Zbliżenie pilota z czerwonym przyciskiem zasilania na drewnianym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Dekodery u polskich operatorów. Który jest najlepszy?

7 minut czytania
Komentarze

Dekodery u polskich operatorów są naprawdę różnorodne. Najciekawsze i zarazem oferujące najwięcej, to te z Android TV, czyli systemem bezpośrednio od Google. W Polsce znajdziemy kilku operatorów, którzy mają takie sprzęty w swojej ofercie. Co takiego daje korzystanie z tego urządzenia i gdzie możemy je znaleźć?

Dekodery u polskich operatorów. Android TV to podstawa

Dekoder telewizyjny od Orange widoczny na szarym tle
Fot. Orange / zrzut ekranu

Dekoder z Android TV to nic innego, jak urządzenie typu set-top-box, które pozwala na korzystanie z aplikacji dostępnych w Google Play Store na podpiętym przez złącze HDMI telewizorze. Można powiedzieć, że taki dekoder jest odrobinę większą przystawką do telewizora, która zmienia starsze odbiorniki w Smart TV. To też rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają dostępu do rozrywki, a niekoniecznie chcą wydawać pieniądze na nowy 55-calowy telewizor. Dekoder może być także wyposażony w tuner pozwalający na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T2/HEVC) czy dodatkową przestrzeń na dane.

dekoder Play BOX TV Fot Android.com.pl/Bartosz Szczygielski
Fot.Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Dekoder z Android TV oferuje też (a może przede wszystkim) dostęp do różnych aplikacji, takich jak Netflix, YouTube, Disney+, HBO Max i wielu innych, co pozwala na strumieniowe przesyłanie filmów, programów telewizyjnych oraz treści w jakości HD czy nawet 4K. Będzie można więc spokojnie oglądać nowości na Netflix z wykorzystaniem takiego urządzenia. W zależności od modelu dekoder z Android TV może mieć wbudowane funkcje takie jak Asystent Google do sterowania głosowego, obsługa wielu użytkowników, możliwość nagrywania programów telewizyjnych czy nawet obsługa gier w chmurze. Wiele więc zależy od tego, czego akurat potrzebujemy i jaki mamy przeznaczony na to budżet. Warto dokładnie czytać opis producenta przy wybieraniu dekodera, ponieważ system Android to nie to samo co Android TV.

Android TV od Google to system, który został stworzony z myślą o tym, by działać na telewizorach i pod to został zoptymalizowany. Nie każdy dekoder poradzi sobie też ze strumieniowaniem treści w jakości 4K czy obsługą HDR lub Dolby Vision. Uważnie więc czytajmy to, co znajduje się w karcie produktu, by potem nie żałować wydanych pieniędzy.

Dekoder u polskich operatorów telewizyjnych i komórkowych

Osoba oglądająca telewizor w przytulnym pokoju.
Fot. Stock-Asso / Shutterstock

Dekoder z Android TV możemy kupić niezależnie w sklepie lub też skusić się na taki u któregoś z operatorów. Tutaj możemy wybierać pomiędzy firmami oferującymi dostęp do telewizji, jak i telefonii komórkowej. Dodajmy jeszcze, że dekodery z Android TV, podobnie jak smartfony, mogą mieć także autorskie nakładki systemowe od producentów. Oznacza to, że oprogramowanie będzie wyglądało trochę inaczej i mogą być dodawane tam inne funkcje. Poniżej znajdziecie najciekawsze dekodery z dostępnych w ofercie u polskich operatorów, choć nie wszystkie są wyposażone w Android TV.

Dekoder w Vectra

Promocja usługi TV SMART z logo i grafiką przedstawiającą aplikacje Netflix, HBO Max, Polsat, Blacknut, TVN24 oraz filmy "Aquaman", "Wonka", "Barbie", "Oppenheimer" i inne.
Fot. Vectra / zrzut ekranu

W ofercie od Vectra znajdziemy dekoder z Android TV – TV Smart 4K BOX. Wśród jego funkcji warto wymienić możliwość przesyłania obrazu z aplikacji mobilnej, wsparcie Asystenta Głosowego, funkcję Restart TV (włączanie od początku programów TV, które już się zaczęły), Catch-up TV (oglądanie programów już wyemitowanych) oraz możliwość korzystania z aplikacji jak Netflix, YouTube czy Tidal. Sprzęt oferuje wsparcie dla 4K, HDR 10 i Dolby Vision, ale i możliwość nagrywania treści, by odtworzyć je w późniejszym czasie. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by podłączyć do niego kontrolery od konsoli przez Bluetooth i grać w produkcje dostępne w sklepie Google Play Store.

Dekoder w Canal+

Czarny dekoder Canal+ na ciemnym tle z niebieskim świetlnym paskiem.
Fot. Canal+ / zrzut ekranu

Canal+ także posiada w swojej ofercie dekodery, które skierowane są głównie do klientów korzystających z telewizji satelitarnej od operatora. Najnowszym sprzętem jest 4K DualBox+, który pozwala także na dostęp do serwisu online Canal+. Mamy tutaj wsparcie dla rozdzielczości 4K oraz możliwość nagrywania programów telewizyjnych, a do tego na pokładzie znajdują się aplikacje Netflix oraz Player.

Pokaz możliwości urządzenia.

To sprzęt skierowany głównie do osób, które chcą korzystać z oferty Canal+. Mowa tutaj więc o miłośnikach filmów czy transmisji sportowych. Tak naprawdę, to bez tego urządzenia pozostawałby tylko serwis online, więc dużego wyboru nie ma. Dodajmy, że tutaj nie znajdziemy Android TV, a autorskie oprogramowanie od Canal+.

Dekoder w Play

Odtwarzacz multimedialny z napisem "PLAY" na froncie oraz zdalne sterowanie po prawej stronie na drewnianym blacie.
Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Play Now TV Box to także dekoder z Android TV, choć wyposażony jest także w autorską nakładkę, która ma ułatwiać dostęp do treści. To też stosunkowo nowy sprzęt w ofercie operatora, który reklamował ofertę Telewizji Nowej Generacji. Tutaj możemy oglądać cyfrową telewizję naziemną, ale też instalować aplikacje z Google Play Store, ale największym plusem ma być możliwość wybierania streamingów i ich zmiany co miesiąc, jeżeli sobie zażyczymy. Oczywiście do tego potrzebna jest umowa z operatorem. Urządzenie ma wbudowany moduł Chromecast, więc można przesyłać treści ze smartfona na telewizor czy korzystać z wyszukiwania głosowego. Mamy też obsługę treści 4K czy wsparcie dla Dolby Vision.

Dekoder w T-Mobile

Interfejs telewizora z widocznymi aplikacjami multimedialnymi, takimi jak Google Play, YouTube, HBO Max, Canal+, Prime Video i Apple TV. Przed telewizorem znajduje się czarny przystawka do telewizora.
Fot. T-Mobile / zrzut ekranu

Podobne funkcje znajdziemy w Magenta TV Box, czyli dekoderze od T-Mobile. Mamy tutaj dostęp do setek aplikacji z Google Play Store, możliwość nagrywania treści, EPG (program telewizyjny) czy też funkcję Catch up (dostęp do wyemitowanych już programów nawet do 7 dni wstecz).

Dekoder w Orange

Dekoder telewizji cyfrowej z pilotem, na białym tle.
Fot. Orange / zrzut ekranu

Nowy dekoder dostępny w Orange w pudełku ma już przewód HDMI 2.1, zasilacz, przewód Ethernet CAT 5E, skróconą instrukcję obsługi oraz baterie AA. Dostajemy praktycznie kompletny zestaw do tego, by podłączyć urządzenie i korzystać z oferty Orange. Dekoder można połączyć z modemami Funbox (wersja 3.0 oraz 6) przez Wi-Fi, choć lepszym i pewniejszym rozwiązanie będzie podłączenie przez kabel. Mamy tutaj też Android TV, więc spokojnie można wykorzystywać go do wielu celów.

Dekoder w Plus i Polsat

Czarny dekoder Polsat Box.
Fot. Polsat Box / zrzut ekranu

W ofercie Plusa, a i w tym, co oferuje Polsat Box, znajdziemy dekoder Polsat Box | 4K. To dość ciekawe rozwiązanie, ponieważ pozwala na podłączenie źródła z anteny satelitarnej, ale i daje możliwość skorzystania z telewizji kablowej IPTV, która dostępna jest przez internet. Mamy tutaj także oczywiście wsparcie dla jakości 4K, możliwość nagrywania treści w chmurze czy nawet odtwarzanie wybranego programu od początku, jeżeli spóźniliśmy się na emisję. Ten konkretny sprzęt nie posiada jednak Android TV, ale system znajdziemy w Soundbox | 4K.

Polsat Soundbox 4K na kolorowym tle.
Fot. Polsat / materiały prasowe

Znajdziemy tutaj nie tylko wsparcie dla rozdzielczości 4K, ale także i Wi-Fi 6, Dolby Atmos oraz wbudowanego Chromecasta pozwalającego na strumieniowanie treści np. ze smartfona. Ten sam model dekodera został wprowadzony na początku roku do oferty Netii.

Najlepszy wybór

Osoba siedząca na kanapie trzyma pilot do telewizora.
Fot. Prostock-studio / Shutterstock

W ofertach innych operatorów także znajdziemy dekodery dające dostęp do różnego rodzaju aplikacji multimedialnych, ale te mogą już działać na innych systemach (np. Linux), a to może powodować problem z dostępnością do niektórych aplikacji. Ten nie zawsze występuje, ale przed zdecydowaniem się na podpisanie umowy, dobrze upewnić się u operatora czy będzie możliwa instalacja danej aplikacji, która nas interesuje.

Który z dekoderów jest więc najlepszy? Tutaj niestety nie ma prostej odpowiedzi. Lepiej szukać sprzętu, który pozwala nam na instalowanie dodatkowych aplikacji, by nie być uzależnionym od samego operatora, choć podpisując z nim umowę i tak jesteśmy na to skazani. Można powiedzieć, że pod względem możliwości, dekodery u operatorów są na podobnym poziomie, więc wybór dobrze uzależnić od oferty programowej oraz dostępności w danej lokalizacji. Oczywiście sama cena też ma znaczenie, choć w większości przypadków zapłacimy podobne pieniądze.

Źródło: Wirtualne Media / opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Czajnikolandia / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw