iPhone 14 funkcja emergency SOS
LINKI AFILIACYJNE

iPhone znów ratuje ludzkie życie. I to bardzo dosłownie

3 minuty czytania
Komentarze

Najnowsza większa aktualizacja systemu iOS – 16.4 – została wydana pod koniec marca 2023 roku. Zoptymalizowana funkcja wykrywania wypadków i nawiązywania połączeń alarmowych znów o sobie przypomina, dając przy tym bardzo realne korzyści – kilka dni temu uratowała życie trzech osób. To nie pierwszy tego typu przypadek w ostatnim czasie.

Satelitarne połączenie ze służbami ratowniczymi przez iPhone’a

Wraz z iPhone’em 14 zaprezentowana została nowa funkcja systemu od Apple – Alarmowe SOS (łącze satelitarne). Usługa pozwala szybko i łatwo wezwać pomoc oraz wysłać wiadomość do osób oznaczonych jako kontakty alarmowe, nawet jeśli nie mamy zasięgu telefonii komórkowej. 

Funkcja została zaprojektowana w celu błyskawicznego łączenia się ze służbami ratowniczymi w razie sytuacji awaryjnej. Chociaż wcześniej opcja wykonania połączenia alarmowego była już w smartfonach marki Apple dostępna, dopiero od premiery modelu iPhone 14 i pochodnych, możemy kontaktować się ze służbami, nawet jeśli jesteśmy poza zasięgiem operatora. 

Spływ kajakowy mógł zakończyć się tragedią

Na skorzystanie z połączenia satelitarnego za pośrednictwem iPhone’a wpadło trzech studentów Uniwersytetu Brighama Younga. Mężczyźni, pływając kajakami, utknęli w głębokiej wodzie podczas eksploracji kanionów obszaru rekreacyjnego San Rafael Swell w stanie Utah. Niestety, ze względu na to, że jest to teren oddalony od miast, nie mogli zadzwonić po pomoc, korzystając ze zwykłej komórkowej transmisji danych. Kiedy po kilku godzinach zaczęły pojawiać się u nich pierwsze objawy hipotermii, postanowili szukać innych rozwiązań. Jeden z nich miał iPhone’a 14 i użył funkcji Alarmowe SOS, aby wysłać wiadomość do władz i udostępnić im swoją lokalizację za pomocą połączenia satelitarnego. Studentów udało się niedługo później uratować. Dziś więc mogą powiedzieć, że życie zawdzięczają… jednej z funkcji iPhone’a. 

Jak działa funkcja Alarmowe SOS (łącze satelitarne)?

Kiedy próbujesz wezwać pomoc, jednak jesteś poza zasięgiem sieci komórkowej i sieci Wi-Fi, iPhone spróbuje połączyć się przez łącze satelitarne. Co ciekawe, możemy skorzystać z wersji demonstracyjnej tej usługi, aby sprawdzić, jak działa. Na swoim iPhonie wystarczy włączyć usługi lokalizacji dla połączenia satelitarnego i w Ustawieniach stuknąć opcję Alarmowego SOS (łącze satelitarne) i Wypróbuj demo, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. 

Do wysyłania sygnału bez sieci telefonii komórkowej wymagany jest jeden z modeli: iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro lub iPhone 14 Pro Max. Co ciekawe, do wprowadzenia tej funkcji szykuje się także Android.

Dodawanie kontaktu alarmowego w iPhonie

  1. Na swoim iPhonie otwórz aplikację Zdrowie i wybierz swoje zdjęcie profilowe.
  2. Kliknij Kartę medyczną.
  3. Otwórz opcję Edycja i poszukaj zakładki Kontakty alarmowe. 
  4. Dodaj kontakt alarmowy, korzystając z ikony plusika. 
  5. Wybierz kontakt z listy. 
  6. Potwierdź przyciskiem Gotowe, aby zachować zmiany. 

Źródło: digitaltrends, Apple, opracowanie własne

Motyw