Chłodzenie procesora za pomocą… soli. Efekt końcowy robi furorę na TikToku

2 minuty czytania
Komentarze

Mówi się, że jeśli coś jest głupie i działa, to nie jest głupie. Czasami jest jednak tak, że jeśli coś jest głupie i działa, to jest jeszcze głupsze, niż moglibyśmy się spodziewać. Dobrym przykładem jest tutaj pewien TikToker, który zwiększył wydajność chłodzenia, dodając do pasty termoprzewodzącej jeden, powszechny w każdej kuchni składnik, a tym samym wydał wyrok na swój procesor, który podkręcał.

TikToker pokazał chłodzenie procesora solą

Twórca podpisujący się jako mryeester postanowił zwiększyć wydajność swojego chłodzenia w procesorze za pomocą prostego triku. Nie chodzi tu jednak o podkręcanie wentylatorów, a… podkręcenie pasty termoprzewodzącej. W jaki sposób? Dodając do niej inny składnik, który zwiększył jej parametry, czyli… sól kuchenną, czym obniżył temperaturę o jakieś 2-3 stopnie Celsjusza. A dokładniej rzecz biorąc mocno rozdrobioną sól kuchenną, która przypomina z wyglądu mąkę, niż dobrze nam znane kryształki do posypywania chodników zimą i zupy. Film na tę chwilę obejrzano już kilkaset tysięcy razy, a inne eksperymenty TikTokera (m.in. z cukrem bądź pudrem) cieszą się równie dużą popularnością.

Zobacz też: Adapter zasilania RTX 4090 stopił się podczas zwykłej gry. Nvidia bada sprawę

@mryeester

Reply to @nn.dimethyltryptamine grinding up the salt to mix with thermal paste! #pc #pctips #thermalpaste #mryeester

♬ original sound – Lonely Bunker

 I wbrew pozorom nie jest to wcale takie zaskakujące. Sól sama w sobie cechuje się naprawdę wysoką przewodnością cieplną, która wynosi 7 W/mK, czyli tyle, ile ma porządna pasta termoprzewodząca. W takim wypadku rzeczywiście dodanie soli do pasty niskiej jakości, może znacznie podnieść jej parametry. Czy więc jest to idealny patent na rozwiązanie problemów z przegrzewaniem procesora niskim kosztem? 

Większa wydajność chłodzenia – niska żywotność

No cóż, tak, ale nie polecam. Sól w kontakcie z metalem reaguje i przyśpiesza jego korozję. Oczywiście, do tego konieczna jest wilgoć, jednak wystarczy nawet ta w powietrzu. A im temperatury są wyższe – skoro mówimy o chłodzeniu, to są dość wysokie – tym szybciej przebiegają reakcje i dochodzi do korozji. To natomiast oznacza śmierć dla procesora. Dlatego też nie ma co kombinować i po prostu kupić dobrą pastę, zamiast zmieniać procesor po kilku miesiącach.

Jeśli bardzo chcecie obniżyć temperaturę komputera, to najlepiej będzie jeśli skorzystacie z poradnika, który przygotował dla Was Dominik. W ten sposób bezpiecznie zwiększycie wydajność chłodzenia.

Źródło: TikTok, ithardware

Motyw