Prowadzisz rozmowy przez telefon? Będziesz miał nadciśnienie, a przynajmniej tak sugerują badania

2 minuty czytania
Komentarze

Rozmowy przez telefon mogą zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego. Takie wnioski płyną z pracy, która ukazała się w European Heart Journal – Digital Health, piśmie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Okazuje się, że rozmowy wcale nie muszą być prowadzone godzinami, by mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Rozmowy przez telefon a nadciśnienie

Autorzy pracy, która ukazała się w European Heart Journal – Digital Health zwracają uwagę na to, że prawie 3/4 globalnej populacji od 10. roku życia ma własne telefony komórkowe. Jednocześnie 1,3 mld ludzi w wieku 30-79 lat ma nadciśnienie tętnicze będące głównym czynnikiem ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

Telefony komórkowe mogą powodować wzrost ciśnienia krwi, ponieważ emitują podczas rozmów promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie fal radiowych. Naukowcy z Southern Medical University w Kantonie wykorzystali dane z brytyjskiej bazy UK Biobank, by sprawdzić związek między rozmowami przez telefon a nadciśnieniem u osób, które wcześniej nie miały takiego urządzenia. Dane dotyczyły ponad 212 tysięcy osób mających od 37 do 73 lat, które w momencie włączenia do badań nie miały nadciśnienia.

88% badanych zaliczono do użytkowników telefonów komórkowych. Przez 12 lat monitorowania ich stanu zdrowia u 7% (prawie 14 tysięcy osób) wszystkich uczestników zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze. Autorzy pracy wyliczyli, że użytkownicy telefonów mieli o 7% wyższe ryzyko nadciśnienia w porównaniu do osób, które z nich nie korzystały. Jednocześnie osoby rozmawiające przez telefon przez min. 30 minut tygodniowo miały o 12% większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia od osób, którym rozmowy przez telefon zajmowały mniej niż 30 minut tygodniowo. Dłuższe rozmowy, np. przez kilka godzin w ciągu tygodnia, jeszcze bardziej zwiększały procentowe ryzyko.

Zobacz też: Smartwatch do 1000 zł – sprzęt, który pomoże zadbać o kondycję fizyczną.

Nasze wyniki wskazują, że rozmawianie przez telefon komórkowy może nie mieć wpływu na rozwój nadciśnienia tętniczego, dopóki tygodniowy czas rozmów nie przekracza pół godziny.

– powiedział współautor pracy, prof. Xianhui Qin

Liczba lat, przez które uczestnicy badania korzystali z telefonów komórkowych, nie miała istotnego wpływu na rozwój nadciśnienia. Podobnie było ze stosowaniem akcesoriów umożliwiających nietrzymanie telefonu przy uchu.

źródło: PAP, zdjęcie główne: Malte Helmhold/Unsplash

Motyw