Konsola do gier PlayStation 6 z zamkniętą klapką na tle w stylu cyberpunk z błękitnymi i pomarańczowymi neonami.

Kiedy pojawi się PlayStation 6? Badamy wszystkie poszlaki

4 minuty czytania
Komentarze

PlayStation 6 to konsola, która oczywiście pozostaje pieśnią dalekiej przyszłości. Ba, nie wiemy tak naprawdę, czy rozwój branży gier w najbliższych kilku latach sprawi, iż PS6 nie będzie potrzebne. Wszak już teraz możemy bawić się z ulubionymi tytułami za pomocą chmury, bez konieczności posiadania potężnych komputerów i konsol. Na potencjalną premierę zawsze warto jednak się przygotować, dlatego sprawdzamy wszystkie poszlaki dotyczące następnej konsoli Sony.

O PlayStation 6 powiedział najwięcej… Microsoft

Grafika przedstawiająca ewolucję konsol Xbox i wprowadzane przez nie innowacje. Na osi czasu zaznaczone są: Xbox (CY 2001), Xbox 360 (CY 2005), Xbox One (CY 2013), Xbox Series X|S (CY 2020) oraz nieokreślona "Next Gen" (CY 2028). Pod każdą konsolą wypisane są kluczowe technologie, takie jak Xbox Live, Kinect czy Project xCloud. Towarzyszy temu pasek postępu od "LOW" do "FULL". Grafika pośrednio wskazuje na datę premiery PlayStation 6
Nowa generacja Xboxa miałaby postawić na gry hybrydowe, łączące wewnętrzną moc sprzętu oraz nieograniczone możliwości obliczeń w chmurze.Fot. Microsoft / materiały wewnętrzne

Powyższa grafika pochodzi z wycieku wewnętrznych dokumentów Microsoft, który miał miejsce 15 września 2023 r. przy okazji trwającego wówczas procesu z FTC (Federalną Komisją Handlu). Dowiedzieliśmy się m.in. tego, że następna generacja konsol Xbox jest planowana na 2028 rok, czyli 8 lat po premierze Xbox Series X|S. To mówi wiele o premierze PS6, ponieważ Sony nie może wypuścić swojej konsoli później niż Microsoft.

Dane nie kłamią. Konsole mają średnio 8-letni cykl życia

białe PlayStation 4 z kontrolerem Dual Shock 4
PlayStation 4 zostało wydane pod koniec 2013 r., a tak naprawdę dalej dostaje nowe gry, 11 lat po swojej premierze. Fot. Nikita Kachanovsky / Pexels

Historia pokazuje, że to ma sens. Wystarczy, że ponownie spojrzycie na powyższy wykres. Począwszy od Xbox 360, każdą kolejną konsolę dzieli 7-8 lat funkcjonowania na rynku. Zresztą, z PlayStation jest bardzo podobnie.

  • PSone – 1994 r.
  • PS2 – 2000 r.
  • PS3 – 2006 r.
  • PS4 – 2013 r.
  • PS5 – 2020 r.

Warto też zauważyć, że cykl życia każdej konsoli tylko się wydłuża. Gdy PS2 zastępowało w 2000 r. PSone, sensowne wsparcie „szaraka” trwało jeszcze przez następne dwa lata. Najdłużej na stary model gry wydawało EA, które ostatnią grę na PSone wydało w 2004 r., a była to FIFA Football 2005.

Okładka gry PlayStation 2 "Need for Speed Undercover" z grafiką przedstawiającą pościg policyjny, sylwetką kobiety i miejską panoramą w tle, oznaczenia wiekowe 12+, emblemat EA oraz oznaczenie polskiej wersji językowej.
To nic, że Need for Speed: Undercover było zupełnie inną grą na PS2, niż na PS3. Nawet w 2008 r. opłacało się wydać grę na „emerytowany” sprzęt ze 150 mln potencjalnych klientów. Fot. Electronic Arts / materiały prasowe

Popularność PS2 z kolei była jednak tak ogromna, że wydawcy nawet do 2010 r. konwertowali wiele tytułów z przenośnego PSP i słabszego Wii tak, żeby złapać kilka groszy na starszej platformie. Sytuacja PS3 to już absolutne kuriozum, bo nawet w 2015 r., 8 lat po premierze konsoli, Persona 5 była jednym z najgorętszych hitów branży, właśnie na starszym sprzęcie.

PlayStation 6 nie musi się spieszyć. To Xbox musi znów wyprzedzać Sony

Wspominam o tym, ponieważ rozwój branży gier jest teraz znacznie wolniejszy niż w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku. Dlatego też mamy 2024 r., a PlayStation 4 dalej otrzymuje takie tytuły jak Assassin’s Creed: Mirage, The Crew: Motorfest czy też hitowe Balatro.

W lutym 2023 r., PlayStation 4 dalej miało 71,5 mln aktywnych użytkowników (jasno niebieska linia). Fot. SIE / materiały wewnętrzne

Już dzisiaj jednak postęp jest zauważalny wyłącznie dla detalistów (śledzenie promieni w grach, podbijanie rozdzielczości za pomocą AI), dlatego też, gdy PlayStation 6 i nowy Xbox się pojawią, skok w jakości gier może być niewystarczający dla graczy. A umówmy się, to oni przecież łożą pieniądze na przedpremierowe zamówienia konsol.

Cykl życia konsoli jest dłuższy, dlatego też uważam, że PlayStation 6 pojawi się w 2028 r. tylko pod jednym warunkiem: Xbox popełni falstart i Sony będzie musiało się dostosować, aby w marketingu ich PS5 nie było sprzętem przestarzałym. Przez kilka lat może się jednak wiele zmienić, dlatego nie jest wykluczone, iż nowe konsole zobaczymy dopiero w 2030 r.

Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany z pomocą sztucznej inteligencji DALLE-3

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw