iPhone 14 Plus

iPhone 14 kontra iPhone 14 Plus. Który smartfon Apple wybrać? Porównanie obu modeli

5 minut czytania
Komentarze

Od kilku lat Apple wypuszcza co roku we wrześniu cztery nowe iPhone’y. W minionych latach otrzymaliśmy dwa standardowe modele oraz dwa oznaczone jako „Pro”. Do tej pory warianty podstawowe obejmowały 6,1-calowy model oraz mini. Jednak ten ostatni nie pojawił się w najnowszej generacji smartfonów z Cupertino. Zamiast niego został pokazany model z 6,7-calowym wyświetlaczem, nazwany 14 Plus. Ten, z jakiegoś powodu, został opóźniony o miesiąc i na rynku zadebiutował 7 października. Którego iPhone wybrać? 14 czy 14 Plus? O tym, jakie są różnice między nimi, przeczytacie poniżej. O różnicach między poprzednimi generacjami przeczytacie tutaj.

iPhone 14 kontra iPhone 14 Plus, czyli który smartfon Apple wybrać

W dużej mierze mamy to samo urządzenie. Plus jest po prostu większy. iPhone 14 ma 6,1-calowy ekran, a 14 Plus 6,7-calowy. Obydwa mają proporcje 19,5:9 oraz kształt i proporcje takie same jak w 14 Pro i 14 Pro Max. Wartości PPI są prawie identyczne – to odpowiednio 460 i 458 pikseli na cal, podobnie jak szczytowy poziom jasności HDR wynoszący 1200 nitów i typową jasność 800 nitów.

iPhone 14

Odświeżania z częstotliwością 120 Hz, czyli ProMotion nie ma na żadnym z tych telefonów — zarówno iPhone 14, jak i 14 Plus otrzymały częstotliwość odświeżania 60 Hz. Oba są chronione szkłem Apple Ceramic Shield. Jest znany notch, ale mniejszy, w postaci znanej z iPhone 13. Odblokowywanie twarzy przez Face ID stało się przez lata niezwykle szybkie i niezawodne, obsługuje nawet skanowanie twarzy, gdy nosimy maskę. Płaska aluminiowa ramka z boku i błyszczący szklany tył znane są z poprzednich generacji. Obie wersje są oczywiście odporne na wodę i kurz zgodnie ze standardem IP68 i mają port Lightning do ładowania i przesyłania danych – prawdopodobnie po raz ostatni. iPhone 14 i 14 Plus są dostępne w pięciu kolorach: północy, fioletowym, księżycowej poświaty, (PRODUCT)RED i niebieskim.

iPhone 14 Plus, czyli to samo, ale jednak więcej

Tak więc, pod każdym względem, patrzymy na identyczne smartfony – tyle że jeden jest dużo większy. iPhone 14 Plus pojawił się w ofercie, aby zaspokoić potrzeby klientów, którzy chcieli ogromnego ekranu, ale nie chcą zapłacić tyle, ile kosztuje najdroższy w ofercie model Pro Max.

iPhone 14

Dla większości z nas rozmiar zwykłego iPhone 14 będzie odpowiedni – oferuje dużo miejsca na ekranie, a przeglądanie treści na ekranie jest bardzo wygodne. 6,7-calowy wyświetlacz z modelu 14 Plus oferuje dodatkową przestrzeń dla tych, którzy grają na telefonie lub oglądają filmy. Na dużym ekranie każda treść zdecydowanie lepiej się prezentuje. To już nie są te czasy, kiedy takie telefony budziły zdziwienie. iPhone 14 to po prostu rozsądny i bezpieczny wybór, ale niektóre czynności na Plusie wykonuje się przyjemniej. 

iPhone 14 kontra iPhone 14 Plus – procesor i bateria

Niektórzy mogą być zaniepokojeni decyzją Apple o wyposażeniu iPhone 14 i 14 Plus w Apple A15 Bionic – czyli procesor z poprzedniego modelu. Rzeczywiście, po raz pierwszy Apple wprowadza na rynek nową generację telefonów z chipem z poprzedniego roku. Firma jednak twierdzi, że A15 Bionic jest wciąż lepszy niż wszystko, co mają do zaoferowania jego konkurenci z Androidem. Dla ścisłości trzeba zauważyć, że jest to układ z zeszłorocznych flagowców, czyli 13 Pro oraz 13 Pro Max, a nie nieco słabsza wersja z iPhone 13. Większy smartfon ma nieco lepsze zarządzanie termiczne, dzięki swoim rozmiarom. W testach wydajności uzyskuje wyższe wyniki, ale różnice są marginalne.

iPhone 14

W przypadku iPhone 14 i 14 Plus mamy akumulatory odpowiednio pojemności 3279 mAh i 4325 mAh. Telefon z 6,7-calowym ekranem imponuje wynikami i to na tle jakiegokolwiek telefonu, biorąc pod uwagę czas pracy na jednym ładowaniu. To najlepszy w historii iPhone pod tym względem. Poniżej wyniki, które podaje producent:

iPhone 14 Plus

 • Odtwarzanie wideo:
  do 26 godzin;
 • Odtwarzanie wideo (przesyłanego strumieniowo):
  do 20 godzin;
 • Odtwarzanie dźwięku:
  do 100 godzin.

iPhone 14

 • Odtwarzanie wideo:
  do 20 godzin;
 • Odtwarzanie wideo (przesyłanego strumieniowo):
  do 16 godzin;
 • Odtwarzanie dźwięku:
  do 80 godzin.

iPhone 14 kontra iPhone 14 Plus – aparat

Modele z serii 14 Pro mają zupełnie nowy obiektyw o rozdzielczości 48 MPx, ale 14 i 14 Plus wyposażone są w sprawdzone rozwiązania. Po raz kolejny widzimy sensory 12 MPx dla szerokokątnych i ultraszerokokątnych aparatów. Zarówno mały, jak i duży smartfon są wyposażone w identyczne obiektywy i takie samo przetwarzanie obrazu, więc nie ma tutaj żadnych różnic.

iPhone 14 ma odpowiedni rozmiar dla większości użytkowników i stanowi dobry kompromis między wystarczająco dużym ekranem a łatwością obsługi. Jednak iPhone 14 Plus z pewnością znajdzie swoją niszę. Jest przeznaczony dla pewnej grupy fanów, którzy wymagają większej baterii i intensywnie wykorzystują ekran swojego smartfona. Mamy, krótko mówiąc, bezpieczny wybór kontra rewelacyjną baterię i wielki wyświetlacz, ale być może wymiary, które mogą nieco przeszkadzać. Pewnie większą część sprzedaży będzie stanowił smartfon z 6,1-calowym ekranem, ale z czasem 6,7-calowy model także może zyskać spore grono fanów. Być może większe niż porzucony przez Apple i chyba niezbyt lubiany model mini.

iPhone 14 kontra iPhone 14 Plus – ceny

Tu naturalnie „korzystniej”, bo taniej, wypada mniejszy iPhone 14. Ale o tym, co dla was bardziej opłacalne musicie oczywiście zadecydować sami. Aktualne ceny obu modeli w polskiej dystrybucji możecie sprawdzić poniżej:

Źródło: Phonearena

Motyw