ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jaka karta graficzna do gier? Ranking kart dla gracza 2022

Autor: Marek Janiak Kategoria: Technologia

W końcu! Kryptowaluty lecą na łeb na szyję i sytuacja na rynku półprzewodników normalnieje. Wreszcie ceny kart graficznych spadły do ludzkiego poziomu i kupienie czegoś nie kończy się absurdalnymi wręcz dopłatami do oryginalnej ceny sugerowanej przez producenta. Ruszasz na zakupy i rozglądasz się za czymś, co pozwoli ci zagrać w upragnione gry? Podpowiadamy jaka karta graficzna będzie oferowała dobry stosunek ceny do wydajności, niezależnie od budżetu, którym dysponujesz.

Jaka karta do gier? Ranking kart graficznych 2022 – spis treści:

  1. Kryptowaluty lecą na łeb na szyję. Nastały czasy dla graczy
  2. Na co zwracać uwagę przy zakupie karty graficznej?
  3. Jaka karta graficzna do 1000 zł? MSI Radeon RX 6500 XT MECH 2X OC 4GB GDDR6
  4. Jaka karta graficzna do 1300 zł? Palit GeForce GTX 1660 Ti StormX 6GB GDDR6
  5. Jaka karta graficzna do 1600 zł? XFX Radeon RX 6600 Gaming SPEEDSTER SWFT 8GB GDDR6
  6. Jaka karta graficzna do 2700 zł? MSI GeForce RTX 3060 Ti Ventus 3X OC 8GB GDDR6
  7. Jaka karta graficzna do 4000 zł? Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix 10GB GDDR6X
jaka karta graficzna

Kryptowaluty lecą na łeb na szyję. Nastały czasy dla graczy

Wygląda na to, że kolejny boom na kryptowaluty już za nami. Choć nie możemy mówić o definitywnym końcu tego rodzaju problemów (byłoby to co najmniej stwierdzeniem naiwnym), to jednak obecne realia rynkowe zwiastują powrót do normalności i cen, które nie straszą poziomem abstrakcji wprawiającym graczy w osłupienie.

Przynajmniej na jakiś czas mamy więc spokój i możemy w końcu zmienić wysłużony model, któremu przydałaby się emerytura w krainie wiecznego krzemu (lub chociaż urlop, otrzepanie z kurzu, nałożenie nowej pasty i podróż w ręce innego zapalonego entuzjasty).

kupowanie karty graficznej poradnik

Co warto kupić z końcem czerwca 2022 roku i na co zwracać uwagę? Jakie karty oferują najlepszy stosunek wydajności do ceny? Który model z danej serii będzie oferował przyzwoite temperatury i poziom głośności?

Na te wszystkie, jak i inne pytania, postaramy się odpowiedzieć w materiale poniżej.

Na co zwracać uwagę przy zakupie karty graficznej?

Przede wszystkim zastanówmy się w jakie tytuły gramy, jakie detale graficzne nas interesują i jaka jest rozdzielczość naszego monitora (tu warto pomyśleć czy w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie). W sieci nie brakuje testów i porównań, które pozwolą nam zobaczyć, na jaką wydajność możemy liczyć nawet w bardzo nietypowych scenariuszach.

Zwróćmy uwagę na układ chłodzenia. To często pomijany aspekt, który może mieć znaczny wpływ na przyjemność czerpaną z gry – zbyt oszczędne czy wręcz skąpe rozwiązania producenta w tej materii (brak odpowiednich termopadów, nieefektywny radiator), przełożą się na wysokie temperatury ograniczające potencjał karty (im lepsze chłodzenie, tym wyższe zegary GPU) i poziom głośności wentylatorów. Niektóre suszarki potrafią doprowadzić do szewskiej pasji najbardziej spokojnych graczy.

na co zwracać uwagę przy zakupie karty graficznej

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w kwestii temperatur nie liczą się tylko wskazania dotyczące rdzenia układu graficznego. Równie ważne są warunki termalne, w których pracuje pamięć GDDR – w tańszych konstrukcjach kostki RAM potrafią rozgrzewać się do temperatury znacznie przekraczającej 100 stopni Celsjusza. Choć pamięci są projektowane do pracy przy wartościach większych niż rdzeń, nie każde chłodzenie zapewni im warunki do bezproblemowej pracy w dłuższym okresie czasu. Z tego też względu nie zawsze warto decydować się na najtańszy wariant poszukiwanej przez nas karty – jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach.

Wreszcie pamiętajmy też o cechach unikalnych urządzenia oraz oprogramowaniu i funkcjach, które zostały zaszyte w sterownikach. Może szukamy modelu z podwójnym BIOS’em i fizycznym przełącznikiem, czegoś z podświetleniem RGB lub grafiki wspierającej określony standard lub technologię (Freesync/G-Sync, ray tracing etc.)?

ranking kart graficznych czerwiec 2022

Jaka karta graficzna do 1000 zł? MSI Radeon RX 6500 XT MECH 2X OC 4GB GDDR6

jaka karta graficzna do 1000 zł

W tej kategorii popularnym wyborem jest konstrukcja AMD, która w momencie premiery była co najmniej kontrowersyjnie wyceniona (choć trzeba uczciwie przyznać, że okres ten był niezwykle trudny dla kupujących i ceny wszystkich modeli poszybowały w górę). 6500 XT to karta, która z jednej strony nie porywa wydajnością, z drugiej zaś jest znacznym postępem względem układów zintegrowanych.

Patrząc na to z tej perspektywy i biorąc pod uwagę fakt, że cena zmalała do akceptowalnego poziomu, możemy wspomniany układ polecić do nieco mniej wydajnych, ale też znacznie tańszych w złożeniu zestawów komputerowych opartych na platformie PCI-Express 4.0.

Należy bowiem pamiętać, że układ ten posiada tylko 64-bitową szynę i zaledwie 4 GB pamięci RAM, co niestety rodzi spore ograniczenia. Na domiar złego producent pozbawił kartę sprzętowego dekodowania formatu AV1, które mogło stanowić przydatny dodatek, nieco łagodzący nie najlepsze wyniki w rasteryzacji.

Z tego też powodu muszę niejako wcielić się w rolę adwokata diabła, który poleca mniejsze zło. We wszystkim trzeba znaleźć balans – na plus należy zaliczyć efektywny układ chłodzenia z dwoma wentylatorami TORX 3.0 i trybem pasywnym oraz niewielkie zapotrzebowanie na energię.

Posiadacze starszych komputerów z PCI-Express 3.0 powinni się trzymać od 6500 XT z daleka (znaczne spadki wydajności), dla pozostałych graczy będzie to opcja warta rozważenia. Ostatecznie nic lepszego w tym przedziale cenowym nie znajdziemy do średnich detali i rozdzielczości 1080p, poza kartami używanymi, których nasz materiał nie obejmuje.

Specyfikacja techniczna:

Układ karty: AMD Radeon RX 6500 XT
Pamięć: 4 GB
Rodzaj pamięci: GDDR6
Szyna danych [bit]: 64
Złącze karty: PCI-Express 4.0

MSI Radeon RX 6500 XT MECH 2X OC 4GB GDDR6

Jaka karta graficzna do 1300 zł? Palit GeForce GTX 1660 Ti StormX 6GB GDDR6

jaka karta graficzna do 1300 zł

Jeśli potrzebujemy jednak pełnego wsparcia dla PCI-Express 3.0, a niestety nie mamy budżetu z gumy, możemy zwrócić uwagę na najmniejszą z prezentowanych dzisiaj konstrukcji – model StormX Palita.

Najmniejsza nie znaczy bynajmniej, że niezbyt wydajna. 1660 Ti to karta, która bez problemu sprawdzi się w konfiguracjach przeznaczonych do gry w rozdzielczości 1080p (1920 x 1080 px), zwłaszcza, jeśli nie nastawiamy się na ustawianie najwyższych opcji graficznych w każdym tytule.

Pomimo zastosowania tylko jednego wentylatora układ chłodzenia nie jest wcale ani głośny, ani gorący. Wynika to z ograniczeń rdzenia układu graficznego, które cechuje się niewielkim zapotrzebowaniem na energię i łatwym odprowadzaniem ciepła.

Dodatkowym bonusem są same wymiary chłodzenia i laminatu karty – na dobrą sprawę zmieścimy ją praktycznie w każdej obudowie, nawet typu mini-ITX. Niestety, tak jak wszystkie modele z rodziny GTX, 1660 Ti StormX nie wspiera technologii ray tracing i DLSS. Brak zwłaszcza tej drugiej metody procesowania obrazu jest odczuwalny, ze względu na jej potencjał do poprawy wydajności w obsługiwanych grach.

Specyfikacja techniczna:

Układ karty: NVIDIA® GeForce GTX™ 1660 Ti
Pamięć: 6 GB
Rodzaj pamięci: GDDR6
Szyna danych [bit]: 192
Złącze karty: PCI-Express 3.0

Palit GeForce GTX 1660 Ti StormX 6GB GDDR6

Jaka karta graficzna do 1600 zł? XFX Radeon RX 6600 Gaming SPEEDSTER SWFT 8GB GDDR6

jaka karta graficzna do 1600 zł

W tej kategorii cenowej wybór jest prosty i oczywisty. Propozycja od AMD ma znaczną przewagę wydajnościową nad podobnie wycenionymi kartami RTX 3050 i przegrywa nieznacznie z droższym w obecnych realiach rynkowych RTX 3060 (oferta NVIDII tanieje niestety zauważalnie wolniej). Można więc powiedzieć, że karta ta jest złotym środkiem, jeśli chodzi o wyniki w zestawach komputerowych ze średniej półki cenowej.

Układ RX 6600 dedykowany jest przede wszystkim grze w rozdzielczości 1080p (1920 x 1080 px), gdzie na ogół możemy sobie już pozwolić na podbicie detali do wysokich. Granie w rozdzielczości 1440p również jest możliwe, choć w tym przypadku wiele będzie zależało od optymalizacji konkretnego tytułu.

Patrząc na kartę od strony technicznej, cieszy obecność trybu pasywnego w scenariuszach mniej wymagających i zachowanie wysokiej kultury pracy. Jest chłodno i przyjemnie dla ucha – układ chłodzenia praktycznie nie wychodzi poza 1300 RPM.

Nieco mniej cieszą ilość pamięci RAM (8GB), niewielki potencjał podkręcania i słaba wydajność w wykorzystaniu technologii ray-tracing – choć tego akurat można było się spodziewać.

Specyfikacja techniczna:

Układ karty: AMD Radeon RX 6600
Pamięć: 8 GB
Rodzaj pamięci: GDDR6
Szyna danych [bit]: 128
Złącze karty: PCI-Express 4.0

XFX Radeon RX 6600 Gaming SPEEDSTER SWFT 8GB GDDR6

Jaka karta graficzna do 2700 zł? MSI GeForce RTX 3060 Ti Ventus 3X OC 8GB GDDR6

jaka karta graficzna do 2700 zł

Choć podobnie wyceniony Radeon 6700 XT ma lekką przewagę w rasteryzacji, 3060Ti wygrywa jako produkt kompletny. Jesteśmy w półce cenowej, gdzie lepsze wsparcie technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym (ray tracing) ma już niebagatelne znaczenie – ostatecznie gdzieś musimy spożytkować tą niemałą już moc obliczeniową.

Propozycja MSI pozwoli nam na komfortowe granie w wysokich detalach w rozdzielczości 1440p i jedynie generowanie obrazu w 4K będzie stanowiło nie lada wyzwanie. W najbardziej wymagających pozycjach na ratunek przyjdzie nam technologia DLSS (Deep Learning Super Sampling), która nadal działa lepiej niż odpowiednik konkurencji – AMD FSR.

Trzy wentylatory wykonane w technologii TORX 3.0 „robią robotę” – chłodzenie jest ciche i bez problemu utrzymuje niską temperaturę rdzenia układu GA104. Nie mogło tutaj zabraknąć trybu pasywnego (Zero Frozr), który uaktywnia się, gdy karta nie pracuje pod pełnym obciążeniem, zapewniając tym samym kompletną ciszę.

Krzywą pracy wentylatorów i inne parametry możemy dostosować pod siebie w oprogramowaniu MSI Dragon Center. Model Ventus 3X posiada także grafenowy backplate z dodatkowymi otworami wentylacyjnymi poprawiającymi przepływ powietrza.

Specyfikacja techniczna:

Układ karty: NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Ti
Pamięć: 8 GB
Rodzaj pamięci: GDDR6
Szyna danych [bit]: 256
Złącze karty: PCI-Express 4.0

MSI GeForce RTX 3060 Ti Ventus 3X OC 8GB GDDR6

Jaka karta graficzna do 4000 zł? Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix 10GB GDDR6X

jaka karta graficzna do 4000 zł

Jeszcze do niedawna nie mogliśmy nawet pomarzyć o podobnej cenie za RTX 3080. W końcu mamy możliwość zakupu czegoś naprawdę wydajnego bez horrendalnej marży. Raz jeszcze opłacalność zakupu musimy jednak skonfrontować z obozem rywali – na chwilę obecną w podobnej kwocie dostępny jest bowiem RX 6900XT, a więc najsilniejszy układ czerwonych.

Testy nie potwierdzają zasadności wyboru konstrukcji AMD. Lekka przewaga w rasteryzacji (a i tak nie zawsze – wszystko zależy od konkretnego tytułu i rozdzielczości), okupiona jest bardzo dużymi spadkami wydajności w generowaniu scen z użyciem technologii ray tracing. W tym obszarze wyraźna przewaga NVIDII jest nie do podważenia.

Popularna osiemdziesiątka pozwoli nam najczęściej na grę bez żadnych ograniczeń względem detali. Jedynie rozdzielczość 4K (3840 x 2160 px) w najgorzej zoptymalizowanych tytułach może spowodować spadki wydajności, ale są to scenariusze, które nie będą występowały często. Ogromną moc obliczeniową spożytkujemy też poza grami – karta o tych parametrach aż prosi się o wykorzystanie w akceleracji obliczeń wszelkiego rodzaju.

Wersja Phoenix Gainwarda znana była z rewelacyjnego chłodzenia układów wykonanych w architekturze Pascal. Czy doświadczenia z tamtego okresu czasu przeniosły się na architekturę Ampere? Możemy być spokojni – choć mamy tutaj do czynienia ze znacznie bardziej wydajnym układem o innym TDP, konstrukcja bazująca na trzech wentylatorach i potężnym radiatorze zdała egzamin. Wisienką na torcie są metalowy backplate i podświetlenie RGB, które podkreśla gamingowy charakter urządzenia.

Specyfikacja techniczna:

Układ karty: NVIDIA® GeForce RTX™ 3080
Pamięć: 10 GB
Rodzaj pamięci: GDDR6X
Szyna danych [bit]: 320
Złącze karty: PCI-Express 4.0

Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix 10GB GDDR6X

Sprawdź najnowsze wpisy