TikTok z limitem czasowym. Tylko godzina dziennie, jeśli nie jesteś dorosły

2 minuty czytania
Komentarze

Administracja platformy społecznościowej TikTok ogłosiła wprowadzanie mechanizmów ograniczających czas używania aplikacji. Domyślnym wariantem ma być limit czasu na korzystanie z TikToka wynoszący godzinę dziennie. Nie oznacza to jednak, że przekroczenie tej granicy będzie niemożliwe.

TikTok z ograniczeniami dla niepełnoletnich

Specyfika TikToka sprzyja temu, by spędzać na nim zdecydowanie więcej czasu, niż się zamierzało. Użytkownik jest bombardowany filmikami podsuwanymi przez algorytm, które są odtwarzane automatycznie. Chcąc zobaczyć jeszcze jedno lub kilka nagrań, nietrudno skończyć na wpatrywaniu się w ekran przez długie minuty, a nawet godziny.

TikTok ma już pewne rozwiązania, które mogą pomagać w ograniczaniu czasu spędzanego z aplikacją. W ustawieniach można przejrzeć wykresy pokazujące, ile czasu w danym dniu użytkownik poświęcił właśnie na oglądanie filmików na chińskiej platformie. Teraz TikTok wprowadza jednak dodatkowe ograniczenia dla niepełnoletnich. Co dokładnie się stanie, gdy wejdą one w życie?

Po pierwsze, domyślnie będzie ustawiony limit czasu na korzystanie z TikToka (godzina dziennie). Żeby oglądać filmiki dłużej, trzeba będzie podać kod dostępu. Po drugie, jeśli użytkownik zrezygnuje z limitu i będzie korzystał z aplikacji przez ponad 100 minut dziennie, TikTok zasugeruje mu ustawienie limitu. Administracja TikToka twierdzi, że w pierwszym miesiącu testów tej funkcji korzystanie z narzędzia do zarządzania czasem stało się dużo bardziej popularne (wzrost o 234%).

Czytaj także: Całkowity zakaz TikToka coraz bliżej. Kolejne instytucje banują aplikację

TikTok zaktualizuje również funkcję Family Pairing. Chodzi o to, żeby rodzice mogli połączyć swoje konto na TikToku z kontem nastolatka i np. ustawiać limity czasu spędzanego w aplikacji, wyciszać powiadomienia lub blokować treści po hashtagach.

Ciekawą perspektywę na nowe ograniczenia znaleźć można także i podczas przeglądania Twittera. I choć nie wiemy, jak potoczą się losy tej funkcji, szanse na to, że będzie masowo obchodzona (w ten lub inny sposób)… są mimo wszystko spore.

źródło: informacja prasowa