Mistrzostwa Świata 2022 to technologiczny cud… i wielki błąd FIFA. Po co Katarowi był ten mundial?

10 minut czytania
Komentarze

W trakcie ostatnich tygodni niejednokrotnie przekonaliśmy się o tym, że trwający właśnie mundial w Katarze jest zdecydowanie najbardziej zaawansowanym technologicznie wydarzeniem w historii nie tylko piłki nożnej, ale również sportu. Niestety najprawdopodobniej na tym zalety tegorocznej edycji Mistrzostw Świata się kończą… w związku z tym warto zadać sobie pytanie – po co Katarowi było to wszystko?

Mundial 2022 – jak w ogóle do tego szło?

Mundial 2022 – jak w ogóle do tego szło?

Opowieść dotyczącą wydarzenia, jakim są dwudzieste drugie Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, należy zacząć od 2 grudnia 2010. To właśnie tego dnia Sepp Blatter – ówczesny prezydent FIFA w uroczystych okolicznościach poinformował świat futbolu, że organizatorem mundialu w 2022 roku będzie Katar. Ciężko ukryć, że taka decyzja momentalnie spotkała się z licznymi dyskusjami dotyczącymi dostosowania tego malutkiego kraju do ugoszczenia tak ważnego dla sportu wydarzenia.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie chodzi tylko i wyłącznie o powierzchnie Kataru, który swoją drogą jest niemalże identyczny wielkościowo, co… województwo świętokrzyskie! W pierwszej kolejności dyskusje dotyczyły infrastruktury państwa znad Zatoki Perskiej oraz naturalnie łapówek, które przyjęli przedstawiciele FIFA, aby przyznać organizację mundialu właśnie Katarczykom. Co ciekawe w całe zamieszanie związane z „kupnem” Mistrzostw Świata, zamieszany był między innymi francuski klub piłkarski Paris Saint-Germain, którym od 2011 roku zarządza fundusz Qatar Sports Investments.

Jakiś czas później kolejne kontrowersje wywołało historyczne przesunięcie terminu, w którym zostanie rozegrany turniej. Dotychczas każdy pojedynczy mundial rozpoczynał się najwcześniej w maju, a kończył najpóźniej w lipcu. Tymczasem w Katarze w tym okresie roku temperatury sięgają nawet 50 stopni Celsjusza, więc jedynym rozwiązaniem dla organizatorów było przekonanie FIFA, aby „wrzucili” tegoroczny mundial w środek kampanii 2022/23 w piłce klubowej. W związku z tym aktualny sezon został podzielony na dwie części – te przed Mistrzostwami oraz po Mistrzostwach.

Cóż, już same łapówki oraz kombinowanie przy piłkarskim kalendarzu sprawiły, że mundial w Katarze stał się najbardziej kontrowersyjną edycją tego cyklicznego wydarzenia. Niestety… to dopiero początek grzechów, których dopuściła się FIFA oraz Katarczycy, którzy w błyskawicznym tempie musieli wybudować nie tylko nowoczesne i klimatyzowane stadiony, które ugoszczą imprezę, ale również bazy treningowe dla poszczególnych reprezentacji oraz liczne hotele. W związku z tym Katar na ponad dekadę stał się ogromnym placem budowy. Zgodnie z licznymi raportami Katarczycy na organizację tegorocznego mundialu wydali ponad 200 miliardów dolarów.

Dla porównania – Rosjanie, którzy gościli Mistrzostwa Świata przed czterema laty, zamknęli się w 11 miliardach dolarów. Z kolei Brazylia, czyli organizator imprezy z 2014 roku odchudziła swój portfel o 14 miliardów dolarów. Cóż, tak spektakularne liczby same w sobie sugerują, że tegoroczny mundial to nic innego jak kolejna z „zachcianek szejków”, którzy wymarzyli sobie, aby cały świat zwrócił swój wzrok w ich kierunku. Na nieszczęście dla nich tak się właśnie wydarzyło…

Wszyscy wiemy jak zapamiętamy Katar 2022

Wszyscy wiemy jak zapamiętamy Katar 2022

Jestem w stanie wyobrazić sobie, że Katarczycy, biorąc się za organizację turnieju, myśleli o tym, w jaki świetny sposób przedstawią się światu. W końcu mundial to wydarzenie sportowe, które śledzi się na całym świecie, więc kraj organizatora Mistrzostw również jest brany pod lupę. W tym miejscu na pierwszy plan nie wyszły jednak nowinki technologiczne, czy piękne krajobrazy, ale kontrowersje związane ze wspomnianym wyżej „placem budowy”.

Jak już pewnie doskonale wiecie w trakcie budowania całej infrastruktury w Katarze, organizatorzy zatrudniali do prac imigrantów z biedniejszych części Azji. Na długie miesiące przez rozpoczęciem mundialu okazało się, że pracownicy pracowali nie tylko w niewolniczych warunkach, ale również masowo ginęli na budowach rozciągniętych przez całą długość i szerokość Kataru. Do mediów trafiły wiadomości mówiące, że w trakcie przygotowań do turnieju zginęło od 6 do 15 tysięcy imigrantów. Oczywiście wypłynięcie na światło dzienne takich informacji sprawiło, że o Katarze zaczęto mówić w samych negatywnych kontekstach.

W związku z tym postronni fani mogą zadać sobie pytanie – po co Katarczycy w ogóle wzięli się za organizację turnieju? Państwo znad Zatoki Perskiej znienawidzili już niemalże wszyscy, a masowe łamanie praw człowieka, do którego dochodzi w Katarze, dostało ogromną platformę do ekspozycji. Nie zapominajmy również o zmianach w kalendarzu piłkarskim, które zirytowały nie tylko fanów, ale również piłkarzy i trenerów oraz fatalnego wizerunku związanego z łapówkami i szemranymi kontaktami z FIFA. Gorzką wisienką na gorzkim torcie są natomiast obrazki z imprezy, gdzie setki, jeśli nie tysiące imigrantów z Azji paraduje po ulicach w koszulkach i barwach reprezentacji narodowych Hiszpanii, Portugalii, Anglii czy Argentyny.

Cóż, na kilka dni przed rozpoczęciem turnieju na tego typu dysputy mogliśmy odpowiedzieć „może Katar chce pokazać się ze sportowej strony”. Na pewno nie byłby to zły trop, w końcu reprezentacja „Maronów” nigdy nie zagrała na tak wielkiej imprezie, a teraz otrzymali aż dwanaście lat na przygotowanie swojego zespołu do zaprezentowania światu wybitnej formy piłkarzy znad Zatoki Perskiej. Niestety – pudło! Katarczycy przegrali wszystkie trzy mecze fazy grupowej, odpadając z turnieju jako pierwsza z drużyn. Oznacza to, że Katar zanotował najgorszy występ w historii wszystkich organizatorów Mistrzostw Świata.

Bez dwóch zdań z dzisiejszej perspektywy państwo znad Zatoki Perskiej może żałować swojej decyzji sprzed ponad dekady. Na ten moment Katar jest synonimem kontrowersji, afery, nieposzanowania praw człowieka, absurdu oraz łapówkarstwa. Z całym przekonaniem można stwierdzić, że szersza publiczność nigdy nie dowiedziałaby się o „potwornej” stronie tego kraju, gdyby te nie wzięło się za organizację Mistrzostw Świata.

Czy każda sytuacja ma swoje pozytywy?

Czy każda sytuacja ma swoje pozytywy?

Okej, tegoroczny mundial nieodwracalnie przykleił Katarowi negatywną łatkę. Niemniej mówi się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W tym przypadku za pozytywy Mistrzostw Świata 2022 można uznać przede wszystkim poziom sportowy imprezy. Z naszej perspektywy mowa tu reprezentacji Polski, która pomimo swojej ciężkiej dla oka gry po raz pierwszy od 36 lat wyszła z mundialowej grupy. Nie zapominajmy jednak o pozostałych drużynach, które czarują nas swoją grą. Bezapelacyjnie dwudziesta druga edycja imprezy nie zostanie zapamiętana, jako ta „najgorsza pod względem sportowym”. Być może będzie wręcz przeciwnie, jednak na tego typu osądy należy poczekać do 18 grudnia, kiedy to zostanie rozegrane spotkanie finałowe mundialu.

Do grona pozytywów należ wrzucić jeszcze wszelkie rozwiązania technologiczne, które zadebiutowały podczas tegorocznych Mistrzostw Świata. Mam tu na myśli między innymi wszelkie systemu, które w teorii mają pomagać sędziom, czyli „ulepszony” VAR czy SAOT. Dodatkowo ciekawostką stały się klimatyzowane stadiony, czy instalacje ElPalm postawione w okolicach tychże obiektów. Na sam koniec warto również wspomnieć o piłkach, które po raz pierwszy w historii wypakowaną tak ogromną ilością czujników oraz sensorów – wszystko to, aby uniknąć kontrowersji sędziowskich.

Pomimo tego, że mundial w Katarze to zdecydowanie najbardziej zaawansowana technologicznie edycja prestiżowego turnieju fani, piłkarze, trenerzy oraz opinia publiczna zapamiętają tę imprezę przede wszystkim ze swojej okropnej otoczki związanej z wymienionymi wyżej grzechami. W związku z tym jaka jest odpowiedź na postawione na początku tekstu pytanie? Cóż, o tym, dlaczego Katar wziął się za organizacje mundialu, wie tylko i wyłącznie Katar…

Mundial 2022 – promocja dla fanów

Mistrzostwa Świata 2022 to – jak każda duża impreza sportowa – okazja dla osób chcących sprawdzić swoje umiejętności w typowaniu meczów. Choć w przypadku przewidywania wyników – to analityka i chłodna kalkulacja ma największe znaczenie. Fani piłki nożnej mogą typować rezultaty turnieju u legalnych bukmacherów takich jak Fuksiarz.pl, Betfan, Superbet, Fortuna oraz STS. W tym pierwszym przypadku – klikając w link przysługuje Wam promocja na pierwszy zakład bez ryzyka do 500 zł.

Na drugiej platformie także funkcjonuje specjalna promocja – aby skorzystać z oferty powitalnej, wystarczy wpisać kod ANDROID. W ramach promocji wpłacając minimum 50 złotych od razu otrzymacie bonus o wartości 200% wpłaty (do 300 zł). Z kolei trzeci bukmacher oferuje 34 złote w formie freebetu przy wpłacie depozytu w wysokości co najmniej 50 złotych. Aby aktywować promocję, przy rejestracji należy użyć kodu ANDROID.

Przechodząc dalej Fortuna dla graczy zakładających konto przy użyciu kodu ANDROID, przyznaje bonus w wysokości 30 złotych (20 za rejestrację i 10 za pierwszy depozyt). Dodatkowo pierwszy zakład do 600 złotych jest bez ryzyka. Ostatni z wymienionych serwisów, czyli STS w promocji powitalnej oferuje profit od wpłaty pierwszych trzech depozytów. Dodatkowy zastrzyk gotówki w wysokości 60 zł możesz zdobyć za wykonanie zadań. Wystarczy, że zagrasz 6 kuponów, które spełniają warunki określone na stronie z zadaniami. Poniżej znajdziecie schemat działania pierwszej z wymienionych promocji powitalnych.

 • za pierwszą wpłatę: 100% wpłaconej kwoty, maksymalnie 300 zł,
 • za drugą wpłatę: 50% wpłaconej kwoty, maksymalnie 500 zł,
 • za trzecią wpłatę: 50% wpłaconej kwoty, maksymalnie 700 zł.
  • Łącznie możesz zyskać aż 1500 zł.

BONUS 500 ZŁ

 • Pierwszy zakład bez ryzyka do 500zł
 • Bonusy na każdy dzień mundialu 2022
 • Korzystne kursy

Bukmacherska Sp. z o.o. to legalny bukmacher posiadający zezwolenie Ministerstwa Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem. 18+

BONUS 200%

 • Bonus 200% od pierwszej wpłaty
 • 50 złotych co poniedziałek w grach karcianych
 • Promocje Matchday Boost (zwiększone kursy na wybrane wydarzenia)

Skopiuj kod


Betfan Sp. z o.o. to legalny bukmacher posiadający zezwolenie Ministerstwa Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem. 18+

FREEBET 34 ZŁ

 • 34 złote w formie freebetu
 • Odbierz 22 złote freebetu po wpłacie 20 złotych
 • Ruletka Super spin (wylosuj bonusy oraz darmowe freebety)

Skopiuj kod


Superbet Zakłady Bukmacherskie Sp.z o.o. to legalny bukmacher posiadający zezwolenie Ministerstwa Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem. 18+

600 ZŁ BEZ RYZYKA

 • 20 złotych za rejestrację
 • 10 złotych za pierwszy depozyt
 • Pierwszy zakład bez ryzyka do 600 złotych

Skopiuj kod


Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. to legalny bukmacher posiadający zezwolenie Ministerstwa Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem. 18+

BONUS 1560 ZŁ

 • Bonus od wpłaty pierwszych trzech depozytów
 • 60 złotych za wykonanie zadań
 • Łącznie można zyskać aż 1560 złotych

Skopiuj kod


STS SA to legalny bukmacher posiadający zezwolenie Ministerstwa Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem. 18+

Motyw