Technologia 7 nm SMIC

Technologia 7 nm SMIC – Chiny okradły TSMC?

3 minuty czytania
Komentarze

Oficjalnie jedynym procesem technologicznym dostępnym dla chińskiego SMIC jest 14 nm. Nawet procesory Huawei Kirin 710A, które produkuje firma to 14 nm wersja jednostki Kirin 710, który jest zaprojektowany dla procesu 12 nm. Oczywiście SMIC pracuje także nad innymi procesami technologicznymi, jednak jego prawie 7 nm wciąż jest na etapie rozwojowym i sporo mu brakuje do faktycznego osiągnięcia tego poziomu. Nieoficjalnie zaś technologia 7 nm SMIC istnieje, produkuje się w niej procesory i została ona skradziona TSMC.

Technologia 7 nm SMIC

Technologia 7 nm SMIC

Tak przynajmniej twierdzi firma analityczna TechInsights. Według jej raportu SMIC produkuje chipy ze skradzionej technologii dla Bitcoin Miner SoC, które trafiają do odbiorcy już od lipca 2021 roku. Oznacza to, że SMIC musiało przejąć technologię znacznie wcześniej, aby móc się przygotować na produkcję w takiej skali. 

Natomiast dzięki temu, że odbiorcą jest kopalnia kryptowalut cała sprawa dość długo nie ujrzała światła dziennego – w przypadku produktu na rynek konsumencki nie byłoby to aż tak oczywiste. W takim wypadku dość szybko zostałoby to odkryte – dlatego właśnie układy w tej technologii nie trafiają do smartfonów.

Warto dodać, że zachowanie takie byłoby zgodne z dotychczasowymi działaniami SMIC. Firma ta już dwukrotnie była pozywana przez TSMC za kopiowanie technologii. Nie należy tu wykluczać, że działania te odbyły się za cichym przyzwoleniem chińskiego rządu, któremu zależy na niezależności technologicznej. 

Technologia 7 nm SMIC – USA zaciera ręce

To, że sprawa wyszła w tym momencie jest dość niekorzystne dla SMIC. USA właśnie zachęca rząd Holandii, aby ten zakazał importu sprzętu do produkcji chipów do Chin. Działania SMIC są więc idealnym argumentem w retoryce USA. Można więc stwierdzić, że sprawa ta wyszła w idealnym momencie z punktu widzenia Amerykanów. Oczywiście nie ma dowodów na to, że ci wiedzieli o tym od dawna i tylko czekali na najbardziej korzystną sytuację aby informacja ta wyszła na jaw. 

Najprawdopodobniej to nie koniec. Jest niemal pewne, że USA korzystając z okazji nałoży kolejne sankcje na SMIC. Sytuacja ku temu jest wręcz idealna, natomiast z punktu widzenia suwerenności Tajwanu działania te są niezbędne. W końcu tak długo, jak Chiny będą uzależnione od procesorów od TSMC, tak długo nie przejdą do prób aneksji wyspy, którą uważają za swoją zbuntowaną część. 

Technologia 7 nm SMIC – chipy są prymitywne

Zajmijmy się jednak na chwilę samym chipem dla koparek. MinerVa Bitcoin mining chip – bo taką właśnie nosi nazwę – to bardzo prosty układ. Analitycy twierdzą na tej podstawie, że SMIC jest wciąż we wczesnej fazie korzystania z procesu 7 nm. Może to więc być element nauki korzystania z procesu 7 nm SMIC.

Ten produkt o niskiej produkcji może być kamieniem milowym dla prawdziwego procesu 7nm, który zawiera skalowane komórki logiczne i pamięciowe. Ponieważ górnicy bitcoinów mają ograniczone wymagania dotyczące pamięci RAM, prawdopodobnie nie posiadają typowej pamięci bitcell, której wymaga prawdziwa definicja technologii 7nm (zarówno skalowana logika, jak i przyjęcie bitcell). Ten chipset prawdopodobnie demonstruje część logiczną, ale nie aspekt bitcell.

Źródło: Tomshardware

Motyw