Zalety
- ładny wygląd i niebanalna kolorystyka
- obsługa 5G
- najnowsza wersja Androida 12 na start
Wady
- słaba jakość zdjęć
- zacinająca się aplikacja aparatu
- problemy z wydajnością
Recenzja realme 9 5G podsumowana w trzech zdaniach
realme 9 5G to średni przedstawiciel średniej półki. Dobrze się prezentuje, obsługuje 5G i jest dostarczany z aktualnie najnowszą wersją Androida, co zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Natomiast do jego ewidentnych braków należy problem z wydajnością i słabe jakościowo fotografie.
Niektórzy producenci już od jakiegoś czasu przyzwyczajają nas do idei wydawania jednego telefonu w wielu wersjach, aby sprostać wymaganiom różnych odbiorców. Do ich grona dołączył też realme wydając nowego realme 9, ale w tylu odmianach, że trudno się nie zgubić. Oprócz bazowego realme 9, możemy już na półkach znaleźć realme 9i, 9 Pro, 9 Pro+ oraz 9 5G. Jakby tego było mało telefony te występują też w różnych wersjach pamięci. W tej recenzji zapoznacie się z ostatnim z nich, czyli 9 5G.
Recenzja wideo
Zestaw, specyfikacja techniczna i cena realme 9 5G
Charakterystyczne żółte pudełko, to coś, co zawsze już będzie kojarzyło mi się ze sprzętami od realme. Na jego tyle znajdziecie podstawowe parametry i najważniejsze wyróżniki telefonu przedstawione na ładnych ikonografikach. Wewnątrz mamy standardowe wyposażenie telefonu ze średniej półki. Oprócz ładowarki i kabla USB-A – USB-C możecie cieszyć się otrzymanym wraz z telefonem ochronnym, przezroczystym etui, które wydaje się solidne i będzie dobrze zabezpieczać odstającą wyspę aparatów.
Jeśli informacje o specyfikacji z pudełka są dla Was niewystarczające, zerknijcie na poniższą listę parametrów:
- Wyświetlacz: LCD, przekątna 6,6 cala, rozdzielczość FullHD+ 1080×2412 pikseli, odświeżanie do 120 Hz, próbkowanie dotykowe 240 Hz, proporcje wyświetlania obrazu 20:9
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 695 5G z grafiką Adreno A619
- Pamięć RAM: 4 GB
- Pamięć Flash: 64/128 GB (UFS 2.2)
- Aparat front: 16 Mpix
- Aparaty tył: 50 Mpix (f/1.8); 2 Mpix (czerń i biel); 2 Mpix (makro)
- System: Android 12 z realme UI 3.0
- Akumulator: 5000 mAh z szybkim ładowaniem 18 W
- Dodatkowo: czytnik linii papilarnych na krawędzi urządzenia
- Wymiary: 164,3 x 75,6 x 8,5 mm
- Waga: 191 gramów
Realme 9 5G można zakupić w jednej z dwóch wersji pamięci wewnętrznej – 64GB lub 128GB. W zależności od tego, na którą się zdecydujecie, w tej chwili zapłacicie 1199 zł lub 1299 zł. Do mnie trafiła ta pierwsza i polecałbym decydować się jednak na tę nieco droższą. Co prawda mamy w niej możliwość rozszerzenia pamięci, ale sam Android i androidowe aplikacji są coraz bardziej pamięciożerne i w 2022 roku 64GB pamięci wewnętrznej dla przeciętnego użytkownika może okazać się szybko niewystarczające.
Budowa i jakość wykonania
Wygląd nowego realme nie pozwalał mi zdecydować czy wolę trzymać telefon w ochronnym etui czy z niego zrezygnować. Co prawda całość wykonana jest z plastiku, ale wszystko jest nie tylko dobrze spasowane, ale też tak dobrze wykończone, że sprawia wrażenie zastosowania droższego i bardziej wytrzymałego materiału. Obudowa jednak dość szybko się rysuje i nawet częste przechowywanie telefonu w kieszeni spodni bez etui potrafi ją odrapać. Wycieranie się obudowy sprawiało, że skłaniałem się ku włożeniu telefonu w pokrowiec, ale nietuzinkowy wygląd i mieniący kolor odwlekał podjęcie ostatecznej decyzji.
Prezentowany tutaj kolor to Stargaze White, który prezentuje się bardzo ciekawie przez mieniące się odcienie białego, żółtego i różowego. Jednak od samych kolorów ciekawsze jest to, że jeśli spojrzymy pod odpowiednim kątem, to telefon zdaje się mieć fakturę pomarszczonej tkaniny. Choć efekt jest jedynie wizualny, to jest godny uwagi i przyciąga spojrzenia. Dzięki matowemu wykończeniu telefon nie przyciąga natomiast odcisków palców, co również oddalało mnie od pomysłu korzystania z etui. Dla osób nieprzekonanych mało stonowaną kolorystyką tego telefonu, pozostaje jeszcze jedna, klasyczna czarna wersja. Niezależnie od wersji kolorystycznej otrzymacie telefon ozdobiony nienachalnym logo producenta z tyłu i wyróżniającą się wyspą aparatów.
Plecki urządzenia są wyraźnie oddzielone od krawędzi, na których znajdziemy:
- lewa krawędź: przyciski głośności
- prawa krawędź: przycisk zasilania
- dolna krawędź: mikrofon, głośnik, gniazdo słuchawkowe i USB-C
- górna krawędź: dodatkowy mikrofon
Wyświetlacz – jakość obrazu
Ekran nie powinien być dla nas źródłem rozczarowań. Jest duży (6,6 cala) i oferuje możliwość częstszego odświeżania w 120Hz, a także rozdzielczość full HD+. Maksymalna jasność również jest wystarczająca (480 nitów), ale niestety czerń mogłaby być głębsza, gdyby realme zdecydował się na AMOLEDa. W lewym górnym rogu umieszczona została dziurka na frontową kamerkę i mogłaby być nieco mniejsza. Wszystko poprawnie, ale do perfekcji trochę brakuje.
Akumulator – czas pracy
Baterii i pracy akumulatora nie można zaliczyć w realme 9 5G ani na plus, ani na minus urządzenia. Pojemność 5000mAh w moim przypadku pozwalała na 34h pracy przy 6h i 45 minutach włączonego ekranu. Jest to wynik, który większość telefonów w podobnej półce cenowej i przy podobnej pojemności baterii może osiągnąć, więc realme nie wyróżnia się tutaj niczym względem konkurencji. Dołączona do zestawu 18W ładowarka naładuje telefon w ok. 2 godziny, co znowu nie jest wynikiem wybitnym.
Aparaty – jakość zdjęć i filmów
W przypadku aparatów liczyłem, że będzie lepiej. Z tyłu realme znajdziemy aż trzy, z których tylko jeden jest w stanie mnie do siebie przekonać. Główny aparat to 50 megapikselowa matryca, która przy sprzyjających warunkach pozwala na uchwycenie ładnego kadru. Zdjęcia jednak są nieco wyblakłe i pozbawione wyraźnych kolorów, a ujęciom nocnym brakuje ostrości. Natomiast ten mankament jest poprawiany przez tryb nocny, który nie tylko rozjaśnia zdjęcia, ale poprawia ich ogólny wygląd i odbiór. Pozostałe dwa aparaty nie wydają się być potrzebne. Każdy oferuje 2 megapiksele – jeden do głębi, a drugi do makro. Aparat do makro daje o wiele gorsze rezultaty niż po prostu główny aparat na 2-krotnym cyfrowym zbliżeniu.
Dzienne zdjęcia
Nocne zdjęcia
Selfie
Makro vs główny
Nagrania wideo
Filmy nagrane tym telefonem też niestety nie są szczególnie zachwycające. Po pierwsze są słabe jakościowo (mamy tutaj maksymalnie 1080p w 30fps), a ponadto zdarzało się, że dźwięk nie był zsynchronizowany z obrazem.
Aplikacja wydaje się nie pomagać i jest na tyle obciążająca dla telefonu, że często się ścina a nawet potrafi zawiesić cały telefon.
Oprogramowanie i wydajność
Częste wieszanie się aplikacji aparatu nie musi być spowodowane jednak jej błędnym działaniem. Wydaje się, że jest to wina wydajności samego realme 9 5G. Urządzenie jest napędzane Snapdragonem 695 5G wspieranym 4 gigabajtami pamięci RAM. Dzięki temu działanie telefonu można określić jako prawidłowe, ale bez niespodzianek. Raz uruchomione aplikacje w większości przypadków nie sprawiały problemów i działały płynnie. Podczas ich uruchamiania jednak, przypomniałem sobie loga praktycznie wszystkich appek, dzięki tzw. splash screenom, które musiałem oglądać dłużej niż bym tego chciał. Pozytywnym zaskoczeniem okazało się natomiast oprogramowanie. Realme 9 5G trafia do nas z na tę chwilę najnowszym Androidem 12. Zastosowana w nim nakładka realmeUI 3.0 jest całkiem przyjemna w obsłudze i pozwala na naprawdę dużą możliwość personalizacji.
Poniżej wyniki benchmarków:
Recenzja realme 9 5G – podsumowanie
Biorąc wszystko pod uwagę, muszę przyznać, że realme 9 5G szczególnie mnie nie zachwycił. Jest solidnie wykonany, ma niezły ekran i akumulator, który pozwala na długi czas pracy na jednym ładowaniu. To wszystko jest dobrze sparowane z jego niewygórowaną ceną. Jednak problemy z wydajnością, brak możliwości szybkiego strzelenia fotki przez zacinającą się aplikację aparatu i mocno przeciętne zdjęcia sprawiają, że nie mógłbym z niego korzystać przez dłuższy czas. Jeśli jednak na tych rzeczach zależy Wam mniej, za to decydującym czynnikiem jest dla Was obsługa 5G, to można zerknąć na ten telefon.