Ikona aplikacji Google Chrome na smartfonie z widocznymi również innymi ikonami aplikacji Google.

Google Chrome z nowością, z której musisz skorzystać. Chyba że nie zależy ci na bezpieczeństwie

2 minuty czytania
Komentarze

Bezpieczeństwa nigdy za wiele. Szczególnie gdy w grę wchodzą dostępy do naszych kont bankowych, kart kredytowych oraz prywatnych profili na portalach społecznościowych i bibliotek cyfrowych dóbr kultury. Choć weryfikacja dwuetapowa już jest niezłym zabezpieczeniem, Google Chrome dodało również wsparcie dla fizycznych kluczy bezpieczeństwa. Takim kluczem może być również nasz smartfon, dlatego podpowiadam jak szybko skonfigurować takie efektywne zabezpieczenie.

Czym jest klucz bezpieczeństwa do Google Chrome?

Nawet przed wprowadzeniem kluczy bezpieczeństwa, Google Chrome oferowało szeroką gamę zabezpieczeń przed włamaniami. Weryfikacja dwuetapowa do dziś działa świetnie, gdyż łatwo uwierzytelnić kodem z wiadomości SMS lub potwierdzeniem na dowolnym smartfonie.

Nowa opcja zawęża jednak listę urządzeń, którymi można się zalogować do jednego, konkretnego. Teraz do Google Chrome łatwo przypisać konkretny klucz bezpieczeństwa lub smartfon, który odbierze powiadomienie o logowaniu za pomocą protokołu Bluetooth. To oznacza, że musimy mieć urządzenie przy sobie i żadna bliska osoba nie obejdzie weryfikacji dwuetapowej prostym przesłaniem wyświetlonego kodu.

Google Chrome - klucz bezpieczeństwa

Jak utworzyć własny klucz bezpieczeństwa w Google Chrome?

Przede wszystkim, należy udać się do zakładki Klucze bezpieczeństwa na portalu Google Konto. Tam z łatwością odnajdziemy pole Dodaj klucz bezpieczeństwa. Wybieramy opcję Telefon z Androidem (domyślnie to jest urządzenie, które jest zsynchronizowane z naszym kontem Google).

Google Chrome dodawanie klucza bezpieczenstwa

Teraz tylko należy upewnić się, że zarówno na komputerze, jak i na telefonie, Bluetooth jest obecnie aktywne. Potwierdzamy zainstalowanie klucza bezpieczeństwa i tym samym kończymy proces. Przy następnej próbie logowania do usług Google, możemy wybrać przy weryfikacji dwuetapowej prośbę o potwierdzenie logowania na naszym smartfonie. Przydatne, gdy na przykład nie mamy dostępu do internetu w tej konkretnej sytuacji, bo i proces odbywa się przez protokół Bluetooth.

Usługa analogicznie powinna działać w przypadku urządzeń Apple pracujących na iOS. W przypadku przeglądarek Google Chrome i Microsoft Edge klucz bezpieczeństwa jest już w nie wbudowane. Pamiętajcie, że menedżer haseł w aplikacji jest dodatkowo zabezpieczony przez Windows Hello, które za każdym razem prosi też o dodatkowy kod PIN, jeśli sprawdzamy zapomniane przez nas hasło.

źródło: Chromium Blog

Motyw