Recenzja Ezviz EB250A. Tani oczyszczacz powietrza, który warto mieć w domu

7 minut czytania
Komentarze

Jakość powietrza we własnym domu można poprawić na wiele sposobów. Są aromatyzery, nawilżacze, osuszacze oraz oczyszczacze powietrza, które mają spory nie tylko spory rozrzut cenowy — od kilkuset do kilku tysięcy złotych — ale mogą oferować naprawdę pokaźny zestaw funkcji, wyświetlacz czy możliwość sterowania za pomocą aplikacji. Co nie znaczy, że tańsze modele nie sprawdzą się równie dobrze, jak te droższe. Dla osób poszukujących niedrogiego, prostego w użyciu i przede wszystkim skutecznego oczyszczacza świetnym wyborem może być Ezviz EB250A, którego recenzja przed Wami.

recenzja Ezviz EB250A

To kompaktowy, zgrabny, intuicyjny w obsłudze i skuteczny oczyszczacz, z którego korzystałam przez ponad dwa tygodnie. Praktycznie działał przez 24 godziny na dobę. I po sprawdzeniu, ile brudu (widocznego gołym okiem) złapało się po tym czasie na filtrze, muszę przyznać, że Ezviz EB250A robi to, co do niego należy.

Zalety

  • kompaktowy rozmiar
  • neutralny wygląd
  • dyskretna praca w niższych trybach
  • prosty panel do sterowania
  • prosta zmiana filtra
  • funkcja jonizacji
  • oświetlenie wskazujące na wykryte w powietrzu zabrudzenia
  • skuteczna praca (wnioskując po tym, co zdołał zebrać filtr)

Wady

  • brak wyświetlacza i opcji zdalnego sterowania (pilot lub aplikacja)
  • przy wyższych obrotach jest naprawdę głośny i potrafi zauważalnie wibrować
  • brak uchwytu do przenoszenia

Recenzja Ezviz EB250A – podsumowanie

Oczyszczacze powietrza stają się coraz popularniejszym elementem wyposażenia. I ie trzeba na nie wydawać dużo pieniędzy. Ezviz EB250A należy do oczyszczaczy, które są niedrogie i skuteczne, a kompaktowy rozmiar i uzyskiwana wydajność świetnie sprawdzi się w mieszkaniach o mniejszym metrażu.

8,2/10
Ocena

Ezviz EB250A

  • Opakowanie i akcesoria 8
  • Budowa i jakość wykonania 8
  • Obsługa urządzenia 9
  • Głośność pracy 7
  • Dodatkowe funkcje 7
  • Opłacalność 10
recenzja Ezviz EB250A

Specyfikacja i cena Ezviz EB250A

Tak prezentują się dane ze specyfikacji producenta:

CADR250 m3/godz.
Głośność (maks.)51 dBA (realna wartość: 39-65 dB)
Wymiary238 x 409,3 x 238 mm
Waga3,4 kg (netto)
Poziom hałasu61 dB
Dane elektrycznemaksymalny pobór 44 W
Inne3 filtry: wstępny, HEPA-13, filtr z węglem aktywnym, timer, blokada rodzicielska, tryb automatyczny, tryb Sleep, kolorowy wskaźnik sygnalizujący jakość powietrza, dla pomieszczeń do 30 m2, czujnik PM 2,5

Regularna cena oczyszczacza Ezviz EB250A to 399 złotych, choć trafiały się świetne promocje, podczas których można go było kupić nawet za 299 złotych. I moim zdaniem są to rozsądne kwoty, biorąc pod uwagę wszystko, co oferuje urządzenie.

Innym tańszym oczyszczaczem jest na przykład urządzenie marki Hama, a jeśli macie większy budżet, wtedy można postawić na model od Xiaomi.

Opakowanie i akcesoria

W opakowaniu znajdziemy oczyszczacz i filtr. I w zasadzie to wszystko. Urządzenie zabezpieczone jest kartonowymi formami.

Do tego mamy jeszcze papierowy, skrócony podręcznik użytkownika i broszurę dotyczącą przepisów. Instrukcję do urządzenia można też pobrać przez kod QR, pod którym znajdziecie poszukiwany dokument.

Budowa Ezviz EB250A

Po rozpakowaniu oczyszczacza jest kilka czynności, które musicie wykonać przed pierwszym uruchomieniem. Po pierwsze producent nakleił na samym wierzchu kratki, przez którą wylatuje oczyszczone powietrze, naklejkę ostrzegawczą. Na pewno trzeba ją zdjąć i potem doczyścić kratkę z pozostałości kleju… po drugie należy sięgnąć pod spód. Od dołu bowiem Ezviz zapewnił dostęp do filtra i wentylatora. Są one zapakowane w foliowe worki, które należy zdjąć przed zamontowaniem filtra i rozpoczęciem pracy urządzenia. I tyle.

W samej budowie oczyszczacza nie ma żadnych udziwnień. To dość kompaktowy, zaokrąglony blok w kolorze przygaszonej bieli tudzież beżu, który z frontu i z tyłu ma liczne otwory, którymi zasysane jest powietrze. Od dołu zauważyć można pokrywę, pod którą znajduje się okrągły filtr oraz wentylator, zaś od góry widać kratkę, przez którą wylatuje powietrze oraz zamontowany jest dotykowy panel sterujący.

Zastosowane filtry

Za oczyszczanie powietrza odpowiada tu 3-stopniowy filtr HEPA H13, który wyłapywać ma nawet 99,95% cząsteczek wielkości 0,3 mikrona. Wychwytuje też cząsteczki wszelkich roztoczy, pyłków, zarodników pleśni czy grzybów, sierść zwierząt domowych oraz drobny pył zawieszony (PM): 2,5 µm i 10 µm.

HEPA H13 to jednak nie wszystko. Ezviz zastosował tu bowiem trójstopniowy systemem filtracji, na który składa się filtr wstępny z siatki nylonowej, który wychwytuje duże cząstki, takie jak kurz, włókna czy włosy, następnie opisany wyżej filtr HEPA H13, a także ostatnia linia obrony — filtr z aktywnym węglem, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy i pochłania formaldehyd, benzen, dym tytoniowy, gaz kuchenny itp.

Zużycie filtra będzie sygnalizowane migającym przyciskiem ION. Koszt nowego nie jest wysoki. Bez problemu kupicie go na Allegro, najtańszą ofertę znalazłam natomiast w jednym z marketów remontowo-budowlanych.

Filtry to nie wszystko. Zaletą Ezviz EB250A jest funkcja jonizacji, czyli emitowanie jonów ujemnych w celu zredukowania ilość unoszących się w powietrzu cząstek i bakterii dla jeszcze lepszego efektu oczyszczania.

Obsługa oczyszczacza

Obsługa oczyszczacza jest banalnie prosta. Wszystko praktycznie można zrobić jednym kliknięciem na panelu sterowania.

Oferowane są trzy prędkości wentylacji (1, 2, 3), a także tryby uśpienia (S) i automatyczny (AUTO) oraz timer (1, 2, 4 lub 8 godzin). Jest tu również intuicyjny, trójkolorowy wskaźnik jakości powietrza. Dzięki temu użytkownik, niezależnie od stopnia zaawansowania technicznego, z łatwością obsłuży urządzenie i dobierze tryb odpowiedni do bieżącego poziomu zanieczyszczenia.

Nie zabrakło tu też funkcji kontroli rodzicielskiej. W tym celu wystarczy dłużej przytrzymać jednocześnie dwa przyciski — z symbolem wiatraka i AUTO. Zdecydowanie jest to funkcja niezbędna, gdy w domu są dzieci. Z kolei wciśnięcie jednocześnie przycisku z napisem ION oraz symbolem zegara aktywuje nowy filtr.

Zaskoczyło mnie jedno — Ezviz sugeruje, że oczyszczacz EB250A to kategoria smart home, ale urządzenie nie łączy się z siecią i nie jest sterowane za pomocą aplikacji. Przez to nie otrzymamy tu dodatkowych informacji o jakości powietrza, zużyciu filtra czy poborze prądu, jak na przykład w urządzeniu Air Purifier Samsunga (patrz: recenzja Samsung Air Purifier AX32). Szkoda też, że nie ma tutaj chociaż pilota zdalnego sterowania.

Badanie jakości powietrza

Urządzenie pracuje z prędkością dostarczania czystego powietrza (CADR) na poziomie 250 metrów sześciennych na godzinę, dzięki czemu jest w stanie przefiltrować powietrze nawet w dużych pomieszczeniach – do 30 metrów kwadratowych.

Producent zastosował tu kolorowy pierścień LED, który wskazuje na poziom zanieczyszczenia powietrza w domu. Zielony oznacza, że powietrze jest świeże i czyste, pomarańczowy wskazuje na lekkie zanieczyszczenie, podczas gdy czerwony — na to, że powietrze jest silnie zanieczyszczone. Nie wiadomo jednak, jakich granicznych wartości zanieczyszczeń dotyczą. Test Ezviz EB250A polegający na weryfikowaniu, jak urządzenie reaguje na papierosy czy dobywające się z kuchni zapachy gotowanego obiadu wypadły nad wyraz pozytywnie.

Hałas podczas pracy

Warto jeszcze zweryfikować deklarowaną przez producenta głośność urządzenia. I tak przy zastanym tle akustycznym 38,7 dB w trybie Sleep urządzenie pracuje praktycznie bezgłoście (39,1 dB), w pierwszym trybie lekko szumi (45 dB), ale bez problemu można przy takim dźwięku spać. Tryb 2 i 3 generują dość donośny dźwięk i naprawdę rzadko z nich korzystałam, bo po prostu szum wtedy przeszkadza i irytuje.

Niemniej przy regularnie działającym urządzeniu nie ma problemu ze skutecznością działania przy niższych obrotach, a przynajmniej jest cicho.

Zużycie energii

W specyfikacji Ezviz podaje, że maksymalne zużycie prądu to 44 W. I nie mija się tu z prawdą. Zmierzyłam pobór chwilowy dla każdego trybu pracy i w trybie 3, czyli przy najwyższych obrotach, oczyszczacz zużywał 44,3 W.

Motyw