Lyndsey Scott – programistka i modelka Victoria’s Secret. Na Stack Overflow ma więcej reputacji niż obserwujących na Instagramie

6 minut czytania
Komentarze

Praca na wybiegu i przed obiektywem aparatu, choć wymagająca, nie przekreśla możliwości rozwijania się także na innym polu zawodowym. Najlepszym przykładem, łamiącym niejako stereotypy związane z branżą mody, jest Lyndsey Scott, która postanowiła wykorzystać swój potencjał zarówno w świecie modelingu, jak i… technologii. Przyciąga tyle samo uwagi swoimi umiejętnościami kodowania, co strojami, które nosi na wybiegach mody. Swego czasu było o niej BARDZO głośno… i jak nietrudno się domyślić, wiele osób zamiast po umiejętnościach, oceniało ją jedynie po wyglądzie.

„Aniołek” VS i programistka 

Lyndsey Scott ma wiele talentów – jest zarówno supermodelką, programistką, jak i aktorką. W świecie mody osiągnęła naprawdę wiele – ma na swoim koncie kontrakty z najpopularniejszymi markami modowymi, takimi jak Gucci czy Prada, a także firmą zajmująca się produkcją i sprzedażą damskiej bielizny Victoria’s Secret. Stała się jeszcze bardziej popularna, kiedy marka Calvin Klein ogłosiła, że Scott wystąpi na ich wybiegu jako pierwsza Afroamerykanka w historii. Ale opisując Lyndsey trzeba przede wszystkim wspomnieć o jej osiągnięciach w branży technologicznej – kobieta projektuje aplikacje mobilne na urządzenia z systemem iOS i obecnie pracuje jako główny inżynier oprogramowania iOS w Rallybound, organizacji pozarządowej, gdzie tworzy aplikacje do pozyskiwania funduszy na iOS dla różnych instytucji non-profit.

fot. Wikimedia Commons/ Lucas Traian / CC 4.0

Informatyka pasją od dziecka

Scott już od dziecka przejawiała zdolności do programowania – w wieku 12 lat pisała gry na swój kalkulator graficzny TI-89 i dzieliła się nimi z przyjaciółmi w szkole średniej. Nauczyła się języków programowania Java i C++ oraz architektury MIPS na studiach w Amherst College, a także zaczęła pisać aplikacje w Pythonie i dla systemu iOS. 

Ale okres studencki był dla Scott intensywny nie tylko z powodu zamiłowania do kodowania – zanim wybrała informatykę, na początku studiowała teatr, ekonomię i fizykę. Na uczelni była także częścią drużyny lekkoatletycznej, z sukcesami biegając i skacząc wzwyż. W 2006 roku ukończyła studia licencjackie ze wspólnym dyplomem z teatru i informatyki. W modelingu rozwinęła skrzydła już po studiach, pojawiając się m.in. w magazynach „Italian Elle”, „Teen Vogue” i „W”. Największy rozgłos przyniósł jej jednak kontrakt z Calvinem Kleinem oraz Victoria’s Secret i dołączenie do grona supermodelek, w tym Heidi Klum, Mirandy Kerr i Alessandry Ambrosio.

https://www.instagram.com/p/CCtQHwYgdzk/?hl=pl

Zobacz także: Jak wybrać sprzęt dla programistów? Na szczęście nie musisz być z tym sam

Aplikacje od modelki Victoria’s Secret 

Pierwszą opublikowaną aplikacją Scott było Educate! stworzone z myślą o organizacji non-profit o tej samej nazwie, której celem było wspieranie młodych naukowców z Ugandy.

Dowiedziałam się o Educate! na studiach. Była to organizacja założona przez dwóch studentów Amherst. Kiedy znalazłam informację, że Uganda ma najmłodszą populację na świecie i najwyższy wskaźnik ubóstwa wśród młodzieży, chciałam się zaangażować

– Lyndsey Scott dla CNN w 2014 r.

Kolejna na jej drodze była aplikacja iPort, która pomagała modelkom i innym twórcom organizować swoje profesjonalne portfolio na urządzeniach mobilnych. Scott zaprojektowała ten program, ponieważ sama potrzebowała takiego narzędzia – jej papierowe portfolio nie spełniało oczekiwań i po kilku castingach nie wyglądało profesjonalnie. 

W 2014 r. stworzyła popularną aplikację Code Made Cool, która pomagała uczyć kodowania za pomocą systemu „przeciągnij i upuść” i tworzyć scenariusze z obrazami przedstawiającymi Ryana Goslinga. 

fot. lyndseyscott.com

Zamknęła usta niedowiarkom

Jak podaje portal idropnews.com, kiedy w sieci pod zdjęciem Scott pojawiła się lista języków programowania, które zna, z podpisem „Kodowanie jest dla każdego”, w sekcji komentarzy zawrzało. Kilku użytkowników kwestionowało, czy Scott naprawdę potrafi programować, a inni żartowali, że jedynie, co umie tylko zakodować Hello, world — popularny „wyczyn” początkujących programistów.

Jeszcze inny komentujący na Instagramie stwierdził, że chociaż „każdy może pisać kod, niewiele osób potrafi kodować dobrze”.

Chociaż Scott często powtarza, że ​​zazwyczaj ignoruje negatywne opinie w Internecie, skorzystała z okazji, by skomentować akurat ten post inżyniera kodowania i uciszyć krytyczne głosy.

Mam 27481 punktów (dziś to już ponad 37000* punktów reputacji) na StackOverflow (witryna, na której użytkownicy uzyskują punkty reputacji za udzielone odpowiedzi na temat programowania – przyp. red.) Jestem w zespole, który tworzy samouczki iOS dla RayWendelich.com. Jestem głównym inżynierem oprogramowania iOS dla @RallyBound, 841, najszybciej rozwijającej się firmy w USA według @incmagazine. Mam tytuł licencjata w Amherst, gdzie ukończyłam informatykę i teatr, i jestem w stanie żyć, robiąc wszystko, co kocham

– odpowiedź Lyndsey Scott na Instagramie

* – jasne, rekordziści mają i po 30-40x więcej, ale dla niedzielnego, przeciętnego programisty taki rezultat i tak nie jest osiągalny. 37 000 punktów klasyfikują ją w 1% najaktywniejszych i najlepiej ocenianych profili.

Scott wspiera początkujące programistki

Oprócz regularnej pracy w instytucji pozarządowej Lyndsey jest mentorką w Girls Who Code, organizacji uczącej programowania nastoletnich dziewcząt. Wygłaszała wykłady na temat programowania w szkołach w Harlemie i na Uniwersytecie Nowojorskim. W 2022 r. założyła stypendium Lynsey Scott Coding+, które jest skierowane do osób LGBTQIA+ i kobiet, które specjalizują się w informatyce. Jest też autorką wielu tutoriali dotyczących programowania. 

Scott zachęca także do kodowania początkujących programistów – na jej stronie znaleźć możemy samouczek code.org, w którym gościnnie wystąpili Bill Gates i Mark Zuckerberg. Dzięki niemu poznamy podstawy kodowania z Anną i Elsą z „Frozen” na code.org/frozen:

Aby znaleźć inny przykład takiego łamania stereotypów, nie trzeba daleko szukać. Ostatnio polskie media obiegła informacja o tym, że polska światowej sławy modelka Zuzanna Bijoch otrzymała tytuł „Valedictorian of Columbia’s School of General Studies class of 2023„, przyznawany studentowi, który zakończył naukę z najwyższymi wynikami na roku. A kobiety, które czują pasję do świata technologii serdecznie zapraszamy na wydarzenie Perspektywy Women in Tech Summit, zrzeszające mentorki, przedsiębiorczynie, mówczynie motywacyjne i studentki, działające w branży tech. Android.com.pl jest jednym z patronów tego wydarzenia.

Źródło: CNN, today.com, idropnews.com, lyndseyscott.com, opracowanie własne, wikipedia

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

    Motyw