Mark Zuckerberg uderza w iMessage. „WhatsApp jest znacznie bezpieczniejszy”

2 minuty czytania
Komentarze

Mark Zuckerberg zabrał głos na temat poziomu prywatności i bezpieczeństwa oferowanego przez WhatsApp oraz iMessage. Założyciel Facebooka pochwalił pierwszy z komunikatorów i nie można tu mówić o obiektywnej opinii, bowiem WhatsApp należy do firmy Zuckerberga. Amerykański przedsiębiorca ma jednak mocne argumenty na poparcie swoich tez.

WhatsApp kontra iMessage – Zuckerberg wywołał temat

logo whatsapp i imessage

Nad wejściem do Pennsylvania Station pojawiła się reklama porównująca wiadomości przesyłane za pomocą SMS-ów, iMessage oraz WhatsAppa. Z baneru wynika, że to właśnie ta trzecia opcja daje prywatność dzięki odpowiedniemu szyfrowaniu komunikatów. Za reklamą stoi firma Meta, do której należy WhatsApp.

Szerszy kontekst sprawy mogą poznać użytkownicy Instagrama. Mark Zuckerberg udostępnił na swoim profilu w tym serwisie społecznościowym zdjęcie wspomnianej reklamy wraz z opisem. Szef Mety napisał wprost: WhatsApp daje znacznie większą prywatność i jest bezpieczniejszy od iMessage. Wśród argumentów Zuckerberga jest to, że WhatsApp oferuje kompleksowe szyfrowanie zarówno na Androidzie, jak i na iOS, również w czatach grupowych oraz że w zeszłym roku WhatsApp wprowadził szyfrowane kopie zapasowe. Szef Mety podkreślił, że iMessage nadal takich opcji nie oferuje.

W gruncie rzeczy Apple oferuje pełne szyfrowanie wiadomości, jednak tylko pod warunkiem, że obie strony rozmowy korzystają z urządzeń tej firmy. Gdy posiadacz iPhone’a konwersuje z osobą używającą smartfona z Androidem, to komunikaty nie są już szyfrowane. WhatsApp oferuje szyfrowanie wiadomości także wtedy, gdy stronami rozmowy są osoby używające sprzętów z różnymi systemami.

Kilka tygodni temu Google krytykowało Apple za brak RCS w iPhone’ach. Gigant z Mountain View wdrożył ten standard, który również zapewnia pełne szyfrowanie, w 2021 roku. Google miało za złe firmie z Cupertino, że ta zamyka użytkownikom w swoim ekosystemie i zezwala na zaawansowane funkcje związane m.in. z szyfrowaniem tylko za pośrednictwem iMessage.

WhatsApp w przeszłości mierzył się jednak z zarzutami dotyczącymi dbania o prywatność użytkowników. Sprawa bezpieczeństwa stosowania poszczególnych komunikatorów nie jest czarno-biała i co jakiś czas słyszymy zarówno o funkcjach poprawiających ten aspekt w poszczególnych aplikacjach, jak i o problemach z tymi programami.

źródło: The Verge, Instagram, IT Hardware, zdjęcie główne: Alexander Shatov/Unsplash

Motyw