ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
TikTok zamiast Google

Porządki na TikToku – z platformy znikają fake newsy o wojnie i inne szkodliwe treści

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

TikTok opublikował dziś raport o egzekwowaniu zasad społeczności. Popularna platforma społecznościowa podzieliła się informacjami o swoich działaniach mających chronić użytkowników, które zostały podjęte w pierwszym kwartale tego roku. Wrażenie robi przede wszystkim liczba usuniętych filmów.

Porządki na TikToku – jakie działania podjęła administracja platformy?

najpopularniejsze domeny 2021

Działania TikToka w ostatnim czasie często mają związek z wojną w Ukrainie. Administracja platformy współpracuje z organizacjami fact-checkingowymi, by lepiej oceniać wiarygodność publikowanych treści. Od 24 lutego do 31 marca 2022 TikTok podjął następujące działania:

  • Zespół ds. bezpieczeństwa zajmujący się wojną w Ukrainie usunął 41 191 filmów.
  • TikTok zweryfikował 13 738 filmów na całym świecie przy pomocy partnerów weryfikujących fakty.
  • Przy 5 600 filmach TikTok dodał informację dla widzów, że treści nie można zweryfikować.
  • Oznaczono treści z 49 rosyjskich kont kontrolowanych przez państwo.
  • Zidentyfikowano i usunięto 6 sieci i 204 konta, które powstały, by w skoordynowany sposób wpływać na opinię publiczną i wprowadzać ją w błąd.

Nie tylko fake newsy na temat wojny w Ukrainie są jednak problemem na TikToku. Łącznie w pierwszym kwartale tego roku z platformy usunięto 102,3 mln filmów za naruszenie Zasad Społeczności lub Warunków świadczenia usług. Stanowiło to ok. 1% wszystkich przesłanych materiałów wideo. Ponad 95% szkodliwych treści usunięto, zanim ktokolwiek je zgłosił. 90% usuniętych filmów nie zostało przez nikogo wyświetlonych.

Z jakiego powodu TikTok usuwał treści publikowane przez użytkowników? W 41,7% kasowanych filmów chodziło o problemy z bezpieczeństwem młodocianych, w 21,8% o nielegalną działalność i towary podlegające ograniczeniom, a w 11,3% o nagość i czynności seksualne dorosłych. Rzadziej stwierdzano treści brutalne i drastyczne, samobójstwa, samookaleczanie i czyny niebezpieczne, nękanie, molestowanie i zastraszanie, nienawistne zachowanie, skrajną przemoc oraz problemy z rzetelnością i autentycznością. Pozytywna wiadomość: Polski nie ma na liście 30 rynków o największej liczbie usuniętych filmów.

Porządki na TikToku dotyczyły nie tylko filmów publikowanych przez użytkowników. Platforma odrzuciła również ponad 5,4 mln reklam za naruszenie zasad i wytycznych.

źródło: TikTok – sprawozdanie z egzekwowania zasad społeczności, zdjęcie główne: Alexander Shatov/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy