półprzewodnik kryzys technologiczny

Nowy plan współpracy USA i Japonii to odpowiedź na kryzys technologiczny

3 minuty czytania
Komentarze

Stany Zjednoczone oraz Japonia rozpoczną nową współpracę, aby zażegnać kryzys technologiczny. Partnerzy chcą przeciwdziałać skutkom powstałym m.in. w wyniku wojny w Ukrainie, ale także uniezależnić się od Chin i ich praktyk. Przedstawiciele obu państw zapowiedzieli wybudowanie wspólnego centrum badawczego, który będzie opracowywać półprzewodniki nowej generacji.

Kryzys technologiczny może zostać zażegnany dzięki współpracy

W piątek (29.07.2022) w Waszyngtonie Sekretarz Stanu Antony Blinken spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych Yoshimasa Hayashi i Ministrem Handlu Koichi Hagiuda, aby omówić współpracę obu państw. Państwa chcą zmniejszyć wpływy Chin w sektorze technologicznym, utrzymać dotychczasowy porządek gospodarczy, a także zażegnać kryzys technologicznego wynikający ze skutków pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie. Obecnie panują problemy z dostępnością różnych podzespołów elektrycznych (na przykład procesorów z Tajwanu), a także wzrost ich cen. Plan zakłada wybudowanie centrum badawczego, który zajmie się opracowywanie nowej generacji półprzewodników.

Antony Blinken mówi o tym jak zażegnać, kryzys technologiczny
Antony Blinken. via U.S. Department of State

Jako największa i trzecia największa gospodarka na świecie, niezwykle ważne jest to, abyśmy wspólnie pracowali na rzecz ochrony porządku gospodarczego opartego na zasadach, dzięki którym wszystkie kraje mogą uczestniczyć, konkurować i prosperować. Przymusowe i odwetowe praktyki gospodarczej Chińskiej Republiki Ludowej zmuszają kraje do wyborów, które zagrażają ich bezpieczeństwu, własności intelektualnej i niezależności gospodarczej.

Antony Blinken podczas sesji otwierającej w Waszyngtonie. via Reuters

Co więcej, Blinken podkreślił, że ostatnie wydarzenia na świecie w tym także wojna w Ukrainie oraz pandemia COVID-19, pokazały wrażliwość łańcuchów dostaw, podczas gdy co raz więcej państw zmaga się z obciążeniami wynikającymi z niezrównoważonymi i nieprzejrzystymi praktykami pożyczkowymi. Z kolei japoński Minister Spraw Zagranicznych nazwał rosyjską inwazję na Ukrainę: „poważnym wzywaniem dla międzynarodowego porządku„. Odniósł się niebezpośrednio do Chin jako państwa, które próbuje „nieuczciwe i nieprzejrzyście wykorzystywać wpływy ekonomiczne w celu realizacji (…) strategicznych interesów i modyfikacji istniejącego już porządku międzynarodowego.”

USA i Japonia chcą uniezależnić się od Chin

Japoński Minister Handlu zapowiedział, że Japonia szybko przystąpi do działania w zakresie badań nad nowymi półprzewodnikami. Kraje chcą wspólnie stworzyć solidny łańcuch dostaw, który trwale będzie dostarczać produktów z sektorów technologicznych, w tym przede wszystkim półprzewodników, baterii i innych ważnych materiałów. Warto zaznaczyć, że obecnie największym producentem półprzewodników (poniżej 10 nanometrów) jest Tajwan. Dlatego też istnieje obawa o stabilność w zaopatrywaniu produktów, zważywszy na zależność kraju od Chin (co ciekawe USA chce nałożyć sankcje na chińskie procesory). Same półprzewodniki są wykorzystane w wielu codziennych urządzeniach jak choćby telefony.

Brak półprzewodników do płyt głównych również pogłębiają kryzys technologiczny.

Nie podano oficjalnych szczegółów dotyczących planu współpracy państw. Mimo to japońska gazeta poświęcona tematyce ekonomicznej, gospodraczej i finansowej, Nikkei Shimbun, zdradziła, że obiekt badawczy zostanie wybudowany do końca tego roku. Ma on się znajdować w Japonii i rozpocznie pracę nad 2-nanometrowymi czipami do półprzewodników. Początkowo będą to prototypy, jednak ich produkcja może rozpocząć się do 2025 roku. Ponadto dwa japońskie domy handlowe Mitsubishi Corp (8058.T) oraz Mitsui & Co (8031.T) posiadają łącznie 22,5% udziałów w całym projekcie. Wydaje się zatem, że państwa mają wizję, w jaki sposób zakończyć obecny kryzys technologiczny.

Źródło: Reuters; VOA News

Motyw