minari film 2020

Najlepsze filmy dostępne w Canal+ Online

Przemysław Dobrzyński Przemysław Dobrzyński Filmy

Serwis Canal+ online powoli acz sukcesywnie zdobywa coraz większą popularność. To całkiem interesująca alternatywa dla Netfliksa czy HBO Max, głównie dla kinomanów, którzy mogą znaleźć na tej platformie masę dobrych filmów. Przyjrzyjmy się więc tym najciekawszym.

Absolwent

Absolutna klasyka kina, która mimo upływu lat nie starzeje się w ogóle. Dustin Hoffman w jeden ze swoich pierwszych i najlepszych ról. Partneruje mu niezapomniana Anne Bancroft. „Absolwent” po mistrzowsku łączy elementy dramatu, komedii, filmu obyczajowego prezentując nam świetnie zarysowane i wielowymiarowe postaci, masę fantastycznych dialogów i jedną z najbardziej pamiętnych scen finałowych w historii kina.

Na rauszu

Jak zawsze wyborny Mads Mikkelsen ponownie wraca do współpracy z reżyserem Thomasem Vinterbergiem. Efektem tej współpracy jest ich kolejny świetny film. Tym razem panowie przedstawiają nam historię grupki mężczyzn, którzy wprowadzają w życie, i na sobie samych, teorię mówiącą o tym, że ludzie najlepiej funkcjonują, gdy znajdują się w stanie kontrolowanego i względnie niedużego upojenia alkoholowego.

Zagubiona autostrada

To jeden z tych filmów, które dzielą widownię. Jedni uważają go za niezrozumiały artystyczny bełkot, a drudzy za arcydzieło. Ja, jako fan Davida Lyncha, opowiadam się po tej drugiej stronie, gdyż „Zagubiona autostrada” fascynuje mnie niezmiennie z każdym kolejnym seansem. Nikt tak jak Lynch nie potrafi wykreować atmosfery snu/koszmaru na ekranie, łącząc go z niesamowicie wciągającą, enigmatyczną fabułą pełną ukrytych znaczeń, a ten film to pod tym względem jego majstersztyk.

Świnia

Długo wyczekiwany powrót Nicolasa Cage’a do dobrych filmów i świetnych ról. Choć fabuła jest względnie prosta, to „Świnia” podąża dość nieoczekiwanymi ścieżkami. Przewijają się w nim tematy depresji, samotności, niegodzenia się z życiem. Może i twórcy nie dochodzą do odkrywczych wniosków, ale całość daje do myślenia i stanowi satysfakcjonujący seans.

Żeby nie było śladów

Poruszający i wstrząsający dramat przypominający potworne morderstwo Grzegorza Przemyka w latach 80. To film o horrorze ludzi w starciu ze skorumpowaną władzą oraz policją, przed której brutalnością nikt nie jest w stanie ich ochronić. Całość jest znakomicie zagrana, sfilmowana i wyreżyserowana. Jeden z lepszych polskich filmów ostatnich lat.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy dostępne w HBO Max

Minari

Niezwykle lekki i mądry zarazem film o ludziach, ich marzeniach, bolączkach, mniejszych czy większych dramatach i problemach. Scala w jednym opowieść o marzeniach, o życiu emigrantów, o amerykańskim śnie i jego zderzeniem z rzeczywistością. To też historia interakcji międzypokoleniowych i dojrzewania. A wszystko to podane z czułością i bezpretensjonalną zwiewnością.

Przed północą

Ostatnia część niezwykłej trylogii o miłości od Richarda Linklatera. Właściwie to nie wymaga znajomości dwóch poprzednich filmów z serii, choć oczywiście pomaga, bo pogłębia doświadczenie. To też jeden z nielicznych filmów, który tak mądrze, zabawnie, a chwilami gorzko opowiada o doświadczonej relacji dwojga ludzi po czterdziestce. I robi to w taki sposób, że widz w każdym wieku będzie w stanie znaleźć tu coś dla siebie i spędzić wartościowo czas, przy okazji, mimo wszystko, dobrze się bawiąc.

Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem

Znakomity i fenomenalnie wyreżyserowany (oraz zagrany) film sportowy, który ogląda się bardziej jak wciągający dramat psychologiczny. Historia jest angażująca nie tylko dlatego, że opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce naprawdę, a jej tematem jest rywalizacja dwóch tenisistów. To przede wszystkim fascynujące starcie dwóch różnych i równie ciekawych osobowości oraz tego, co i jak je ukształtowało. Kapitalny film.

Wall Street

Klasyka z lat 80. Michael Douglas i Charlie Sheen stanowią idealny duet mistrz-uczeń w scenografii wielkiego świata finansów. W tle pytania o chciwość, uczciwość, moralność.

Pani Doubtfire

Jedna z najbardziej pamiętnych ról Robina Williamsa i jeden z jego największych przebojów w karierze. Ograny motyw „przebieranki” mężczyzny w kobietę, w dużej mierze dzięki niezwykłemu talentowi Williamsa, poskutkował nie tylko szalenie zabawną opowieścią o miłości ojca do dzieci, ale też i równie chwytającą za serce. Co zresztą jest charakterystyką wielu komedii z Robinem Williamsem.

Głowa do wycierania

Kolejny film Lyncha na tej liście. Tym razem mowa o jego debiucie, który dziś potrafi szokować, więc wyobraźmy sobie jakie wrażenie musiał wywoływać w momencie premiery w 1977 roku. To tyleż samo horror co surrealistyczny i oniryczny dramat psychologiczny. Bogaty w symbole, metafory, które potrafią fascynować nawet po wielokrotnych seansach. Jeden z tych filmów, które na długo (a może na zawsze?) zapisują się w naszej pamięci.

Saint Maud

Jeden z ciekawszych i bardziej ambitnych horrorów (psychologicznych) ostatnich lat. To film o fanatyzmie, stawiający pytania o to, czy intensywna wiara w Boga może być objawem choroby psychicznej? Całość fascynuje, tak jeśli chodzi o warstwę formalną jak i główną bohaterkę.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze filmy w historii serwisu Netflix

Żądło

Jeden z najbardziej kultowych i udanych filmów rozrywkowych w historii Hollywood. Paul Newman i Robert Redford po raz drugi razem na ekranie (wcześniej wystąpili w równie genialnym „Butch Cassidy i Sundance Kid). „Żądło” to fenomenalna mikstura komedii, kryminału, heist movie, która tyleż samo bawi co trzyma w napięciu. Wielu twórców próbowało powtórzyć sukces „Żądła” (przykłady to m.in. polski „Vabank” czy hollywoodzki „Ocean’s Eleven”), ale nikomu nie udało się to równie dobrze.

Nomadland

W licznych podsumowaniach 2020 „Nomadland” znalazł się w czołówce najlepszych filmów. To z pewnością interesująca mikstura dramatu obyczajowego i dokumentu opowiadającego o kobiecie, która postanowiła porzucić swoje miejsce zamieszania i zostać nomadem – osobą bez domu podróżującą od miejsca do miejsca. „Nomadland” to przede wszystkim opowieść o żałobie oraz rozpoczynaniu nowego etapu w życiu.

36

Jeden z najlepszych thrillerów XXI wieku, garściami czerpiący z „Gorączki” Michaela Manna, ale bez popadania we wtórność. Mocne, świetnie zrealizowane i trzymające w napięcu kino ze znakomitymi rolami Daniela Auteulia i Gerarda Depardieu.

Szklana pułapka

O tym filmie chyba nie trzeba nikomu opowiadać. Prawdopodobnie najlepszy film akcji w historii kina. Niezapomniana rola Bruce’a Willisa, która na nowo zdefiniowała herosa kina akcji. Masa znakomitych sekwencji, kapitalne dialogi i wciskające w fotel napięcie oraz ciekawe miejsce akcji. Czegóż chcieć więcej od tego typu produkcji?

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy