Astronauta w futurystycznym skafandrze przemierzający kosmos, z ognistym odrzutowcem w tle.
LINKI AFILIACYJNE

Starfield – hit na miarę Skyrima czy rozczarowanie? Sprawdź, co mówią recenzje

3 minuty czytania
Komentarze

Starfield wywołuje emocje na globie jeszcze zanim pierwsi gracze odpalą grę na komputerach PC oraz konsolach Xbox Series X|S. 31 sierpnia 2023 r. o godz. 18:00 zeszło embargo recenzenckie na ten jakże wyczekiwany tytuł. To oznacza, że już wiemy, czy Todd Howard przestał być ulubionym kłamczuszkiem branży gier i — co ważniejsze — czy najnowsze dzieło Bethesda Softworks jest tak dobre, jakbyśmy tego chcieli.

Starfield — jak recenzenci ocenili grę?

Niecałe 11 minut po 18:00, agregator OpenCritic zdążył już zgromadzić 75 recenzji gry Starfield. No i wychodzi na to, że jest… dobrze! 93% krytyków w tej chwili poleca ten tytuł, a jego średnia ocen wynosi obecnie 87/100 punktów. Na portalu Metacritic z kolei średnia ocen to 90/100 punktów, przy 26 recenzjach.

Przejdźmy jednak do szczegółów. Redaktor PC Gamer wystawił grze 75/100 punktów, pisząc w podsumowaniu, że „gra dzieli dna z Fallout 4 oraz TES V: Skyrim, ale nie jest lepsza od żadnego z nich”. Recenzent z Destructoid z kolei stwierdził, iż „Bethesda podwyższyła poprzeczkę dla RPG z otwartym światem” (dop. red. kosmosem?), wystawiając grę smakowite 10/10.

IGN zaskakująco wystawił niższą notę, bo 7/10. Redaktor tam zaznaczył, że gra nabiera tempa dopiero po kilkunastu godzinach zabawy. Recenzent jednak wciągnął się później w główną opowieść, dobijając do ok. 60 godzin zabawy. To naprawdę dobry znak! Wspomniał też o drobnych błędach występujących na komputerach PC, z odniesieniem, iż 30 FPS na Xbox Series X|S jest zazwyczaj stabilne.

Starfield — jak polskie media oceniły grę?

Zróbmy teraz mały przegląd polskich ocen gry Starfield, jakie pojawiły się w sieci. Na naszą recenzję będziecie musieli jeszcze trochę poczekać, ale nie bójcie się, nad tą już pracujemy. A tymczasem, spójrzmy na noty od kolegów z branży. Przede wszystkim, dostrzegłem narzekania na optymalizację gry (FSR, DLSS) oraz mnóstwo ekranów ładowania.

  • Gry-Online – 8,5/10 – autor: Mikołaj Łaszkiewicz
  • Komputer Świat – 8,5/10 – autor: Tomasz Mileszko
  • Na Ekranie – 9/10 – autor: Paweł Krzystyniak
  • PPE.pl – 10/10 – autor: Wojciech Gruszczyk
  • Spider’s Web – 9/10 – autor: Szymon Radzewicz

Warto zaznaczyć, że ograniczona liczba redakcji otrzymała dostęp do gry, więc recenzje będą z pewnością spływać w najbliższych dniach. Nasza redakcja, podobnie jak chociażby Eurogamer, który wydał w tej sprawie osobny komunikat, nie załapała się na „pierwszą pulę” i dostęp do gry otrzymujemy dopiero teraz. Chcąc tytuł sensownie ograć, potrzebować będziemy z pewnością przynajmniej kilku dni i werdykt w sprawie jakości tytułu Bethesdy wydamy najprawdopodobniej na przełomie 1. i 2. tygodnia września. Wygląda jednak na to, że Microsoft ma w swojej garści ekskluzywny hit. Subskrybenci Xbox Game Pass zagrają już od 6 września 2023 r., godziny 2:00 nad ranem.

Jeżeli chcecie zagrać już od 1 września 2023 r., powinniście wyposażyć się w aktualizację do Edycji Premium (subskrybenci XGP) lub pełną wersję gry, także w Edycji Premium. Obydwa klucze znajdziecie w linkach poniżej.

zdjęcie główne: Bethesda

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw