Silhouette dwóch mężczyzn przed podświetlonym logo firmy Huawei na wystawie.

Potężny cios wymierzony w Huawei i ZTE. USA zakazują sprzedaży chińskich urządzeń

2 minuty czytania
Komentarze

Firmy Huawei oraz ZTE otrzymały zakaz sprzedawania swoich urządzeń w Stanach Zjednoczonych. Inne, nieco mniejsze restrykcje wprowadzono dla trzech innych chińskich przedsiębiorstw. Ograniczenia są wynikiem decyzji Federalnej Komisji ds. Łączności.

Huawei i inne chińskie firmy mają problemy. USA ich nie chcą

laptop huawei
fot. Dmitry Rodionov/Unsplash

Jeśli komuś wydawało się, że ograniczenia dla chińskich producentów elektroniki były fanaberią Donalda Trumpa, to najwyraźniej był w błędzie. Federalna Komisja ds. Łączności uznała pięć firm z państwa środka za niegodne zaufania. Decyzję popierają zarówno republikańscy, jak i demokratyczni kongresmeni.

W związku z postanowieniem komisji firmy Huawei oraz ZTE nie będą mogły handlować swoim sprzętem w USA, a urządzenia marek Dahua, Hikvision oraz Hytera nie będą mogły być wykorzystywane przez organy administracji do celów bezpieczeństwa publicznego. W praktyce oznacza to, że amerykanie nie kupią już u operatorów telefonu Huawei lub ZTE, a amerykańska policja i inne służby zamiast kamer Dahua i Hikvision oraz radiotelefonów Hytera będą musiały korzystać z urządzeń innych firm.

Nasza jednomyślna decyzja jest pierwszym w historii FCC przypadkiem, kiedy głosowaliśmy za zakazaniem autoryzacji nowego sprzętu w oparciu o względy bezpieczeństwa narodowego – poinformował Brendan Carr, przewodniczący Federalnej Komisji ds. Łączności. To kolejny etap ograniczania działania chińskich koncernów przez Stany Zjednoczone. USA obawiają się, że Chiny mogą wykorzystywać sprzęt elektroniczny rodzimych firm do szpiegostwa.

Czytaj także: Chiny zaprezentowały nowy radar antysatelitarny. SLC-18 ma blisko 1000 anten

Spośród przedsiębiorstw objętych ograniczeniami głos zabrała firma Hikvision. Jej zdaniem decyzja komisji nie poprawi bezpieczeństwa narodowego USA, lecz zaszkodzi m.in. lokalnym władzom, okręgom szkolnym i indywidualnym konsumentom. Sprzęt, którego zakazują Stany Zjednoczone, jest powszechnie wykorzystywany w Polsce. Popularne wśród zwykłych użytkowników są smartfony Huawei, a z kamer Dahua korzysta m.in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

źródło: DGP, zdjęcie główne: ChinaImages

Motyw