Biały pojazd z dużym logo Telewizji Polskiej TVP i napisem "TELEWIZJA POLSKA". Likwidacja TVP oznacza, że może zniknąć
LINKI AFILIACYJNE

Nawet 250 tysięcy osób może zostać odciętych od TVP. „Obowiązuje nowy standard”

3 minuty czytania
Komentarze

Z nocy 18 na 19 grudni nastąpi kolejna zmiana związana z kanałami TVP. Od teraz nie będzie bowiem już możliwość odbierania kanałów TVP w starym standardzie, a jedynie w DVB-T2/HEVC, który został wprowadzony do Polski już w zeszłym roku. Kanały TVP są tak naprawdę ostatnimi, które dalej nie przeszły na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Nie zmienia to jednak tego, że nawet ćwierć miliona Polaków może mieć problem z odbiorem kanałów TVP.

Kolejna zmiana z TVP – to już ostatni dzwonek

Pierwszy plan zdalnego sterowania telewizorem kierowanego w stronę ekranu telewizora wyświetlającego kolorowe ikony aplikacji.
Fot. Depositphotos Autor RasulovS

W nocy z 14 na 15 grudnia 2023 roku nastąpił pierwszy etap przejścia kanałów TVP na MUX-3 i wersję DVB-T2/HEVC. Nowy standard oferuje m.in. lepszą jakość, ale nie każdy odbiornik telewizyjny jest go w stanie odbierać. Mowa oczywiście o starszych sprzętach. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zmuszeni do tego, by zmieniać telewizor na nowy. O tym, że „obowiązuje nowy standard” przypomniał rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski. Nie każdy może o tym wiedzieć i dobrze o tym przypomnieć.

Na początku warto zaznaczyć, że zmiana systemu nadawania MUX-3 z DVB-T na DVB-T2 z kodekiem HEVC dotyczy tylko i wyłącznie gospodarstw domowych, które odbierają telewizję naziemną z anteny zbiorczej na dachu. Jeżeli gospodarstwo korzysta z usług telewizji kablowej lub satelitarnej, to ta zmiana nie ma żadnego wpływu na odbiór kanałów, nie trzeba ani nowego telewizora, ani nowego dekodera.

Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy UKE dla PAP

I choć dla większości Polaków zmiana związana z kanałami TVP może być nieodczuwalna, to według danych z października 2023 roku, aż 266 tysięcy gospodarstw domowych nie jest przygotowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie.

Fot. screen ze strony Telewizja Naziemna

Jeżeli ktoś nie jest pewny czy jego telewizor lub dekoder spełnia nowe wymogi, powinien wejść na stronę Telewizja Naziemna, gdzie może wpisać dane sprzętu i upewnić się, że ten jest przygotowany na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Jakie zmiany z kanałami TVP nas czekają?

fot. Wikipedia/Modyfikacje własne

Kolejny etap zmian związanych z kanałami TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info) nastąpi w nocy z 18 na 19 grudnia i będzie dotyczył następujących województw:

  • warmińsko-mazurskie
  • podlaskie
  • mazowieckie
  • lubelskie
  • świętokrzyskie
  • małopolskie
  • podkarpackie.

Jeszcze do 12 stycznia 2024 roku będzie prowadzona emisja wybranych kanałów zarówno na MUX-3, jaki MUX-6, ale po tej dacie już finalnie trzeba będzie przestawić się na nowy standard.

Jeżeli ktoś odbierał tylko kanały TVP, to może kupić albo nowy telewizor, albo tylko dekoder, który kosztuje nie więcej niż 100-150 zł. Wtedy do dekodera podłącza się przewód antenowy, a sam dekoder kablem HDMI do telewizora. Taki komplet pozwoli na odbiór wszystkich kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych dostępnych za darmo.

Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy UKE dla PAP

Dla osób, które przymierzały się do zmiany odbiornika na nowy, to dobry moment, by sprawdzić np. jaki telewizor 55-calowy kupić. Oczywiście można także zdecydować się na tańszą alternatywę, czyli dekoder lub też postawić na inne rozwiązanie. Jest nim telewizja internetowa za darmo, gdzie mamy dostęp do kilkudziesięciu kanałów, ale do tego potrzebny jest internet, co w wielu przypadkach może okazać się sporym problemem.

Źródło: PAP

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw