Intel budynek logo Fot Intel Corporation

Intel notuje astronomiczne straty – to był najgorszy kwartał w historii

2 minuty czytania
Komentarze

Intel podzielił się wynikami za ostatni kwartał i nie są one satysfakcjonujące. Co więcej, Intel zanotował ogromną stratę, a sam kwartał był najgorszy w całej historii firmy. Wprawdzie spodziewano się gorszych wyników, to jednak te są dalej zaskoczeniem. Intel planuje „odbić” to sobie w następnych miesiącach i są na to szanse, ponieważ nie każdy z oddziałów Intela notował straty.

Intel notuje duże straty – najgorszy kwartał w historii firmy

Wyniki Intel Q12023 fot Intel
Fot. Intel

Rynek potrafi być przewrotny, a jak dodamy do tego sytuację na świecie, która przez ostatnie lata wszystkim dała w kość, to już wyniki Intela nie są tak wielkim zaskoczeniem. Firma przewidywała na początku roku, że pierwszy kwartał 2023 skończy z przychodem o około 200 milionów wyższym, niż ten, który faktycznie został podany do wiadomości. I tak Intel Q12023 zakończył z przychodem na poziomie 11,7 mld dolarów, co jest spadkiem rok do roku o aż 36 procent (Q12022 skończono z przychodem 18,4 mld dolarów). Strata Intela wyniosła 2,8 mld dolarów, ale pomimo tego, firma i tak zdecydowała się na wypłaty dywidend dla swoich udziałowców i przeznaczyła na to aż 1,5 mld dolarów.

Nie jest jednak tak, że wszystkie działy Intela zanotowały straty. Client Computing Group (np. procesory do komputerów/laptopów) skończył pierwszy kwartał z wynikiem 0,5 mld dolarów na plusie, choć to dalej duży spadek względem poprzedniego roku (przychody w Q12022 – 9,3 mld dolarów, Q12023 – 5,8 mld dolarów). Dział odpowiedzialny za rozwiązania m.in. dla technologii bazującej na Sztucznej Inteligencji (Data Center and AI Group) odnotował już jednak stratę na poziomie 0,5 mld dolarów, a same przychody spadły niemal o połowę (6,1 mld dolarów w 2022, 3,7 mld dolarów obecnie). Większość działów Intela może „pochwalić” się podobnymi wynikami, choć na plusie jest jeszcze Intel Mobileye, czyli firma zajmująca się technologiami w autonomicznych pojazdach (zysk operacyjny 0,12 mld dolarów). To gorzej, niż rok temu, ale zanotowano także wzrost przychodów, więc jest światełko w tunelu.

Zobacz też: Idealne laptopy w majowej promocji cenowej.

Intel liczy, że przychody w kolejnym kwartale będą wynosić około 11,5-12,5 mld dolarów. To dalej spadek względem zeszłego roku, ale trudno ocenić, ile czasu zajmie Intelowi dojście do sytuacji, gdzie będzie mógł pochwalić się zyskiem.

Źródło: Intel

Motyw