ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android Oreo oferuje natywne wsparcie dla motywów! Czy warto je aktywować?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Android Oreo nie jest dla Was ciekawą aktualizacją ze względu na brak zmian? Cóż, większość w nich widać „pod maską” i głównie deweloperzy docenią nowy system od Google. Oczywiście my też nie możemy narzekać, ale okazuje się, że Amerykanie jeszcze dopracowują funkcję, na którą wiele osób czekało – szczególnie użytkowników smartfonów z wyświetlaczami AMOLED.

Otóż Android od kilku generacji wyraźnie zmierza w jasny, wręcz biały kolor jako kluczowy dla większości elementów. Jednak okazuje się, że Google w Androidzie Oreo zaimplementował funkcję motywów, co oznacza, że nie tylko użytkownicy się ucieszą, ale również producenci, gdyż razem z projektem Treble ułatwi to szybsze wdrażanie poszczególnych aktualizacji. Co ciekawe, już dzisiaj użytkownicy Pixeli mogą wymusić działanie nadchodzącego rozwiązania i zainteresowanych odsyłam do artykułu XDA-Developers (Klik!), gdzie znajdziecie stosowne komendy ADB, które odblokowują opisywane możliwości. Niestety, obecne rozwiązanie wiąże się z koniecznością każdorazowego powtórzenia procedury po restarcie urządzenia.

Informacje o motywach w Androidzie Oreo nie są niczym nowym. Już w przypadku wydań deweloperskich pojawiły się odpowiednie, acz wciąż ukryte możliwości w systemie. Czemu ukryte? Otóż Google miało problem z ujednoliceniem wszelkich elementów tak, aby swobodnie można je było modyfikować. Powyższe rozwiązanie jednak pokazuje, że motywy w nowym „Robociku” nie wiążą się wyłącznie ze zmianą kolorów, ale również kształtem i ogólną budową konkretnych sekcji.

Jeśli nie jesteście gotowi na każdorazowe wykonywanie zapytań w ADB to XDA zapowiedziało, że zespół odpowiedzialny za Substratum, przygotowuje stosowną aplikację dla użytkowników Androida Oreo, która bez posiadania praw roota pozwoli na swobodne zmienianie motywów. Brzmi interesująco? Oczywiście, zobaczcie jak może wyglądać mobilny system od Google w ciemnym wydaniu:

Nie możemy zapominać, że Amerykanie po prostu nadrabiają zaległości, gdyż dzisiaj niemalże każdy producent posiada swoje rozwiązania odnośnie motywów. Jednak lepiej późno niż wcale i miejmy jedynie nadzieję, że Google nie czeka do premiery nowych Pixeli, aby zaoferować tę funkcjonalność na wyłączność dla swoich urządzeń.

Jak już wspomniałem, jeśli nie jesteście użytkownikami wspomnianych urządzeń lub Nexusów to zapewne producent Waszego smartfona umożliwia stosowanie motywów, więc to niekoniecznie dla Was nowość. Jednak najważniejsza informacja jaka płynie z odkrycia zespołu Substratum to wyraźny krok w stronę pozbycia się fragmentacji Androida. W końcu modyfikacje poszczególnych firm w głównej mierze sprowadzają się do przygotowywania autorskich nakładek – w dużym zaokrągleniu. Przystosowanie „Robocika” do możliwie uniwersalnego tworzenia wyglądu systemu to zdecydowane zmniejszenie potrzebnego czasu pracy na przygotowywanie kolejnych aktualizacji. Tym sposobem Google niewątpliwie chce walczyć z jedną z największych bolączek Androida. Oby miało to przełożenie w rzeczywistości, widocznej przez konsumentów.

źródło: Android Police, XDA

Sprawdź najnowsze wpisy