FIFA 23 bez rosyjskich klubów i reprezentacji narodowej!

4 minuty czytania
Komentarze

W ostatnich dniach wszyscy sympatycy piłki nożnej żyją oficjalną zapowiedzią FIFA 23. Electronic Arts przedwczoraj (tj. 20 lipca) udostępniło nam pierwszy zwiastun nowej odsłony cyklu, jednakże okazuje się, że wcale nie jest to koniec zapowiedzi ze strony producenta. Właśnie dowiedzieliśmy się, że w nadchodzącym symulatorze futbolu zostaną wycięte rosyjskie kluby oraz tamtejsza reprezentacja narodowa!

FIFA 23 nadchodzi i pomimo wielu nowości będzie odchudzona w jednej kwestii

FIFA 23 nadchodzi i pomimo wielu nowości będzie odchudzona w jednej kwestii

Wszyscy zapewne doskonale wiecie, że FIFA 23 będzie ostatnią odsłoną serii stworzoną przez Electronic Arts. Amerykański deweloper kilka miesięcy temu poinformował świat, że nie przedłuży swojej umowy z tytułową federacją piłkarską, a w 2023 roku wyda na światło dzienne pierwszą grę z całkowicie nowego cyklu. Franczyza będzie nosić tytuł EA Sports FC i w stu procentach będzie należeć do Electronic Arts.

Tymczasem organizacja FIFA zapowiedziała, że nie zamierza kończyć serii na grze z dopiskiem „23”. Prezydent Fédération Internationale de Football Association, czyli Gianni Infantino oznajmił, że w przyszłości na rynku pojawi się FIFA 24, 25, 26 i tak dalej. Szkopuł leży jednak w tym, że za produkcję tych gier będzie odpowiadać inny deweloper niż Electronic Arts. W Internecie co jakiś czas pojawiają się plotki mówiące o tym, że firmą najbardziej zainteresowaną przejęciem franczyzy jest 2K.

Pomimo rozwodu Electronic Arts z federacją piłkarską obie strony są zmuszone do wykonania ostatniego tańca, którym będzie FIFA 23. Przedwczoraj w sieci pojawił się pierwszy zwiastun gry oraz ruszył jej pre-order. Tytuł zadebiutuje na rynku dokładnie 30 września. Oczywiście twórcy przedstawiają nową odsłonę cyklu jako całkowitą nowość i najbardziej zaawansowaną produkcję w historii cyklu. Jak się właśnie okazało, zawartość FIFA 23 w jednej kwestii będzie znacząco odchudzona względem swojej poprzedniczki.

EA Sports ponownie mówi nie dla Rosjan

EA Sports ponownie mówi nie dla Rosjan

Electronic Arts poinformowało, że pomimo wprowadzenia do FIFA 23 wielu nowości takich, jak chociażby kobiece drużyny klubowe, w grze zabraknie rosyjskich drużyn. Mowa tu zarówno o klubach jak i reprezentacji narodowej. Decyzja jest oczywiście związana z trwającą wojną w Ukrainie.

Należy podkreślić, że jest to swego rodzaju podtrzymanie stanowiska, które firma zabrała w marcu. Wówczas informowaliśmy Was o tym, że kilka dni po szokującym ataku za naszą wschodnią granicą, Electronic Arts zdecydowało się na usunięcie drużyn z Rosji zarówno w FIFA 22 jak i NHL 22.

Jako EA Sports solidaryzujemy się z narodem ukraińskim i podobnie jak mnóstwo głosów z całego świata piłki nożnej nawołujemy do pokoju oraz zakończenia inwazji na Ukrainę. W zgodzie z naszymi partnerami (FIFA i UEFA) nie włączymy do zawartości FIFA 23 rosyjskich klubów oraz reprezentacji narodowej.

Oświadczenie Electronic Arts dla Eurogamer

Warto podkreślić, że EA Sports w przypadku NHL 22 usunęło także hokejowe drużyny z Białorusi. W kontekście produkcji takich jak FIFA 22 oraz 23 nie mogliśmy o tym przeczytać, ponieważ w obu tych grach nie występują zespoły z tego kraju. Inaczej jest z rosyjską zawartością. W jej skład wchodzą — reprezentacja narodowa oraz trzy moskiewskie kluby (CSKA, Lokomotiw oraz Spartak).

Co ciekawe jeszcze w FIFA 18 do naszej dyspozycji były oddane wszystkie kluby z rosyjskiej Priemjer-Ligi. Wówczas było to aż szesnaście zespołów. Sytuacja zmieniła się, jednak gdy licencje na całą ligę wykupiło Konami. W 2018 roku przed premierą PES 2019 Japończycy poinformowali, że to właśnie w ich produkcji pojawi się w pełni licencjonowana Priemjer-Liga. W związku z takim obrotem spraw seria FIFA ostała się jedynie z trzema wspomnianymi wcześniej klubami oraz reprezentacją.

FIFA 23 – premiera i pre-order

FIFA 23 – premiera i pre-order

Na koniec warto jeszcze poświęcić kilka słów „ostatniej takiej” grze z cyklu FIFA. Tak jak wyżej wspomniałem, tytuł zadebiutuje na rynku 30 września. W dniu premiery FIFA 23 będzie dostępna w wersji na komputery osobiste oraz konsole Xbox One, Xbox Series X|S, PlayStation 4 i PlayStation 5. Podczas prezentacji pierwszego zwiastuna ruszył także pre-order gry.

Do sprzedaży trafiły dwie edycje FIFA 23standardowa oraz ultimate. W przypadku drugiej opcji do naszych rąk trafi szereg bonusów w najpopularniejszym trybie serii, czyli Ultimate Team. Dodatkowo po wykupieniu tej wersji dostęp do gry dostaniemy już 27 września. Oczywiście takie gratyfikacje wiążą się z większą ceną. W przypadku PC-tów jest to 399,90 złotych, natomiast konsolowcy muszą liczyć się z wydatkami rzędu nawet 449,90 złotych!

Źródło: EA Sports, Eurogamer

Motyw