Bateria do smartfonów, która wytrzyma 68 lat i naładuje się w 8 minut. To dzieło Polaków

1 minuta czytania
Komentarze

Naukowcy opracowali wyjątkowy akumulator dla polskiego startupu. Zaprojektowana przez nich bateria może wytrzymać nawet 68 lat użytkowania, przy założeniu, że trafi do smartfona, który będzie ładowany raz dziennie. Firma stojąca za całym przedsięwzięciem ma ambitne plany związane z produkcją akumulatorów.

Bateria do smartfonów, jakiej jeszcze nie było

Akumulatory to zdecydowanie jedne z najmniej trwałych elementów we współczesnych telefonach. Nawet pomijając skrajne przypadki (puchnące i wybuchające egzemplarze), wiemy, że po trzech, czterech latach ładowania smartfona akumulator będzie wytrzymywał bez ładowarki bardzo krótko. Rozwiązania tego problemu są trzy: zakup nowego telefonu, wizyta w serwisie i nowa bateria lub nierozstawanie się z powerbankiem.

W przyszłości sytuacja może się jednak zmienić, co pokazują dokonania polskiej firmy The Batteries. Naukowcy z Polski, Litwy i Białorusi opracowali dla tego podmiotu oraz opatentowali metodę produkcji baterii cienkowarstwowych. Główne zalety takich akumulatorów są następujące:

  • mogą one wytrzymać 68 lat, jeśli będziemy ładować telefon raz dziennie
  • czas potrzebny na naładowanie akumulatora od 0 do 100% to zaledwie 8 minut
  • bateria jest odporna na zakres temperatur od -40 do 170 stopni Celsjusza

Od strony technicznej polska bateria charakteryzuje się osadzeniem materiału w postaci krystalicznej. Pozwala to na eliminację związków chemicznych oraz podwojenie gęstości energetycznej materiału.

Czytaj także: Kiedy ładować telefon? Nasze wskazówki jak zadbać o baterię smartfona

Na ten moment The Batteries dopiero tworzy fabrykę pod Rzeszowem. W przyszłości firma chce jednak produkować kilkadziesiąt tysięcy akumulatorów rocznie.

źródło: The Batteries, INN Poland, zdjęcie główne: Alexander Andrews/Unsplash, Twitter

Motyw