Telewizory HD oraz 4K mogą zniknąć z rynku. „Bijemy na alarm”

2 minuty czytania
Komentarze

Związek Cyfrowa Polska alarmuje, że telewizory 4K i 8K, a przynajmniej ich większość, mogą zniknąć ze sklepowych półek. Problem dotyczy również wybranych modeli z rozdzielczością HD. Chodzi o unijne limity zużycia energii przez urządzenia, do których producenci mogą nie dać rady się dostosować.

Telewizory HD, 4K i 8K a unijne wymogi

Według związku Cyfrowa Polska branżę RTV czeka poważny problem. Chodzi o zapis dotyczący wyświetlaczy elektronicznych z rozporządzenia Komisji Europejskiej. Prezentowane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej limity zużycia energii dla wyświetlaczy elektronicznych o rozdzielczości 8K i MicroLED są nieadekwatne do sytuacji rynkowej. Producenci telewizorów tego typu nie będą w stanie dostosować się do ustalonych limitów – mówi Michał Kanownik, prezes związku Cyfrowa Polska.

Skąd te obawy? Cyfrowa Polska stwierdza wprost, że biją na alarm, bowiem unijne wymogi dla wyświetlaczy 8K opierają się na ambitnych założeniach z lat 2014-2017, kiedy ta technologia dopiero powstawała. Wyświetlacze 8K trafiły jednak na rynek UE pod koniec 2018 roku, a MicroLED dopiero w 2022 roku. Przez to unijne wymagania mają być niedostosowane do obecnej sytuacji.

fot. Cyfrowa Polska

Telewizory w Polsce i UE – od kiedy nowe przepisy?

Nowe mają zacząć obowiązywać 1 marca 2023 roku. Wiosną rynek telewizorów ma czekać trzęsienie ziemi. Związek Cyfrowa Polska przedstawił szacunki, z których wynika, że wycofać trzeba będzie wszystkie telewizory 8K, 70% modeli 4K oraz połowę modeli HD. Nowe przepisy mają najbardziej wpłynąć na tanie telewizory, które zużywają najwięcej energii.

Związek Cyfrowa Polska wystosował pismo do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy. Zwracamy się z prośbą o interwencję Pana Ministra w tej sprawie na forum europejskim w celu przeprowadzenia przez Komisję Europejską rzetelnego przeglądu rynku oraz urealnienia limitów EEI dla wyświetlaczy 8K i MicroLED – to fragment listu. Związek oczekuje politycznej interwencji i chce odroczenia wejścia w życie nowych regulacji do czasu zakończenia wymaganego przeglądu i rewizji przepisów.

źródło: Związek Cyfrowa Polska, zdjęcie główne: Glenn Carstens-Peters/Unsplash

Motyw