołym okiem. W miejscach z gorszym zasięgiem w nowszym modelu obserwowałem zwykle jedną kreskę Wi-Fi więcej. Jeśli w domu lub pracy masz problem z połączeniem, warto zdecydować się na nowszy model.

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Testując smartfony producenta zawsze doceniam ekosystem Super Device. Oznacza to, że urządzenia HUAWEI ze sobą współpracują — na ekranie komputera wyświetlić można ekran smartfona, można także nim sterować. Super Device to także łatwe i szybkie przesyłanie plików takich jak zdjęcia czy filmy. W niezwykle prosty sposób podłączyć też monża akcesoria jak słuchawki bezprzewodowe czy myszki.

HUAWEI MateBook 16s – podsumowanie

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Najnowsza odsłona HUAWEI MateBook 16s to udoskonalenie świetnego komputera. Laptop względem poprzednika jeszcze lepiej sprawdzi się w pracy i rozrywce. Intel Core i9 najnowszej generacji zapewnia zapas mocy, a oglądanie i tworzenie treści na 16-calowym wyświetlaczu 3:2 to czysta przyjemność. Ogromny wpływ na to ma podwyższona wartość jasności maksymalnej. MateBook 16s to sprzęt gotowy na wszystko, który powinien służyć przez lata. Jeśli zależy ci na wysokiej wydajności, jasnym ekranie i rewelacyjnym zasięgu, najnowszy MateBook 16s będzie idealnym wyborem.

Sprzedaż urządzenia startuje 12 czerwca, a do 2 lipca obowiązuje oferta premierowa. Klienci, którzy zdecydują się na zakup HUAWEI MateBooka 16s w prezencie otrzymają słuchawki HUWAEI FreeBuds Pro 2.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: HUAWEI

Motyw