Polacy chcą elektrowni atomowej

Elektrownie atomowe – czy Polacy chcą ich budowy? Odpowiedź jest jednoznaczna

2 minuty czytania
Komentarze

W obecnej sytuacji energetycznej Polski coraz częściej mówi się o inwestycjach, jakimi mogłyby być elektrownie atomowe. Instytut ARC Rynek i Opinia zapytał respondentów z Polski o ich stosunek do energetyki jądrowej. Wyniki dają jasną odpowiedź na pytanie, czy w naszym społeczeństwie jest poparcie dla elektrowni wspomnianego typu.

Elektrownie atomowe? Polakom podoba się ta koncepcja

elektrownie atomowe
fot. Lukáš Lehotský/Unsplash

Pozyskiwanie energii z węgla nie sprzyja ani środowisku, ani naszym portfelom, co teraz jest szczególnie widoczne. Ten surowiec albo jest bardzo drogi, albo… w ogóle go nie ma. Alternatywą są odnawialne źródła energii, jednak pojawiają się wątpliwości związane z tym, czy same OZE jest w stanie pokryć potrzeby energetyczne całego kraju. Jest jeszcze jedno rozwiązanie – elektrownie atomowe, jednak, jak wiadomo, budzą one kontrowersje.

Z badania przeprowadzonego na przełomie lipca i sierpnia przez ARC Rynek i Opinia wynika jednak, że Polacy generalnie popierają prace nad budową elektrowni atomowych. Oto dokładne wyniki:

  • 64% badanych to zwolennicy przyspieszenia prac nad budową elektrowni atomowych, w tym:
    • 37% chce zdecydowanego przyspieszenia tych działań
    • 27% uważa, że trzeba raczej przyspieszyć te działania
  • 13% badanych sprzeciwia się budowie dużych elektrowni atomowych, w tym:
    • 9% uważa, że należy z nich raczej zrezygnować
    • 4% sądzi, że należy z nich zdecydowanie zrezygnować
  • 23% badanych nie ma zdania

Rok temu 20% respondentów było przeciwnikami elektrowni atomowych, a w 2006 roku aż 56% pytanych Polaków nie chciało takiego rozwiązania. Mamy więc do czynienia z coraz bardziej pozytywną oceną energetyki jądrowej.

Dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia uważa, że liczba przeciwników energetyki jądrowej zmniejsza się z powodu wysokich cen energii i szantażu energetycznego związanego z wojną w Ukrainie. Dodatkowo słabnie pamięć o katastrofie w Czarnobylu i zmienia się postrzeganie tej katastrofy, która dla wielu przez lata była czynnikiem zniechęcającym do energetyki atomowej – zaznacza.

Badanie zrealizowano na grupie 1037 osób w wieku 18-65 lat. Autorzy badania zaznaczyli, że zwolenników przyspieszania wprowadzania elektrowni atomowych jest więcej wśród osób z wyższym wykształceniem (70%) i wśród mężczyzn (75%), niż kobiet (53%).

źródło: PAP, zdjęcie główne: Nicolas HIPPERT/Unsplash

Motyw