telefon sms

Bramka SMS Orange i inne darmowe bramki SMS. Czy istnieją?

2 minuty czytania
Komentarze

Parę lat temu wielu z nas często korzystało z darmowych bramek SMS. Ich zasada działania była prosta – nie mając dostępu do telefonu (lub środków na koncie) mogliśmy wysyłać wiadomości SMS z internetu. Czy dziś w czasach komunikatorów internetowych nadal ktoś z nich korzysta? Postanowiliśmy to sprawdzić i przyjrzeć się, jak sobie radzi darmowa bramka SMS Orange oraz inne, darmowe bramki SMS.

Darmowe bramki SMS odchodzą w zapomnienie – statystyki Orange

O pomoc poprosiliśmy Rzecznika Prasowego Orange – Wojciecha Jabczyńskiego. Nie bez powodu wybór padł właśnie na tą sieć, w swoim czasie ofertę Orange wybierali głównie ludzie młodzi, którym czasem brakowało pieniędzy na SMS-y. Poniższa tabela prezentuje przepaść między tamtymi czasami a dzisiejszymi:

orange popularność bramki sms

Zaskakują dwie rzeczy – ogromna popularność darmowej bramki SMS w czasach świetności i późniejszy gwałtowny spadek zainteresowania. Tutaj warto coś wytłumaczyć – co oznaczają wiadomości odebrane? Otóż Orange pozwalał na odpowiadanie SMS-ami na wiadomości z bramki, można było odczytać je z poziomu strony internetowej oraz zamówić wysłanie kopii na SMS-a lub maila. Dziś można uznać to za wynajdowanie koła na nowo, jednak w czasach sprzed ery komunikatorów internetowych było to ogromne udogodnienie.

Zobacz też: Wysyłaj SMSy przez przeglądarkę – Google szykuje ciekawą integrację

Jak korzystano z bramek SMS?

SMS-y nie zawsze były tak tanie jak kiedyś. Wszyscy znamy komunikator Gadu-Gadu, jednak niewielu pamięta, że początkowo nazywał się on SMS Express. Tak, była to jedna z darmowych bramek SMS. W swoim czasie sam często z nich korzystałem, nie pomógł pakiet 600 SMS za 6 zł w Orange POP. Bramki były też wykorzystywane do głupich wiadomości, w skrajnych wypadkach nawet groźnie brzmiących. Wielu nie wiedziało, że ta usługa nie daje anonimowości, czego konsekwencje były opłakane.

Darmowe bramki SMS w dzisiejszych czasach? To już nie wróci

W pewnym momencie dostęp do internetu stał się dla mnie ważniejszy i wysyłałem wiadomości z bramki SMS z poziomu przeglądarki telefonu. Dziś nikt nie potrzebuje takich obejść, mamy komunikatory internetowe, a operatorzy komórkowi stali się głównie dostawcami internetu. Spadające zainteresowanie darmowymi bramkami SMS jest równoznaczne ze spadającym zainteresowaniem samymi wiadomościami SMS i coraz większym zainteresowaniem internetem mobilnym. Trzeba też pamiętać o coraz popularniejszych taryfach typu no limit, które skutecznie zabierają nam powody do korzystania z bramek.

Motyw