Sylwester Tomb Rider

Sylwester to nie tylko Tomb Raider! 10 gier, które przejdziesz w jeden wieczór

13 minut czytania
Komentarze

Wbrew pozorom, sylwester nie musi polegać na wielkiej imprezie ozdobionej przekąskami, alkoholem i fajerwerkami. Coraz więcej osób decyduje się spędzać ostatni dzień roku w domowym zaciszu, otaczając się dobrami popkultury. Z wszystkich jej dziedzin, to na grach znam się najbardziej, dlatego też przedstawię Wam listę 10 tytułów, które z łatwością ukończycie w tę magiczną noc.

Będę grał w grę! Jak wybierałem gry, z którymi Sylwester nie będzie nudny?

Tym razem, zabawa obyła się bez skomplikowanych kryteriów. Jak każdy dzień w roku, Sylwester także ma 24 godziny. Zakładając, że średnio 8 z nich przeznaczamy na sen, starałem się do zestawienia wybrać pozycje, których średni czas ukończenia nie przekraczałby 8 godzin. Zależało mi też na tym, aby każda z omawianych gier była dostępna przynajmniej na kilku współczesnych platformach.

Nad większością tytułów nawet się nie zastanawiałem, ale żeby zweryfikować swoje odczucia, przy każdym z nich podałem średni czas ukończenia gry. Jest on oparty o dane ze znanej strony HowLongToBeat.com, której zadaniem jest pokazywanie graczom czasu, jaki muszą przeznaczyć na każdą z gier.

Warto jednak zaznaczyć, że średnie wartości pochodzą z informacji nadesłanych przez użytkowników portalu. To również oznacza, że Wasz czas ukończenia gry może się różnić od tego podawanego przez stronę. Należy więc ten średni czas ukończenia gry potraktować jako sugestię i dodać sobie +/- godzinkę lub dwie. Co ważne, pod uwagę brałem tutaj czasy z sekcji Main Story, zakładające spełnienie podstawowych wymogów, by ujrzeć napisy końcowe gry. Sylwester to nie czas na przechodzenie gier na 100%, oj nie!

Sylwester - dane z HowLongToBeat
HowLongToBeat.com rozdziela czasy ukończenia gier na aż cztery kategorie, lecz nas to dziś nie interesuje

Abzu

  • Data premiery: 2 sierpnia 2016
  • Dostępność: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
  • Średni czas ukończenia gry: 2 godziny

Tak naprawdę, trudno Abzu nazwać w 100% grą. To bardziej wizualne, narkotyczne wręcz doświadczenie, które pozwala graczom eksplorować przepiękne, oceaniczne głębiny. Na ekranie nie znajdziecie żadnego interfejsu, dialogów czy też narracji, bo i też w pozycji autorów Journey (2012) nie ma ku tym rozwiązaniom potrzeby.

Siłą tytułu są interakcje, jakie pojedynczym przyciskiem odbywamy z pływającymi po oceanie zwierzętami. Gracz wciela się w nurka, który odbywa niezapomnianą podróż po najbardziej tajemniczych wodach, Doświadczenie to odbywa się przy niebywałej, symfonicznej ścieżce dźwiękowej, kojącej nawet najbardziej niespokojne dusze. Ze wszystkich gier w zestawieniu, to niewątpliwie jedyny tak odprężający tytuł, z jakim tegoroczny Sylwester z pewnością nie będzie zapomniany.

As Dusk Falls

  • Oryginalna data premiery: 19 lipca 2022
  • Dostępność: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Średni czas ukończenia gry: 6,5 godziny

Arizona, końcówka lat 90. Trójka braci próbuje się włamać do domu szeryfa, lecz operacja kończy się fiaskiem. Podczas ucieczki, nastolatkowie trafiają do malutkiego motelu, w którym biorą za zakładników dwójkę rodziców, małą dziewczynkę oraz jej dziadka. Szeryf wkrótce przyjeżdża na miejsce, a rozwiązanie sprawy wydaje się oczywiste, prawda? Nie do końca, ponieważ zarówno niewinna rodzinka, jak i zbuntowane rodzeństwo, mają do opowiedzenia wiele historii, których początkowo byście się nie spodziewali.

As Dusk Falls jest jedną z milszych niespodzianek mijającego roku i zdecydowanie warto mieć ją zaliczoną przed pierwszymi fajerwerkami, nawet jeśli Wasi sąsiedzi nie mają za grosz cierpliwości i strzelają już od tygodnia. Tytuł studia INTERIOR/NIGHT jest o tyle sympatyczną pozycją, że łatwo ją ukończyć zarówno samodzielnie, jak i w grupce znajomych. A mało który dzień sprzyja spotkaniom towarzyskim jak właśnie Sylwester.

Jedna z niewielu tegorocznych gier ekskluzywnych od Microsoftu to narracyjna gra przygodowa, gdzie głównym zadaniem gracza jest podejmowanie wyborów, mających bezpośredni wpływ na dalszy tor wydarzeń. Łatwo tę pozycję porównać do Detroit: Become Human (2018) lub Black Mirror: Bandersnatch (2018).

To, czym jednak As Dusk Falls się wyróżnia, to niecodzienny styl animacji. Postacie są grane przez rzeczywistych aktorów, lecz w rozgrywce widzimy tylko masę pojedynczych klatek, pozwalających się skupić na fenomenalnej jakości dubbingu oraz emocjach, jakie wydobywają się z twarzy bohaterów. Co ciekawe, tytuł możecie też kontrolować za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfonach. W trybie wieloosobowym gracze mogą głosować nad decyzjami, które popchną fabułę gry.

Bastion

  • Oryginalna data premiery: 20 lipca 2011
  • Dostępność: PC, PlayStation Vita, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch, iOS
  • Średni czas ukończenia gry: 6 godzin

Jeżeli styl animacji Bastion wydaje się Wam znajomy, to nie bez przypadku. Omawiana pozycja to dzieło studia Supergiant Games, znanego przede wszystkim z fantastycznego rogalika o nazwie Hades (2020). Minusem tej sławy jest tylko fakt, że gracze powoli zapominają o starszych tytułach tego studia, całkowicie niesłusznie.

Bastion to pozycja z gatunku action-RPG, gdzie odkrywamy tajemnicę katastrofy, po jakiej świat nie był już nigdy taki sam. Podobnie jak Hades, starsza gra również cechuje się dynamicznym systemem walki, opartym o szybkie starcia wręcz, uniki przez rolowanie oraz ataki dystansowe. Gra cechuje się też niecodziennym sposobem opowiadania historii, w którym to narrator opisuje niemalże każdy ruch głównego bohatera.

Dlaczego polecam właśnie ten tytuł od Supergiant Games, a nie nowszy Hades? Przede wszystkim, czas potrzebny na ukończenie Bastion. Konstrukcja gry sprawia, że tytuł nie będzie Was wyrzucać na początek zabawy po każdej śmierci, a i poziom trudności jest znacznie, ale to znacznie bardziej łaskawy. Sylwester nie ma służyć do produkcji nerwów, a do relaksu, a Bastion taką funkcję jak najbardziej spełnia.

Donut County

  • Oryginalna data premiery: 28 sierpnia 2018
  • Dostępność: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Android, iOS
  • Średni czas ukończenia gry: 2 godziny

Donut County to przede wszystkim gra dla miłośników szopów praczy, bo nie pamiętam innego tytułu, który zawierałby większe stężenie tych sympatycznych ssaków. Wielu ludzi chciałoby posiadać te zwierzęta jak psy lub koty, a jedną z takich osób znam osobiście.

Celowo wspominam o szopach, bo w grze kontrolujemy… czarną dziurę, należącą do jednego z BK — szopowatego protagonistę gry. Ten jest pracownikiem firmy, która tworzy i testuje czarne dziury. Szop się jednak zagapił i zamiast sterować grą na swoim smartfonie, oddaje się nieświadomej destrukcji miasta.

W Donut County porywamy jak najwięcej śmieci, co z kolei powiększa czarną dziurę i pozwala na pożeranie jeszcze większych obiektów. Niezwykle uzależniająca zabawa, kryjąca morze niespodzianek, serdecznych bohaterów oraz tonę śmieci do pochłonięcia.

Ghostrunner

  • Oryginalna data premiery: 27 października 2020
  • Dostępność: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Średni czas ukończenia gry: 7 godzin

W taki dzień jak Sylwester, zwykle szukamy gier relaksujących duszę i ciało. Niektórzy jednak ciągle łakną wyzwań, i to dla nich właśnie został stworzony Ghostrunner. Pierwsza i nie ostatnia polska gra w zestawieniu, która nie zostawi na Was suchej nitki.

Ghostrunner to niecodzienny slasher zrealizowany w perspektywie pierwszoosobowej, w którym nie tylko będziemy stylowo zabijać wrogów kataną, ale i popełniać najbardziej widowiskowy parkour w grach od czasów kultowego Mirror’s Edge (2008). To krótka pozycja, która wymaga nietuzinkowej sprawności w operowaniu kontrolerem do gier lub zestawem klawiatura + myszka.

Jednocześnie, jest to również bardzo uczciwa i klimatyczna pozycja. Często się śmieję, że Ghostrunner okazał się tym lepszym cyberpunkiem 2020 roku, bo i tytuł jest stworzony w tej konwencji artystycznej. Ogromne, futurystyczne wieżowce, stonowane barwy kontrastujące z neonami, a także fabuła opierająca się o wojnę ludzkości ze sztuczną inteligencją.

Jeżeli tylko macie odwagę i cierpliwość, Ghostrunner nagrodzi Was niesamowitym tempem rozgrywki oraz satysfakcją z przecinania kolejnych wrogów kataną. Tytuł opiera się nie tylko o parkour, ale i o intensywne zagadki środowiskowe, wymagające błyskawicznych reakcji od gracza. Przy tym wszystkim, mamy też przemyślany system punktów kontrolnych oraz szybkich wznowień rozgrywki po śmierci, przez co bardzo trudno się powstrzymać od jeszcze jednej próby.

Lara Croft & The Temple of Osiris

  • Oryginalna data premiery: 9 grudnia 2014
  • Dostępność: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
  • Średni czas ukończenia gry: 5 godzin

Czym byłby prawdziwy, polski Sylwester bez marki Tomb Raider? Niczym moi drodzy. Oczywiście, mogłem pójść na łatwiznę i do zestawienia wybrać klasyczne Tomb Raider, jakie znacie ze starych komputerów PC lub pierwszej konsoli PlayStation. Uważam jednak, że byłoby to nie uczciwe wobec innych gier z Larą Croft, które również zasługują na odrobinę blasku fleszy.

A cóż będzie lepszego w tym przypadku niż gra kooperacyjna? Lara Croft & Temple of Osiris to nietypowy tytuł ze znaną panią archeolog, który skupia się na współpracy w rozwiązywaniu zagadek oraz prostej i czytelnej oprawie graficznej, umieszczającej rozgrywkę w rzucie izometrycznym.

Co ważne, Lara Croft & Temple of Osiris obsługuje nawet do czterech graczy jednocześnie. Tytuł przewiduje też mnóstwo strzelania oraz sekcji platformowych, idealnych dla trzeźwych lub podpitych grup z kontrolerami w dłoniach. Kto by pomyślał, że da się spędzić Sylwester z marką Tomb Raider i jednocześnie nie wyjść na samotnika?

Portal

  • Oryginalna data premiery: 10 października 2007
  • Dostępność: PC, Xbox 360, Nintendo Switch, Android
  • Średni czas ukończenia gry: 3 godziny

Wydanie Portal: Companion Collection na Nintendo Switch, pomimo obecności Steam Deck na rynku, sprawiło, że nie mogło tej gry zabraknąć w zestawieniu krótkich, lecz świetnych tytułów do ukończenia w ostatnią, sylwestrową noc mijającego roku. Powody do radości też mają przecież posiadacze potężnych komputerów PC, którzy otrzymali nie dawno kultową grę Valve w wersji ze śledzeniem promieni, działającą tylko na kartach graficznych wspierających ray-tracing.

Portal to ponadczasowa gra działająca w pierwszoosobowej perspektywie, skupiająca się w pełni na zagadkach logicznych. Gracz ma do swojej dyspozycji broń wystrzeliwującą tytułowe portale, a w każdym z 19 etapów musimy odgadnąć sposób, w jakim otworzymy windę do następnej planszy. Czasem trzeba będzie wystrzelić bramę w odpowiednim miejscu, a czasem przekierować pocisk odpalając kilka wejść w krótkim przedziale czasu.

Kluczem do zwycięstwa jest zrozumienie fizyki wystrzeliwanych przejść oraz ich wpływu na fizykę i zachowania postaci przechodzącej przez portale. Zabawę uatrakcyjnia też GLaDOS, system operacyjny i genetyczna forma życia, która w sarkastycznym, korporacyjnym języku komentuje poczynania gracza. Pomimo wzrastającego poziomu trudności, tytuł wciąga tak bardzo, że nie obejrzycie się, a już będziecie podśpiewywać Still Alive na napisach końcowych.

Stray

  • Oryginalna data premiery: 19 lipca 2022
  • Dostępność: PC, PlayStation 4, PlayStation 5
  • Średni czas ukończenia gry: 5 godzin

Sylwester z kotem? Bądź jak Jarosław Kaczyński, nawet jeśli nie masz sierściucha w domu. Stray to jedna z największych ciekawostek mijającego roku, gdy mówimy o niezależnych produkcjach z dużym budżetem. Kolejny tytuł w cyberpunkowych klimatach, lecz o znacznie spokojniejszej atmosferze niż omawiany wcześniej Ghostrunner.

Powiedzieć, że w Stray wcielamy się w kota, to jakby nic nie powiedzieć. Sercem rozgrywki jest wymuszenie na graczu kocich zachowań w taki sposób, by przez ich egzekucję naturalnie popychać fabułę gry do przodu. Wertykalna wspinaczka po deskach i dachach, strącanie łapkami kluczowych przedmiotów, czy sugestywne miauczenie celem zwrócenia uwagi wrogów i przyjaznych bohaterów.

Jeżeli w wakacyjnym szale nie mieliście czasu zagrać, koniecznie nadróbcie ten tytuł w Sylwestra. Jest niesamowitym, jak w te 5 godzin, Stray potrafi stać się przygodówką z inteligentnymi zagadkami, typową grą eksploracyjną z otwartym światem, czy też rasową skradanką lub strzelanką, jeśli zdobędziemy odpowiedni gadżet. To jedno z najbardziej unikalnych doświadczeń mijającego roku, które warto mieć zaliczone przed otwarciem szampana o północy.

SUPERHOT

  • Oryginalna data premiery: 25 lutego 2016
  • Dostępność: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
  • Średni czas ukończenia gry: 2,5 godziny

Polska górą! Druga już w tym zestawieniu pozycja od naszych rodaków, z którą odstresujecie się za cały mijający rok. Pomysł, na jakim SUPERHOT się opiera, jest banalnie prosty. To pierwszoosobowa strzelanka, gdzie czas płynie tylko, gdy się poruszamy. Program zabiera nas do wielu sztywnych scenariuszy, w których musimy pokonać wrogów i wyjść obronną ręką.

Gracz ma do dyspozycji nie tylko pistolet, ale własne pięści, łącznie z gamą przedmiotów do rzucania, gotowych do zebrania z lokacji. Siłą tytułu jest więc odpowiednia manipulacja czasem, zarówno jego spowalnianie, jak i przyspieszanie. Tylko wtedy jesteśmy w stanie najbardziej efektownie, a przy tym efektywnie wygrywać kolejne starcia. Dzisiaj już wręcz kultowy, zaskakująco uzależniający tytuł, z natychmiastowo rozpoznawalną stylistyką zahaczającą o retro-futuryzm.

Na dodatek tylko powiem, że warto się również zainteresować wydaniem na gogle wirtualnej rzeczywistości, czyli SUPERHOT VR (2016), dostępnym na komputerach PC, hełmie Meta Quest 2 oraz PlayStation VR. Sam fakt, że w tej wersji możemy się fizycznie poruszać i obracać głową, dodaje do rozgrywki kolejną dawkę adrenaliny. A pamiętajmy, tylko jeden pocisk wroga dzieli nas od śmierci!

Teenage Mutant Ninja Turtles Shredder’s Revenge

  • Oryginalna data premiery: 16 czerwca 2022
  • Dostępność: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Średni czas ukończenia gry: 2,5 godziny

Cóż mogę poradzić, uwielbiam Wojownicze Żółwie Ninja. Najnowsza gra w tym uniwersum, Teenage Mutant Ninja Turtles Shredder’s Revenge, została stworzona z absolutnej miłości twórców do klasycznej animacji z przełomu lat 80. i 90., a także wszystkich automatowych i konsolowych gier, jakie towarzyszyły temu światowemu fenomenowi.

W praktyce to oznacza, że nowe żółwie to nieco ponad dwie godziny fantastycznej bijatyki, wypełnionej po brzegi pizzą, wrogami do katowania, przepiękną, bogatą w detale pikselową animacją, a także nieskończonymi pokładami frajdy.

Sylwester to idealny czas, żeby skusić się na ten tytuł, głównie przez mnogość możliwości w rozgrywce wieloosobowej. Żółwie Ninja obsługują aż 6 graczy jednocześnie, zarówno w trybie kanapowym, jak i sieciowym, jeśli na przykład chcecie się połączyć z przyjaciółmi na sylwestrowym lan-party. To również jedna z najlepiej ocenianych gier wydanych w 2022 roku, więc tym bardziej warto dać jej szansę, najlepiej przy kilku kawałkach pizzy.

    Motyw