Konsola do gier Nintendo Game Cube

Dolphin Emulator na Steam to będzie prawdziwy precedens. Co ty na to Nintendo?

2 minuty czytania
Komentarze

Dolphin Emulator z pewnością znany jest wszystkim tym, którzy są miłośnikami gier Nintendo. Projekt rozwijany od praktycznie dwóch dekad właśnie wszedł na wyższy poziom, ponieważ emulator doczekał się własnej karty produktowej na Steam. Biorąc pod uwagę to, jak Nintendo podchodzi do wszelkich prób uruchamiania ich gier z nielegalnych źródeł, to może być bardzo ciekawa sprawa. W końcu sam emulator nie jest nielegalnym oprogramowaniem, ale gry odpalane z jego wykorzystaniem to już zupełnie co innego.

Dolphin Emulator na Steam – gry Nintendo odpalimy na PC-tach

dolphin emulator on Steam
Fot. Dolphin

Nintendo nie będzie miało łatwego orzecha do zgryzienia. Same emulatory, czyli programy pozwalające na uruchamianie np. gier na innych platformach, nie są nielegalne. Inaczej ma się sprawa gier, które za pomocą tychże się odpala. Zbliżający się debiut Dolphin Emulator na Steam może być więc prawdziwym precedensem, który sprawi, że Nintendo będzie musiało przemyśleć swoje przyszłe akcje związane zdejmowaniem nielegalnych kopii gier z sieci. Trudno sobie wyobrazić, by dziś prawnicy z Big N podejmowali jakiekolwiek kroki, by zablokować lub zdjąć ze Steam Delphin Emulator. W końcu, jak już wspomnieliśmy wyżej, sam program jest legalny. Nintendo ma swoją wersję subskrypcji (Nintendo Switch Online), gdzie jest dostęp do starszych produkcji, więc logiczne jest to, że właśnie ona stanowi dla firmy priorytet. Emulatory pozwalające robić to samo, ale już darmowe, szkodzą interesom.

Dzięki Dolphin Emulator będzie można odpalić na PC-tach czy nawet Steam Deck gry z 6. oraz 7. generacji Nintendo, czyli Game Cube oraz Wii. Do tego dojdzie oczywiście współpraca z nowymi kontrolerami, gra wieloosobowa czy w końcu grafika w rozdzielczości Full HD (1080p). Oczywiście twórcy emulatora zaznaczaj, że gry uruchamiane z jego wykorzystaniem powinny pochodzić z legalnego źródła. Obecnie Dolphin Emulator jest jeszcze niedostępny na Steam, ale ma pojawić się opcja wczesnego dostępu. Sam emulator powinien trafić na platformę Valve w 2 kwartale 2023 roku.

Zobacz też: Zobacz The Legend of Zelda: Tears of Kingdom na nowym fragmencie rozgrywki.

Dolphin Emulator pojawił się jeszcze w 2003 roku, ale dopiero po 2007 roku, kiedy jego kod źródłowy został udostępniony, zaczął zyskiwać prawdziwą popularność. Jak widać, projekt jest stale rozwijany i zobaczymy, czy jego pojawienie się na Steam nie zostanie zablokowane. Teoretycznie nie powinno, ale tego wykluczyć się nie da.

Źródło: Dolphin Blog

Motyw