ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Zdjęcie przedstawia słuchawki marki RHA leżące na laptopie

Jedna słuchawka gra ciszej? Poradnik jak zapobiec i naprawić

Autor: Bruno Paprocki Kategoria: Porady

Jedna słuchawka gra ciszej? To bardzo częsty problem, który może pojawić się niestety z winy użytkownika. Nie zawsze serwis przyjmie takie roszczenia, zwłaszcza gdy serwisant widzi coś takiego kolejny raz w ciągu jednego dnia. Da się ten problem jednak rozwiązać samemu, a co ważniejsze — da mu się też zapobiec. Ten poradnik przedstawi Wam najlepsze sposoby na naprawę tego problemu, ale także jak mu przeciwdziałać, zanim jeszcze wystąpi. 

Czemu jedna słuchawka gra ciszej?

Jedna słuchawka gra ciszej? Zdjęcie przedstawiające słuchawki Sony WF-1000XM3
Photo by Yu Hai on Unsplash

Powodów takiego zachowania jest wiele. Dwa najpopularniejsze są niestety winą nieprawidłowego używania słuchawek. Nie ma tutaj żadnego powodu do wstydu, producenci rzadko zamieszczają takie informacje w instrukcji, a jeszcze rzadziej ktoś je czyta. Sam nigdy nie przeczytałem żadnej ulotki dołączonej do słuchawek, bo po co? Przerzucając jednak trochę tych papierów przez ręce, widziałem takie informacje, ale głównie w słuchawkach znacznie droższych niż mainstream.

Jedna słuchawka gra ciszej? Może być po prostu brudna.

Photo by Vitor Machado on Unsplash

Nawet jeśli czyścimy uszy codziennie, to słuchawka może ulec zabrudzeniu. Słuchawki z gumkami skutecznie blokują dopływ powietrza do ucha, przez co to się poci, a woskowina staje się bardziej płynna. Może ona wtedy wpływać za grill w tulejce słuchawek lub osadzać się na siateczce. Jeśli mamy słuchawki z kablem, to tworzy to dodatkowy problem. Do lepiącej się woskowiny bardzo łatwo przykleja się kurz. Prawdopodobnie niewiele osób chowa słuchawki do etui, które może być niewiele większe niż etui do słuchawek typu TWS. To najszybszy sposób, by łatwo zmniejszyć szansę na duże zabrudzenie słuchawek. 

Profilaktyka jest bardzo ważna

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by słuchawki żyły znacznie dłużej. Niektóre mogą być minimalnie irytujące, ale moim zdaniem warto poświęcić parę minut, by nie musieć ponownie kupować słuchawek, czy tracić ich na czas naprawy gwarancyjnej.

Wyjmuj słuchawki z uszu co pół godziny

Lub nawet częściej. Zmniejsza to szanse zapalenia ucha, zakażenia, a także zwiększa żywotność słuchawek. Zwiększenie przepływu powietrza w kanale jest bardzo ważne. Wilgoć łatwo uszkadza słuchawki, zwłaszcza jeśli mają przetwornik armaturowy. Ulegają one korozji bardzo szybko, więc trzeba na to uważać. Słuchawki z przetwornikiem dynamicznym są znacznie bardziej wytrzymałe na wysoką wilgoć, ale po co się narażać?

Czyszczenie uszu na bieżąco

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

U każdej osoby dzieje się to w różnym tempie, ale każde ucho generuje woskowinę. Pozbywanie się jej na bieżąco jest bardzo ważnym aspektem, by poprawić żywotność słuchawek. To ona jest najczęstszą przyczyną, czemu jedna słuchawka gra ciszej. Najlepiej wykorzystywać do tego celu specjalne spraye, ciepłą wodę pod niskim ciśnieniem, lub skorzystać z wizyty u laryngologa. Patyczków higienicznych używajmy tylko do zewnętrznej części ucha, bo łatwo można wepchnąć woskowinę głębiej i zapchać cały kanał uszny. 

Korzystaj z etui do słuchawek

Photo by FitNish Media on Unsplash

Jak wspomniałem wcześniej, brud znajdujący się w kieszeni łatwo może dostać się do tulejki słuchawek. Taki rodzaj zabrudzenia jest ciężej wywabić ze słuchawek, więc warto tego unikać. Jeśli używamy słuchawek z kablem, to etui dodatkowo zabezpiecza kabel. Ciężej będzie mu się zaplątać, ale również nie będziemy za niego ciągnąć, gdy będziemy chcieli je wyciągnąć. Wystarczy najprostsze twarde etui, chociaż i miękkie będzie pomocne. 

Jak wyczyścić słuchawki?

Profilaktykę łatwo rozpocząć od czyszczenia tipsów. To te gumowe końcówki na słuchawkach dokanałowych. Wystarczy je zdjąć i umyć w ciepłej wodzie z mydłem. Najlepiej robić to raz w tygodniu, bo sama procedura jest krótka. Dodatkowo zmniejsza ona szansę na podrażnienie ucha, które może się zdarzyć przy brudnych słuchawkach. Po wyczyszczeniu najlepiej pozostawić tipsy na bawełnianym ręczniku. Nie radzę zostawiać ich na papierowym ręczniku kuchennym, bo one bardzo mocno pylą. Tipsy mogą się ponownie zabrudzić, a w końcu po coś je czyścimy. 

Przy okazji można przejechać obudowę

Obudowę słuchawek zawsze najlepiej wyczyścić miękką i czystą ściereczką z mikrofibry. Zgarnie ona cały kurz, martwy naskórek oraz woskowinę bez niszczenia efektu wizualnego. Papierowy ręcznik kuchenny jest bardzo twardy i łatwo może porysować słuchawki takie jak przykładowo Apple Airpods Pro.

Gdy profilaktyka zawiedzie

Soundcore Liberty 3 Pro ze słuchawką wyjętą z etui

Czyszczenie słuchawek powinniśmy zacząć od czyszczenia tipsów. Tak na zapas. Drugim krokiem jest obejrzenie siateczki, czy też grilla. Zależnie od tego, co zastosował producent. Grill jest dla nas w tym momencie lepszą opcją, bo są w nim większe dziurki. Ciężej zatkać, łatwiej odetkać. Nie ma też ryzyka, że się on odczepi, bo rzadko jest mocowany na klej. Zazwyczaj w ten sposób mocowane są siateczki z tworzywa sztucznego, które są tańszą i znacznie popularniejszą opcją. Jeśli jednak taka siateczka odpadnie, to stosunkowo łatwo ją wymienić. Na aliexpress można znaleźć siateczki zastępcze lub całe arkusze, z których samemu można wyciąć zamierzony kształt.

Niektórzy producenci dołączają też zastępcze filtry, co jest bardzo dobrym zabiegiem. Przy zmianie na inne siateczki, należy wziąć pod uwagę, że mogą one zmieniać brzmienie. W końcu to filtr akustyczny jak każdy inny. 

Gorąca woda, talerz i IPA

Zdjęcie przedstawia dwa białe talerze, które mogą być pomocne, gdy zadajemy sobie pytanie "Czemu jedna słuchawka gra ciszej"
Photo by Mariana Beltrán on Unsplash

Podstawowe metody na wyczyszczenie słuchawek mogą brzmieć nieco głupio. Są to też jednak sposoby, które nie ingerują znacznie w słuchawki. 

Poniższe opcje powinniśmy stosować jedynie, gdy słuchawka gra ciszej na każdym źródle, do jakiego je podpinamy. 

Każda z niżej wymienionych metod niesie za sobą ryzyko uszkodzenia słuchawek. Nie jest ono duże, nie powinno wystąpić przy poprawnym wykonaniu niżej opisanych czynności. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za uszkodzenia słuchawek związanych z użyciem poniższych kroków.

Wrzątek tylko dla słuchawek dynamicznych

Aby rozpuścić woskowinę, która ulokowała się za grillem słuchawek, należy jak najbardziej rozgrzać talerzyk, a następnie wlać na niego minimalną ilość wrzątku. Następnie, należy zanurzyć w nim samą końcówkę słuchawek. Czynność należy kilkukrotnie powtórzyć, tak by woskowina się roztopiła i spłynęła. Prawdopodobnie nie będzie ona widoczna w wodzie, ewentualnie minimalnie, więc nie przejmujmy się naocznym brakiem efektów w pierwszej chwili. Słuchawki należy następnie odstawić i zaczekać kilkadziesiąt minut aż w pełni ostygną i wyschną. Można je wrzucić do miseczki z kulkami higroskopijnymi, które często znajdziemy w pudełkach z ubraniami oraz elektroniką. 

UWAGA! Nie należy czyścić w ten sposób słuchawek z przetwornikiem armaturowym. Jest on bardzo podatny na wilgoć.

IPA nie jest najlepszą opcją, ale może zadziałać

Alkohol izopropylowy jest świetny do odtłuszczania powierzchni, więc w tej sytuacji też może się przydać. Sposób użycia powinien być taki sam, jak w przypadku gorącej wody. Talerzyk, niewielka ilość płynu i moczenie. Śmiało możemy też użyć patyczków higienicznych. Alkohol izopropylowy może on jednak pogorszyć sytuację, bo może rozpuścić tworzywo sztuczne, z którego wykonana jest siateczka. Zatka ono wtedy dziurki i jeszcze bardziej zmieni brzmienie słuchawek. Może on też rozpuścić klej, który trzyma siateczkę. Jest to więc metoda ryzykowna, ale bardzo dobrze radzi sobie z zabrudzeniami. 

Wrzątek i IPA nie działają? To może być czas na przemoc

Photo by Henry Montes on Unsplash

Ta metoda jest niemalże najczęściej polecana w internecie, a niesie ze sobą największe ryzyko. Niekiedy jest konieczna, ale musi być wykonana poprawnie. Czasem powodem, czemu jedna słuchawka gra ciszej, jest bardzo mocne zabrudzenie za filtrem zewnętrznym. Woda i IPA to może być za mało, więc może to być czas na zdjęcie siateczki. Może się to wiązać z utratą gwarancji. Za nią prawdopodobnie będzie znajdować się duża ilość woskowiny usznej. Możemy spróbować delikatnie ją wyjąć z pomocą wykałaczki, haka laryngologicznego, lub igły. Musimy jednak robić to bardzo ostrożnie, najlepiej przyłożyć narzędzie do zewnętrznej części tulejki i okleić narzędzie od zewnątrz. Dzięki temu nie uszkodzimy przetwornika. 

Warto nakleić nowy filtr

Przetwornik bez filtra traci całą swoją ochronę. Są na rynku słuchawki z podwójnym filtrem, ale jest ich bardzo mało. Jeśli większy fragment woskowiny się oderwie i wleci głębiej, to może całkowicie zepsuć słuchawki. Mocno zmieni się też kwestia brzmieniowa. Najczęściej słuchawki będą grały nieco bardziej krzykliwie, będą piszczeć i sybilować. Nie są to ulubione dźwięki wśród fanów muzyki, więc trzeba się zastanowić nad tym, czy warto to zrobić. 

Nic nie pomogło, co teraz?

Prawdopodobnie to już za późno. Woskowina mogła dostać się dalej i okleić przetwornik, korozja mogła zniszczyć przetwornik, lub problem pojawił się z innej przyczyny. Jeśli gwarancja nie podziała, to pozostaje nam tylko zakup nowych słuchawek. Ale od teraz możesz stosować się do powyższych punktów, które powinny przedłużyć życie Twoich kolejnych słuchawek dokanałowych. 

Jedna słuchawka gra ciszej z jednym urządzeniem, lub przerywa brzmienie na jednej słuchawce

Zdjęcie przedstawia słuchawki marki RHA leżące na laptopie
Photo by Akshay on Unsplash

Tutaj problemy prawdopodobnie dotyczą samego jacka. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy wtyczka w słuchawkach jest prosta. Może być problem ze stykami, które nie dochodzą do styków w gnieździe. Zmiana pozycji wtyczki poprawia wtedy sytuację. Inną przyczyną może być zabrudzone gniazdo jack w urządzeniu. Najlepiej wyczyścić je z pomocą wykałaczki. Należy włożyć ją w środkową część, przyłożyć do ścianki i delikatnie wysuwać ze środka. 

Sprawdź najnowsze wpisy