ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
seriale 2020

Jakie seriale warto nadrobić? Laureaci nagród BAFTA 2020 to dobry trop

Autor: Paweł Pązik Kategoria: Rozrywka

Sprawdziliśmy, które seriale docenione w trakcie ceremonii ogłoszenia telewizyjnych nagród BAFTA 2020 są dostępne w Polsce i warte nadrobienia. To świetny sposób na odnalezienie się w bogactwie serialowych propozycji.

BAFTA 2020 – seriale, które zostały nagrodzone 

Nagrody Telewizyjne Akademii Brytyjskiej BAFTA przyznano w dwóch turach pod koniec lipca. 17 lipca nagrodzono twórców telewizyjnych w mniej popularnych kategoriach (reżyserzy, scenarzyści, dźwiękowcy itp.). 31 lipca przyznano nagrody w najważniejszych kategoriach. Z powodu pandemii koronawirusa obie ceremonie odbyły się wirtualnie. Pełna lista nagrodzonych znajduje się na oficjalnej stronie BAFTA

„Czarnobyl” – czy jakieś seriale w 2020 roku dorównają hitowi poprzedniego sezonu?

Największym wygranym jest miniserial „Czarnobyl”, który zgarnął aż 9 statuetek na 14 nominacji. Jeżeli ktoś jeszcze nie widział tej produkcji, to najwyższa pora, aby to nadrobić. Serial ma jeden sezon, który liczy pięć odcinków i przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Jego atutami są wiarygodnie przedstawione realia katastrofy oraz świetna obsada. „Czarnobyl” zdobył nagrody BAFTA 2020 m.in. w kategorii miniserial oraz pierwszoplanowa rola męska (Jared Harris). W serwisie Rotten Tomatoes serial ma 96 proc. pozytywnych ocen krytyków i 98 proc. pozytywnych ocen publiczności. Średnia not w Imdb.com to aż 9,4 na 10! Dzięki temu „Czarnobyl” jest na piątym miejscu na liście wszech czasów. Serial można obejrzeć w serwisie HBO GO oraz w pakietach HBO GO w usługach Canal+ telewizja przez internet, Player.pl, Ipla oraz Play Now. Jest też już w Polsce dostępny na DVD.

„The End of the F***ing World” – 2. sezon został doceniony

Dwie statuetki zdobył serial Netflixa i Channel 4 – „The End of the F***ing World”. Zwłaszcza nagroda dla najlepszego serialu dramatycznego była niespodzianką, bo pokonany został wielki faworyt – superprodukcja „The Crown”. O czym jest więc serial o tak nietypowym tytule? Fabuła tego komediodramatu oparta jest na komiksie autorstwa Charlesa Forsmana. W pierwszym sezonie dwoje nastolatków z problemami wyrusza we wspólną podróż. Pozytywny odbiór wśród widzów sprawił, że powstał sezon drugi, za który twórcy zgarnęli dwie nagrody BAFTA. W serwisie Rotten Tomatoes serial ma 93 proc. pozytywnych ocen krytyków i 90 proc. pozytywnych ocen publiczności. Średnia not w Imdb.com wynosi 8,1. W Polsce serial można oglądać na Netflixie. 

Zobacz też: Aktualizacja biblioteki Netflixa – oto nowości na początek miesiąca

„Jak nas widzą” – młoda obsada, dojrzała produkcja

„When They See Us”, czyli „Jak nas widzą” nagrodzono w kategorii dla produkcji zagranicznych. Miniserial Netflixa pokonał takie tytuły jak „Euforia”, „Sukcesja” czy „Niewiarygodne”. „Jak nas widzą” przedstawia szczegóły słynnej sprawy „Piątki z Central Parku”, czyli grupy czarnoskórych nastolatków skazanych za gwałt, którego nie popełnili. Uznanie widzów i krytyków zdobyła przede wszystkim młoda obsada. Początkujący aktorzy wiarygodnie wcielili się w przestraszonych chłopaków oskarżonych o popełnienie ciężkiej zbrodni. W serwisie Rotten Tomatoes serial ma 96 proc. pozytywnych ocen krytyków i 91 proc. pozytywnych ocen publiczności. Średnia not w Imdb.com wynosi 8,9. W Polsce serial można oglądać na Netflixie. 

„Fleabag” – hit Amazon Prime Video został pokonany

Z pewnością fani „Fleabag” mogli liczyć na więcej – przede wszystkim na wygraną w kategorii dla najlepszego serialu komediowego (wygrał niedostępny w Polsce „Slath Lets Flats”). Ostatecznie produkcja BBC Three, która na świecie jest dostępna głównie za pośrednictwem serwisu Amazon Prime Video, tylko jedną statuetkę zdobyła spośród głównych kategorii. Nagrodę dla najlepszej aktorki w komedii otrzymała (i tu znów niespodzianka!) Sian Clifford, która wcieliła się w siostrę tytułowej bohaterki. To właśnie Phoebe Waller-Bridge, czyli odtwórczyni roli Fleabag, była uważana za faworytkę w tej kategorii. Serial zdobył już tak dużo nagród, że być może chciano docenić inne produkcje oraz pozostałych członków obsady. W serwisie Rotten Tomatoes „Fleabag” ma 100 proc. pozytywnych ocen krytyków i 96 proc. pozytywnych ocen publiczności. Średnia w serwisie Imdb.com wynosi 8,7.

Sprawdź najnowsze wpisy