2K przejmie serię FIFA? Federacja szuka nowego dewelopera po rozłamie z EA Sports

2 minuty czytania
Komentarze

Kilka dni temu cały świat piłki nożnej oraz gier wideo obiegła informacja mówiąca o tym, że FIFA nie będzie już dłużej współpracować z EA Sports. Oznacza to, że Electronic Arts rozpocznie produkcję własnych gier, a federacja piłkarska poszukuje dewelopera, który popchnąłby serię FIFA w nowym kierunku. Zainteresowanie tym zadaniem wyraziło studio 2K.

2K przejmie pałeczkę po Electronic Arts?

2K przejmie pałeczkę po Electronic Arts?

O sprawie nieprzedłużenia umowy wiążącej Electronic Arts oraz organizację piłkarską FIFA mówi się w internecie od kilku dni. W skrócie — amerykańska firma zdecydowała się na uniezależnienie od federacji, czego skutkiem będzie stworzenie zupełnie nowej serii gier, która zajmie miejsce klasycznej FIFY. W 2023 roku Electronic Arts zapoczątkuje cykl gier piłkarskich zatytułowanych EA Sports FC.

Nie oznacza to jednak, że największa na świecie federacja piłkarska zaprzestanie produkcji gier wideo. Tuż po opublikowaniu ogłoszenia przez Electronic Arts prezydent FIFA — Gianni Infantino poinformował, że prowadzona przez niego organizacja ma w planach wydanie serii własnych gier. Oczywiście federacja wciąż jest w posiadaniu wszelkich praw oraz licencji do nazwy cyklu. Infantino oznajmił, że już wkrótce na rynku pojawi się pierwszy tytuł wydany bez pomocy EA Sports. Będzie to mniejsza produkcja skupiająca się na Mistrzostwach Świata, które w tym roku odbędą się w Katarze.

W dalszej perspektywie FIFA ma zamiar zapoczątkować nowy etap w swojej historii w branży gier wideo. Infantino potwierdził, że federacja będzie współpracować z zewnętrznymi deweloperami w celu produkowania oraz wydawania kolejnych tytułów. Jak się niedawno okazało jednym ze studiów zainteresowanych współpracą z FIFA jest 2K należące do Take-Two. O całym pomyśle opowiedział dyrektor generalny firmy — Strauss Zelnick.

Jesteśmy definitywnie zainteresowani poszerzeniem naszej sportowej oferty. FIFA to świetna marka posiadająca niesłychaną siłę przebicia. Jednakże na ten moment nie prowadzimy z nimi żadnych rozmów. Zauważyliśmy, że licencja FIFA może trafić w nasze ręce, ale musimy przemyśleć nasz biznesplan. Jesteśmy podekscytowani wizją budowania naszej oferty sportowej — na ten moment nie mam nic więcej do powiedzenia.

Strauss Zelnick

Na koniec warto także wspomnieć, że Take-Two oraz 2K jest aktualnie w posiadaniu praw do takich marek sportowych jak NBA, WWE, NFL czy PGA. Rozszerzenie tego grona o federację FIFA na pewno sprawiłoby, że portfel amerykańskiej firmy zyskałby na grubości.

Źródło: Video Games Chronicle

Motyw