Zrzut ekranu z gry strategicznej Heroes 3 przedstawiający fantastyczną mapę z różnorodnym terenem, zawierającym elementy wodne, roślinność, wulkany i postaci fantastyczne. Widać interfejs użytkownika z mapą, portretami bohaterów i zasobami.

25 lat Heroes 3. Astrologowie ogłaszają, że jesteśmy już starzy

4 minuty czytania
Komentarze

25 lat Heroes 3 to okazja, którą można świętować tylko w jeden słuszny sposób. Bierzemy nasz ulubiony napój i przekąski, odpalamy komputer i bez względu na upływający czas, zatracamy się w niesamowitej strategii turowej, jaką dalej jest Heroes of Might & Magic III. Szczególnie że pomimo 25 lat na karku, popularność gry zdaje się nie słabnąć.

25 lat Heroes 3 to pełna gra i trzy dodatki

Scena z gry strategicznej Heroes 3 przedstawiająca bitwę na pustyni z różnymi fantastycznymi jednostkami, takimi jak demony i rycerze, oraz obsadą warowni w tle.
Fot. Heroes 3 / własny zrzut ekranu

28 lutego 1999 r. – dokładnie wtedy miała miejsce premiera Heroes of Might & Magic III, gry studia New World Computing i wydawnictwa The 3DO Company, pozycji legendarnej już wśród fanów turowych strategii, szczególnie tych rozlokowanych w Europie Środkowo-Wschodniej (Polska, Rosja).

Tytuł doczekał się też dwóch oficjalnych rozszerzeń: Armageddon’s Blade oraz The Shadow of Death, które dodawały następne, pełnoprawne kampanie dla pojedynczego gracza. Gdyby tego było mało, powstał też trzeci, fanowski dodatek: Horn of the Abyss, który swoją pełną premierę miał… 31 grudnia 2011 r. i jest dostępny za darmo dla posiadaczy oryginalnej gry. Pod koniec 2023 r. ukazała się z kolei ostatnia duża łatka, zawierająca m.in. zamek Factory.

25 lat Heroes 3. Dlaczego gra dalej jest tak popularna?

Ekran interfejsu gry online 25 lat Heroes 3 z niebieskim tłem, przedstawiający listę graczy online z zaznaczonymi ikonami statusu i przyciski "CLOSE" oraz "RATING" u góry, informację "Players online: 4000" i nazwy użytkowników takie jak "baratorch.tv", "[SDK] Nadziej", "Bandon", "CanWeLoad?" i "Cez".
Kiedy zamek Factory debiutował na 25 lat Heroes 3, grało w nie ok. 4000 osób. Dziś jest to ok. 1600 osób (dane na 28 lutego 2024 r.) Fot. HOTA / własny zrzut ekranu

Przede wszystkim, to po prostu bardzo dobra gra strategiczna. Przy tym jednak pojawiło się również parę innych czynników, które przypieczętowały popularność tytułu w Polsce. Pozwolę sobie tu zacytować felieton Pawła Kicmana z Gazety Wyborczej, który lepiej wyjaśni fenomen Heroes 3 ode mnie.

Możliwości gry idealnie splatały się z naszymi możliwościami technologicznymi przełomu wieków, gdy w przeciętnym polskim gospodarstwie rzadko był komputer, a jeszcze rzadziej internet. Choć amerykańskie i japońskie koncerny prześcigały się w rewolucjonizowaniu grafiki 3D, wizualna prostota „Heroes III” pozwalała na zabawę posiadaczom tanich czy leciwych PC. Nic dziwnego, że przez długie lata gra królowała w naszym powolnym krokiem wkraczającym w cyfrową erę społeczeństwie.

Drugą istotną rolę odegrała jeszcze leniwiej pełzająca internetyzacja nad Wisłą*. I tu sytuację zhakowano, korzystając ze wbudowanego w grę trybu gorących krzeseł, w którym kilka osób mogło po prostu naprzemiennie korzystać z jednego komputera. Ten rywalizacyjny komponent gry sprawił, że produkcja na dobre zadomowiła się pod strzechami.

Paweł Kicman, „Pokolenie „jeszcze jedna tura”. Jak „Heroes 3” stały się w Polsce grą kultową dla 40-latków?”, Gazeta Wyborcza

Drugą sprawą jest fakt, że dziś Heroes 3 to przede wszystkim gra turniejowa. Dzięki usprawnieniom wprowadzanym od 2009 r. przez rosyjskich deweloperów modyfikacji gracze mogą łatwo stawać do sieciowych pojedynków z najlepszymi mistrzami tej strategii. Istotny jest także Heroes 3 HD mod od Alexandra Barinova, który jest dziś kluczowym komponentem przy instalowaniu gry, dostosowującym ją do działania na nowoczesnych komputerach i rozdzielczościach ekranu.

Materiał redakcji ARHN.EU, który wyjaśnia fenomen Heroes 3 słowami wieloletnich graczy tego ponadczasowego hitu.

Przynajmniej w Polsce, finałem obecnie jest Puchar Polski, współorganizowany przez polskie CD-Action oraz H3.gg, grupę zrzeszającą społeczność wokół gry. Nie mamy jednak jeszcze informacji o tym, czy i w tym roku impreza się odbędzie. Jednocześnie cieszy mnie niezmiernie fakt, że 25 lat Heroes 3 jest dalekie od bycia martwym dla gry okresem, w porównaniu z innymi seriami. A jeżeli planujecie dalsze rozgrywki, kody do Heroes 3 również Wam się przydadzą.

Zdjęcie otwierające: Heroes of Might & Magic III / własny zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw