vkontakte w appstore

Apple uderza w Rosję. Z App Store wyleciał szereg popularnych pośród Rosjan aplikacji

2 minuty czytania
Komentarze

Apple zdecydowało się usunąć popularne rosyjskie aplikacje ze sklepu App Store. Na liście znalazły się m.in. programy do obsługi poczty e-mail oraz społecznościowe. Gigant z Cupertino zareagował w ten sposób na nowe sankcje na Rosję nałożone przez Wielką Brytanię.

Apple usuwa rosyjskie aplikacje – powód jest prosty

Firma z nadgryzionym jabłkiem pozbyła się ze sklepu App Store m.in. aplikacji VKontakte, należącej jednej z największych firm internetowych w Rosji. Wspomniany program bywa określany mianem rosyjskiego Facebooka, jest to serwis społecznościowy. Wśród usuniętych z App Store aplikacji znalazły się również takie pozycje, jak Mail.ru Mail, Mail.ru Cloud, VK Music i VK Clips. W przypadku VK wiadomo również o zamknięciu kont programistów, co potwierdził serwisowi The Verge rzecznik Apple.

Decyzja giganta z Cupertino ma związek z nowym pakietem sankcji dla osób wspierających rosyjską propagandę, który przygotowała Wielka Brytania. Sankcje dotyczą 23 dyrektorów Gazprombanku, który to z kolei ma powiązania właśnie z VK. Ograniczenia te zostały nałożone w reakcji na fałszywe referenda, które Rosja organizuje na terytoriach Ukrainy, by uznać je za swoje.

Usunięte z App Store aplikacje będą działać jedynie na urządzeniach, na które zostały pobrane przed decyzją Apple. Mogą jednak występować w nich problemy z powiadomieniami i płatnościami. VK twierdzi, że będzie dalej rozwijać i wspierać swoje aplikacje na iOS, ale trudno powiedzieć, na czym miałoby to polegać w obliczu posunięcia firmy z nadgryzionym jabłkiem. Rosyjskie aplikacje wciąż są jednak dostępne w sklepie Google Play, więc Rosjanie ze smartfonami z Androidem nie powinni mieć kłopotów z korzystaniem z programów VK. Alternatywą pozostaje też uruchamianie usług rosyjskiej firmy w przeglądarce. Rosyjskie Ministerstwo Cyfryzacji twierdzi, że bada przyczyny usunięcia aplikacji i kont deweloperów.

Wielka Brytania należy do państw, które najmocniej wspierają Ukrainę w jej trudnej sytuacji. Wcześniej w wyniku sankcji nałożonych właśnie przez Wielka Brytanię Rosja zaczęła mieć problemy z procesorami ARM.

źródło: The Verge, IT Hardware, Press, zdjęcie główne: James Yarema/Unsplash, VK, mail.ru

Motyw