ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
black friday co to jest

Black Friday w Polsce: Czarny Piątek 2019 — co to jest?

Autor: Jędrzej Markiewicz Kategoria: Promocje

Black Friday — znany także w Polsce jako Czarny Piątek. Co to jest za dziwne święto i czego możemy się po nim spodziewać w 2019 roku? Według większości zainteresowanych to po prostu wyjątkowe zakupowe wydarzenie dotyczące w dużej mierze sprzętu RTV i AGD. Z okazji nadchodzącego przedświątecznego szału wyprzedażowego wiele sklepów przygotowało więc specjalne oferty, by skusić klientów swoimi promocjami. Dlatego też przed wybraniem się na zakupy warto sprawdzić, czego można się spodziewać tego dnia. A jeśli wydaje ci się, że wiesz już wszystko, to przejdź od razu do konkretów i zobacz promocje Black Friday 2019 w Polsce!

Black Friday — co to jest?

black friday co to jest android

Black Friday to zwyczajowa nazwa na dzień następujący po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, które przypada zawsze na czwarty czwartek listopada. Popularność tego zakupowego szaleństwa wynika najprawdopodobniej z dwóch rzeczy. Po pierwsze sprzyjający termin (niemalże czuć już grudniową atmosferę śniegu i Świąt Bożego Narodzenia). Po drugie: Amerykanie zdołali wytworzyć wokół tego wydarzenia niemałe zamieszanie. Dziś wiele krajów poza granicami USA świętuje Gorączkę Zakupów — i wcale nie łączy tego dnia z jego amerykańską genezą.

Black Friday w USA: skąd się to wzięło?

Czarny Piątek w USA

W plebiscycie na nowe święta i zwyczaje na pewno Black Friday będzie jednym z najmocniejszych kandydatów XXI wieku. To stosunkowo nowe wydarzenie w świecie obniżek cenowych. Po raz pierwszy ten termin pojawił się w USA, gdy Black Friday nie było jeszcze w żaden sposób ustanowione, czy ogłoszone przez sklepy. Nazwa powstała w departamencie policji w mieście Filadelfia, by opisać nieprawdopodobny wręcz chaos panujący wśród klientów galerii handlowych. Wtedy jednak nazwa wcale nie kojarzyła się z niczym pozytywnym. Do dziś wielu pracowników dużych sklepów RTV i AGD uznaje Black Friday za najgorszy dzień pracy w roku. Głównie ze względu na niemiłych klientów, bezrozumny tłum i masę mniej lub bardziej groźnych wypadków.

Święto Dziękczynienia jest w tej całej historii bardzo istotne. Od 1863 roku to dzień wolny od pracy, na mocy decyzji Abrahama Lincolna. Z tych też powodów wielu Amerykanów decyduje się na wzięcie wolnego, dzień po tym święcie. Zresztą komu z nas nigdy nie marzył się długi weekend, z wolnym piątkiem, jeżeli jakieś święto przypada akurat w czwartek? W USA Święto Dziękczynienia co roku budzi takie pokusy — i stwarza świetną wręcz okazję do poczynienia pierwszych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.

Zainteresowanie zakupami w ten dzień w końcu zaczęli wykorzystywać właściciele sklepów i galerii handlowych. Kolejne obniżki cen oraz olbrzymie dostawy nowego towaru zaplanowane akurat na ten piątek, skutecznie przyciągały z roku na rok coraz więcej zainteresowanych. Aż „święto” osiągnęło taki rozmach, że zaczęło figurować jako osobna, ważna data w życiu niejednego Amerykanina. Wkrótce też rozlała się na resztę świata i dziś z powodzeniem pojęcie „Czarnego Piątku” występuje także w polskich sklepach. Znane z ciekawych promocji jest także Państwo Środka – jeśli nie obawiasz się dość długiego czasu dostawy, to śmiało sprawdź spis obniżek na Black Friday 2019 w Chinach!

 

Black Friday w Polsce: czy my też mamy swój „Czarny Piątek”?

black friday w polsce

Początkowo dzień wielkich wyprzedaży był w Polsce tematem wyłącznie medialnym i dotyczył incydentów występujących w USA. Z czasem jednak termin przestał kojarzyć się tylko negatywnie, co pozwoliło sklepom na partycypację w tym wydarzeniu. Dziś można powiedzieć, że Czarny Piątek jest już całkiem solidnie zakorzenionym w świadomości Polaków wydarzeniem. Wielu z nas tego dnia z pewnością wybierze się na zakupy. Nawet niekoniecznie w atmosferze zakupowego szaleństwa i niekończących się kolejek do kas.

Całe szczęście Black Friday nie jest już najczęściej niepohamowanym wręcz, rozwydrzonym tłumem klientów. Proponowane oferty w sklepach często są po prostu kilkudniową obniżką (dlatego coraz częściej stosowana jest też nazwa Black Weeks). Nie trzeba więc przybiegać koniecznie w piątek na trzy godziny przed otwarciem sklepu. Z tego też tytułu istnieje spora szansa na wypatrzenie korzystnych obniżek i dokonania zakupu bez konieczności przeciskania się przez tysiące klientów. Oferty często są dostępne także w Internecie.

Kiedy jest Black Friday i jak długo trwa?

Na całym świecie Black Friday będzie obowiązywał 29 listopada. W zależności od kraju i danego sklepu zakupowe szaleństwo może trwać bardzo krótko lub nawet parę dni. W USA istnieje zwyczaj, by tego dnia na sklepy wrzucić tzw. białe kruki, czyli produkty, których próżno szukać w inne dni roku. Z tego też powodu, Black Friday dla wielu kończy się wraz z wyczerpaniem zapasów. W Polsce jednak zazwyczaj Czarny Piątek figuruje jako weekendowa lub nawet całotygodniowa obniżka cen na konkretne produkty. Istnieje więc duża szansa na spokojne zapoznanie się z ofertą i kupno w dogodnym momencie. Istnieją nawet takie sklepy, które w przypadku wyczerpania zapasów przyślą towar do domu w przeciągu kilku kolejnych dni.

Black Friday 2019: Gdzie są największe promocje?

Źródło: dane wewnętrzne platformy Picodi.com

Lista sklepów biorących udział w akcji na pewno będzie się zwiększać aż do końca listopada. Wśród wszystkich podmiotów biorących udział w promocji, nas naturalnie najbardziej interesować będą firmy, sklepy i witryny oferujące sprzęt RTV i AGD. Na razie udział w Black Friday na swoich stronach internetowych potwierdzili:

 • Komputronik
 • RTV Euro AGD (w którym Black Weeks już trwają!)
 • Media Expert
 • Media Markt
 • Saturn
 • Neonet
 • Empik
 • Allegro
 • ole! ole!
 • Apple Store
 • Samsung (Galaxy Store)
 • Huawei
 • ??? (dajcie znać w komentarzach!)

Jakich zasad należy przestrzegać podczas trwania Black Friday?

black friday co to jest poradnik

Co roku mimo ostrzeżeń i licznych próśb zdarzają się bardzo niebezpieczne sytuacje podczas tego dnia. Dlatego też specjalnie dla czytelników Android.com.pl przygotowałem bardzo kompaktowy Poradnik po Black Friday. To taki… Czarny Piątek w pigułce, zawierający trzy konkretne porady, by odpowiednio, mentalnie i fizycznie, przygotować się do tego dnia.

„Strategia” podczas Black Friday

To jasne, że najważniejszą poradą wydaje się stwierdzenie: „Kup jak najwięcej, po jak najniższej cenie!”. Co bardziej sprytni i obeznani w temacie klienci potrafią wykupić tego dnia najbardziej chodliwy towar, aby potem sprzedać go drożej. Jednak zamiast tego typu „rad” lepiej jednak zaapelować o zdrowy rozsądek. O wiele łatwiej żyje się z myślą, że wypatrzyło się same dobre oferty — i przy okazji nie skrzywdziło nikogo dookoła.

Sprawdź niepowtarzalność oraz atrakcyjność produktu

Przede wszystkim: weryfikować, weryfikować i jeszcze raz weryfikować. Black Friday to idealny moment na wiele korzystnych zakupów, ale też świetna okazja do wtopy. Sklepy na pewno będą dwoić się i troić by sprzedać ludziom jak najwięcej — także produktów, których w ogóle nie potrzebują. Dlatego też nie zaszkodzi upewnić się, że oglądany produkt jest na pewno dokładnie o takich parametrach, jakich poszukujemy. Istotnym jest też sprawdzić ceny u innych dostawców — by być pewnym, że naprawdę udało nam się trafić na obniżkę.

Dokładnie obejrzyj produkt, który zamierzasz kupić

Jeżeli zdecydujesz się na zakupy w sklepach stacjonarnych, nie zaszkodzi dokładnie obejrzeć interesujący nas produkt. Tego dnia na pewno masa ludzi będzie przed nami wszystko dotykać, przebierać, testować i robić jeszcze wiele innych niepożądanych rzeczy. Dlatego nie zaszkodzi przyjrzeć się opakowaniu i (w razie jego otwarcia) ocenić dokładny stan urządzenia.

Nie daj się porwać szałowi zakupowemu!

W tłumie często wychodzi z ludzi wszystko to, co najgorsze. Nie dajmy się zwariować! Pamiętajmy, że wielu ludzi, tak jak my, decyduje się na wizytę w sklepie tylko po to, aby dorwać promocję. Przepychanie się po towar niewiele zmieni, a gorączkowe przeszukiwanie półek w poszukiwaniu tego konkretnego produktu tylko wszystko pomiesza. Oprócz innych klientów nie zapominajmy także o pracownikach sklepu. Tak jak pisałem wyżej, to dla nich często jeden z najgorszych (a przynajmniej najcięższych) dni w roku. Brak wyrozumiałości po naszej stronie z pewnością zakończy się brakiem wyrozumiałości z ich strony. Dlatego: spokój, szacunek i zdrowy rozsądek!

Na koniec pozostaje życzyć samych udanych zakupów i jak najlepszych wyborów: laptopów, tabletów, smartfonów, ulubionego akcesorium i wielu innych!

Sprawdź najnowsze wpisy