ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
orange ericsson 5g w hiszpanii

5G w Orange na kartę za darmo, jest jednak parę haczyków

Autor: Adrian Celej Kategoria: Technologia

Orange, podobnie jak inni operatorzy ograniczył dostęp do sieci 5G, rezerwując ją jedynie dla klientów z odpowiednimi taryfami. To się właśnie zmieniło i teraz teoretycznie może z niej skorzystać każdy klient z ofertą na kartę. Ale tylko teoretycznie.

Jak aktywować dostęp do 5G w Orange na kartę?

#hello5G w Koninie

Aby aktywować dostęp do sieci 5G w Orange na kartę wystarczy wysłać SMS o treści „5G” pod numer 595. Naliczona zostanie opłata jak za wysłanie zwykłej wiadomości. Usługa zostanie włączona na 31 dni, jednak można ją aktywować wielokrotnie do 31 czerwca 2022 roku. Nie wiemy co wydarzy się po tej dacie, być może ograniczenia zostaną już zniesione. Oczywiście konieczne jest posiadanie aktywnego pakietu na transmisję danych, tak samo jak podczas korzystania z sieci LTE.

Dlaczego 5G w Orange na kartę nadal nie działa?

Tak jak wspominałem, usługa ma parę haczyków, o których niewiele się mówi. Po pierwsze konieczne jest posiadanie kompatybilnego urządzenia, sprzedawanego przez Orange. Otóż pomarańczowy operator ograniczył sieć 5G do telefonów, które znajdują się w ich ofercie. Także nawet jeśli twój telefon wspiera 5G na częstotliwości 2100 MHz, to nie oznacza to, że połączy się z 5G w Orange. Po drugie trzeba znajdować się w zasięgu 5G, a w kwestii pokrycia zasięgiem standardu 5G Orange jest najgorszym operatorem w Polsce. Po trzecie niektórzy klienci zgłaszają, że po aktywacji 5G szybkość transmisji danych zamiast wzrosnąć spadła do około 40-50 Mbps. Wynika to z wykorzystania wąskiego pasma częstotliwości 2100 MHz i raczej nieprędko coś się w tej kwestii zmieni. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wyłączenia sieci 5G w ustawieniach telefonu.

Źródło i regulamin: Orange

Sprawdź najnowsze wpisy