Państwowa Straż Pożarna udostępnia aplikację „Schrony”. Powie ci, gdzie się chować w razie zagrożenia

4 minuty czytania
Komentarze

Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację „Schrony”. Ma to pierwszy etap inwentaryzacji miejsc doraźnego schronienia, w tym budowli ochronnych, pełniących funkcję osłony przed m.in. ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Działania związane ze stworzeniem bazy prowadzone były we wszystkich komendach Państwowej Straży Pożarnej od października 2022 roku do lutego tego roku. 

Korzystanie z serwisu ma polegać na wyszukaniu określonej lokalizacji albo kliknięcie mapie — powinny pojawić się informacje o pobliskich obiektach, nadających się na miejsca doraźnego schronienia. Choć sama idea jest z wszech miar słuszna i kibicujemy tej inicjatywie, to jednak zarówno warstwa wizualna, jak i interaktywność mapy wymagają dopracowania. Z aplikacji „Schrony” możecie skorzystać na dedykowanej stronie internetowej.

Jeśli nie dostarczy wyników wyszukiwania, wtedy spróbujcie wejść na aplikację „Budowle ochronne” 2.0 PSP.

Ilu Polaków schroni się w razie niebezpieczeństwa?

Z inwentaryzacji przeprowadzonej przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w schronach jest miejsce dla 47 mln ludzi. No może niezupełnie. Bo trzeba jeszcze rozróżnić to, co faktycznie jest schronem a co nie. PSP rozróżnia schrony, schrony niehermetyczne oraz miejsca doraźnego schronienia. Tych ostatnich jest oczywiście najwięcej, ale są też najmniej skuteczne w porównaniu z pozostałymi budowlami.

Schrony niehermetyczne to konstrukcje, które nie spełniają „znamion schronu”, zaś miejsca doraźnego schronienia to piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły — generalnie miejsca, w których strażacy uważają, że konstrukcja jest na tyle odpowiednia, że można się tam schronić przed np. warunkami atmosferycznymi.

Jak podaje gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP, w Polsce w schronach jest ponad 300 tys. miejsc, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia blisko 47 mln osób. Czyli wychodzi na to, że na prawdziwe schrony może liczyć 3% obywateli, a reszta ma się chować po parkingach i kościołach.

Na jakich danych bazuje aplikacja?

Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła inwentaryzację obiektów na terenie całego kraju w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego prowadzonego własnymi siłami. Celem inwentaryzacji było rozpoznawanie zagrożeń, w tym w szczególności identyfikacja obiektów osłonowych (miejsc doraźnego schronienia zwanych dalej „MDS”) możliwych do wykorzystania w ramach ochrony ludności podczas krótkotrwałych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Inwentaryzowano również budowle ochronne oraz schrony cywilne wyartykułowane w Konwencji Genewskiej. 

Komenda Główna PSP wytworzyła narzędzia informatyczne w postaci aplikacji i programów w celu usprawnienia procesu inwentaryzacji szerokiego typoszeregu obiektów. W trakcie prowadzonej inwentaryzacji, komendanci powiatowi (miejscy) Państwowej Straży Pożarnej mieli obowiązek nawiązać kontakt z właścicielami wytypowanych przez system na podstawie publicznie dostępnych zbiorów danych obiektów (budynków) i uzyskać od nich zgodę na przeprowadzenie inwentaryzacji oraz pozyskanie informacji o przeznaczeniu obiektu. Proces inwentaryzacji obiektów był dobrowolny, a spis realizowany był za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazywania informacji o obiekcie.

Dane zostały pozyskane z otwartych źródeł danych:

  • „Bazy Danych Topograficznych” – BDOT10k – która jest bazą danych topograficznych zawierającą mapy topograficzne Polski w skali 1:10 000. BDOT10k jest tworzona i udostępniana przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) i jest dostępna jako baza danych cyfrowa oraz jako zestaw map w formacie papierowym. BDOT10k zawiera szczegółowe informacje o terenie, takie jak linie graniczne, drogi, budynki, linie energetyczne, linie kolejowe i rzeki. Jest ona często używana przez geodetów, kartografów, projektantów i innych specjalistów do tworzenia map, planowania przestrzennego i innych celów.
  • Rejestrów obiektów ochronnych, prowadzonych przez władze samorządowe – traktowane jako „schron cywilny”, który powinien być oznakowany międzynarodowym znakiem rozpoznawczym obrony cywilnej.
  • Danych przekazanych dobrowolnie przez osoby prawne i fizyczne.  
  • Po wstępnej segregacji punkty zostały naniesione na mapę cyfrową i udostępnione osobom przeprowadzającym inwentaryzację w celu zaplanowania procesu inwentaryzacji.

Źródło: PSP

Motyw