Chińska AI

Chińska AI najpierw była rasistą, teraz zostanie komunistą. Tego wymaga prawo

2 minuty czytania
Komentarze

Chiny dążą do wdrożenia regulacji dla generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, co wcale nie jest ewenementem na tle reszty świata. Jednak w przeciwieństwie do innych krajów wschodnioazjatycki gigant pragnie, aby jego AI odzwierciedlało wartości socjalistyczne i nie zawierało żadnych treści podważających władzę państwową, obalających socjalistyczny system czy nawołujących do podziału kraju. Tym samym Chińska AI to zatwardziały komunista.

Chińska AI to komunista jak się patrzy

I to każda, bez wyjątku. Wynika to z faktu, że w kraju tym wszystkie sztuczne  inteligencje mają promować wartości socjalistyczne i unikać treści mogących zaszkodzić władzy państwowej. Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała niedawno projekt nowych przepisów, które mają regulować treści generowane przez AI. Dokument określa, jakie wartości powinny być promowane przez sztuczne inteligencje, a także wprowadza wymogi dla firm dostarczających usługi generatywnej AI.

Firmy oferujące usługi generatywnej AI będą musiały dbać o to, by ich produkty były zgodne z chińskimi wartościami socjalistycznymi. Ponadto przepisy zabraniają generowania przez AI treści dyskryminujących, zawierających fałszywe informacje czy naruszających prywatność i prawa własności intelektualnej. Będzie to spora zmiana, biorąc pod uwagę rasistowską AI z początku roku. 

Co więcej, regulacje wyraźnie wskazują, że generatywne sztuczne inteligencje nie mogą tworzyć treści promujących przemoc, obsceniczność, pornografię, terroryzm, ekstremizm czy nienawiść etniczną. Przed udostępnieniem AI publiczności, każdy produkt musi przejść ocenę bezpieczeństwa przeprowadzoną przez CAC. 

I chociaż większość z tych ograniczeń wpasowuje się w te, które posiada ChatGPT, to konieczność socjalistycznych zapędów – oczywiście w rozumieniu chińskim – mocno się wybija. Nie wiadomo jednak jak bardzo AI od Alibaby będzie prowadziło kampanię komunistyczną. 

Chińska AI – wymagania wobec samych użytkowników

Użytkownicy generatywnych sztucznych inteligencji będą zobowiązani do podania swoich prawdziwych danych personalnych. W przypadku wykorzystywania AI do działań niezgodnych z regulacjami takich jak tworzenie spamu, oprogramowania złośliwego czy nieodpowiedniego marketingu, użytkownikom może zostać zawieszony lub zablokowany dostęp do usług.

Źródło: TechSpot, Twitter, Reditt

Motyw