Komiksowa ilustracja kobiety w stroju steampunk siedzącej na parowozie z polską flagą i tabliczką z napisem "Niższe Ceny"

Oficjalna petycja do platformy Steam. To może oznaczać koniec wysokich cen gier w Polsce

3 minuty czytania
Komentarze

Niedawno ogromne wzburzenie wśród graczy wzbudził fakt, że Polacy mają jedne z najwyższych cen gier na platformie Steam. Valve widocznie nie podołało regionalizacji cen na naszym podwórku, co wywołało uruchomienie dużej akcji przez Łowców Gier, którą redakcja Android.com.pl wspiera od samego początku.

Koniec z drogimi grami na Steam w Polsce?

Petycja do platformy Steam. Smartfon z logo Steam na podświetlanej klawiaturze komputerowej.
Fot. Muhammad Alimaki / Shutterstock

W ostatnich dniach niczym huragan przez polski internet przemknęły listy, screeny i dokumenty potwierdzające, że Polacy płacą więcej za gry na Steam od Szwajcarów czy Brytyjczyków. Jak przystało na nasz naród nieprzyjemna sytuacja momentalnie zmotywowała nas do walki, czego przejawem jest uruchomienie akcji #kursnasteam.

Łowcy, mówimy „dość” zawyżonym cenom na Steamie! Uruchomiliśmy stronę kursnasteam.pl, której celem jest dotarcie do Valve z petycją o obniżenie domyślnego przelicznika cen w Polsce! Pomóżcie nam w tej walce i dołączcie do inicjatywy – razem możemy więcej!

Fragment ogłoszenia Łowców Gier

Łowcy Gier uruchomili specjalną stronę, na której gracze mogą podpisywać petycję, która zostanie skierowana do Valve. Co ważne, wcale nie jest to akcja bezcelowa, ponieważ niedawno twórcy Hades II obniżyli cenę gry w Polsce na platformie właśnie pod naporem graczy.

Petycja do Valve – co warto wiedzieć?

Polski Steam na tle polskiej flagi
Fot. obraz wygenerowany przez DALLE-3

Na stronie, gdzie znalazła się petycja, pojawiła się także całkiem obszerna notka dotycząca genezy zawyżonych cen na popularnej platformie dystrybucji cyfrowej od Valve.

Dowiadujemy się z niej, że w latach 2022 i 2023, czyli po zaktualizowaniu rekomendacji cenowych, Polska znalazła się wśród najdroższych rynków Steam na świecie. Te korekty cenowe miały miejsce równocześnie z wybuchem wojny na Ukrainie oraz inflacją wynikającą z pandemii.

Wszystko to doprowadziło do znacznego spadku wartości nabywczej złotego, osiągając niemal historyczne minimum. Na szczęście, wartość złotówki stabilizowała się stosunkowo szybko i osiągnęła wysoką wartość wobec euro i dolara amerykańskiego.

Mimo obietnic i regularnych aktualizacji Valve wciąż nie wprowadziło zmian w swoim przeliczniku walutowym. Wszystko to składa się na aktualny obraz, w którym gry wyceniane w Polsce według cennika Valve są jednymi z najdroższych na świecie.

Aktualnie poza nagłaśnianiem akcji jej twórcy proponują graczom podjęcie także innych działań. Mowa tu o kontakcie z pomocą techniczną Valve, bezpośrednimi mailami do firmy czy też tworzeniem własnych wątków w popularnych serwisach. W oczekiwaniu na rozwój tej niezwykle dynamicznej sytuacji pozwólcie, że odeślę was do naszego tekstu poświęconego komendom do CS2.

Źródło: Łowcy gier. Zdjęcie otwierające: kursnasteam.pl, zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw