Produkcja chipów w Chinach jest zagrożona.

Produkcja chipów w Chinach jest zagrożona — USA rozważa odcięcie dostaw

2 minuty czytania
Komentarze

Nieoficjalne źródła donoszą, że Stany Zjednoczone rozważają ograniczenie dostaw amerykańskich podzespołów, które trafiają do Chin. Produkcja chipów w Chinach nie sprzyja interesowi władzy USA, która chce zahamować ekspansję gospodarczego rywala w branży technologicznej.

Produkcja chipów w Chinach może zostać zmniejszona

Walka Chin i Stanów Zjednoczonych o wpływy na rynku technologicznym trwa w najlepsze. Według najnowszych, nieoficjalnych doniesień władze USA rozważają wprowadzenie ograniczeń (lub całkowitego zakazu) na dostawy amerykańskiego sprzętu do Chin, który miałby być wykorzystywany przy produkcji chipów przez producentów układów pamięci w tym m.in. Yangtze Memory Technologies (YMTC). Celem takiego ruchu jest przede wszystkim spowolnienie rozwoju Chin w sektorze półprzewodnikowym, ale także ochrona amerykańskich firm.

Dwa źródła donoszą, że USA może rozważać wprowadzenie zakazu eksportu do Chin narzędzi niezbędnych do produkcji chipów NAND, które mają więcej niż 128 warstw. Obecnie głównymi dostawcami takich narzędzi są LAM Reaserch Corp, a także Applied Materials. Wszystkie źródła są zgodne: władze są na wczesnym etapie analizy sytuacji.

Koreański firmy mogą dostać rykoszetem

Jak podają anonimowe źródła, gdyby zatwierdzono takie limity, dotknięte zostaną również południowo koreańskie firmy: Samsung Electronics oraz SK Hynix. Samsung posiada dwie fabryki produkujące w Chinach, z kolei SK Hynix kupuje elektronikę od Intela, mający również tam swoje manufaktury. Z drugiej strony innym celem ewentualnej inicjatywy jest wsparcie jedynych amerykańskich firm zajmujących się produkcją chipów pamięci: Wester Digital Corp oraz Micron Technology. Obie firmy razem stanowią około 1/4 całego rynku.

Produkcja chipów w Chinach zagrożona.

Zapytany rzecznik amerykańskiego Departamentu Handlu nic nie zdradził na temat samych planów ograniczeń. Wspomniał, że „administracja Joe Bidena jest skoncentrowana na utrudnianiu (przyp. Chinom) wysiłków w zakresie produkcji zaawansowanych półprzewodników mających na celu rozwiązania istotnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych”.

To nie jedyne pomysły na zdystansowanie się USA od Chin i zmniejszenia ich wpływów na rynku technologicznym. W ubiegłym tygodniu zawiązano współpracę Stanów Zjednoczonych z Japonią, aby wybudować wspólne centrum badawcze i jeszcze bardziej uniezależnić się od ChRL. Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie tutaj.

Źródło: Reuters

Motyw