Janusz Cieszyński w garniturze stoi przed mikrofonami z flagami Unii Europejskiej i Polski w tle.

Nowy minister cyfryzacji. Janusz Cieszyński z PiS wraca na najwyższe rządowe stanowiska

2 minuty czytania
Komentarze

W czwartek 6 kwietnia ma zostać powołany nowy minister cyfryzacji. Pierwsze szczegóły z tym związane zdradził prezydent Andrzej Duda podczas radiowej audycji. Wiadomo już, kto zajmie to stanowisko.

Janusz Cieszyński – nowy minister cyfryzacji

Andrzej Duda był w czwartek gościem Programu Trzeciego Polskiego Radia, gdzie odpowiadał na pytanie o nowego ministra rolnictwa. Prezydent przyznał, że jeszcze w tym samym dniu nastąpi powołanie jednego z posłów na to stanowisko.

Ale też będzie minister cyfryzacji. Pan premier mi powiedział, że jest przekonany, że może tę cyfryzację w pełni, również i w sensie formalnym, złożyć w godne ręce. Dzisiaj jest tak, że sam pełni osobiście urząd tego ministra.

– powiedział Andrzej Duda.

Prezydent dopytywany o to, kto zostanie ministrem cyfryzacji, odpowiedział, że będzie to Janusz Cieszyński. Andrzej Duda zaznaczył, że nie jest to żadne zaskoczenie. Premier Mateusz Morawiecki miał powiedzieć prezydentowi, że nabrał do Cieszyńskiego i jego profesjonalizmu, zdolności oraz wiedzy tyle zaufania, że może mu w pełni powierzyć wspomniany urząd.

Co się stało z Ministerstwem Cyfryzacji?

ministerstwo cyfryzacji zlikwidowane

W październiku 2020 roku pisaliśmy, że Ministerstwo Cyfryzacji zostanie zlikwidowane. Tak też się stało – był to efekt rekonstrukcji rządu zmniejszającej liczbę resortów. Stanowisko ministra cyfryzacji stracił Marek Zagórski – formalnie obowiązki ministra pełnił premier Mateusz Morawiecki. W praktyce jednak Zagórski został sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Zmiany dotyczyły głównie formalności i nazewnictwa, dawne Ministerstwo Cyfryzacji zostało włączone do Kancelarii Premiera i przestało nazywać się ministerstwem, ale wciąż zajmowało się tym samym, co wcześniej.

W połowie 2021 roku sekretarzem stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera został Janusz Cieszyński. Wcześniej był on m.in. zastępcą prezydenta miasta Chełm oraz wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację tego sektora. Cieszyński to także pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Teraz swoje obowiązki w tym zakresie będzie realizował już z poziomu ministra.

źródło: Trójka PR, PAP, zdjęcie główne: YouTube/Kancelaria Premiera

Motyw